“Ми маємо більше дев’яти тисяч депутатів різних рівнів, маємо голів обласних, районних, міських, сільських та селищних рад. Зараз ми по всій Україні гуртуємо цих людей, проводимо для них навчання для того, щоб пояснити, як краще служити людям, як досягати кращих результатів”, – обіцяла вся в білому Юлія Володимирівна на Тернопіллі. На диво, ВОНА виявилася на рідкість чесною. Її представники справді проводять зустрічі та навчають людей. Щоправда, здебільшого, як зірвати об’єднання територіальних громад. Адже тимошенківське розуміння “кращого служіння” дещо відрізняється від загальноприйнятого.
На Волині, де в облраді “Батьківщина” має фракцію союзників по спротиву децентралізації з “УКРОПу”, до гальмування процесу підійшли творчо. “Нарізали” стільки громад, щоб потім можна було розводити руками в неспроможності їхнього існування та верещати про “знищення села”. “Деякі громади з’явилися зранку перед початком сесії. Як з’являлися: якийсь депутат приходив, казав: “Якщо в моєму селі не буде громади, я завалю ваше рішення”. Другий приходив, великий олігарх земельний, латифундист, і казав: “Якщо не буде в моєму селі громади, рішення не пройде”, — описує процес децентралізації по-волинськи професор кафедри політології та держуправління Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки Валентин Малиновський. — В результаті “напрацювали” 74 громади. Я досліджую це питання більше десяти років. Оптимальна кількість громад, з точки зору спроможності надання послуг та інших чинників на Волині, – це приблизно 40”.
Політика, міфи і приватні інтереси: чому на Волині «буксує» децентралізація
На Івано-Франківщині завдяки зусиллям “Батьківщини” одне з сіл було залишене без свого представника в об’єднаній громаді. Воду збаламутив місцевий князьок від цієї політичної сили Іван Шкіндюк. Будучи депутатом Івано-Франківської обласної ради, він голосував за утворення однієї з місцевих ОТГ і зовсім протилежною стала його позиція, коли він очолив районну раду. Розуміючи, що новоутворена територіальна громада виходить із зони впливу райради (а разом з тим і з-під його впливу), Іван Шкіндюк розпочав деструктивні дії, спрямовані на те, щоб будь-якою ціною не дати створити ОТГ та провести вибори. Та оскільки вибори вже були призначені, то райрада за підтримки “Батьківщини”, намагаючись зірвати процес, просто не утворила виборчу дільницю в селі. У підсумку селяни лишилися без своїх представників у новоствореній ОТГ. Ось так члени “Батьківщини” власними руками втілюють в життя “знищення сіл”, пророковані лідеркою, та “досягають кращих результатів”.
Хто і для чого «баламутить народ» проти створення об’єднаних територіальних громад на Прикарпатті?
Не секрет, що у селах поширені міфи, що після приєднання до міста “землю заберуть”, “тарифи піднімуть” тощо. Їх поширенню сприяють голови сільрад, які хочуть “досидіти” на посаді. А у парламентській фракції Тимошенко є фахівець зі “страшилок” для сільського населення. Це — Вадим Івченко, який до обрання нардепом покерував у Всеукраїнській асоціації сільських та селищних рад. До речі, саме такими байками, тобто, закриттям школи та фельдшерського пункту, лякали у згаданому селі на Івано-Франківщині перед тим, як залишити без представників в ОТГ. З аналогічними гаслами фермер з Херсонщини, а за сумісництвом депутат обласної ради від “Батьківщини” Леонід Кириченко, проводив “фейкові” збори громад, аби переконати мешканців не об’єднуватися. Зібравши в одному з клубів 200 людей (з двох тисяч виборців), попри пропозицію від сільського голови вважати захід зустріччю депутата з виборцями, пан Кириченко провів нібито “збори” без протоколу та підрахунку результатів голосувань. Нагадаємо, що такі зібрання є правочинними за присутності більшої половини громадян та скликаються за пропозицією не менш як третини мешканців відповідного територіального утворення. Результатом такого “згуртування людей” та “навчання” від “Батьківщини” на Херсонщині, яка створила першу громаду в Україні і мала шанси бути передовицею для всієї країни, існує лише одна громада. Для прикладу, на нашій Тернопільщині їх створено 26. І сьогодні у них вже ремонтують дороги, отримують збільшені в рази бюджети, будують садки і школи.
Попри спротив та “навчання” “Батьківщини” в Україні минулого року було створено перші 184 об’єднані територіальні громади. Цікаво, що на призначені цьогоріч в нашій області на 11 та 18 грудня вибори “Батьківщина”, яка вголос заявляє, що децентралізація – це новітня “колективізація села” …буде висувати своїх кандидатів. З якими обличчями і обіцянками підуть на вибори ці кандидати, які ще вчора їздили по селах, агітуючи громади не об’єднуватися? З якою метою будуть висуватися представники “Батьківщини”, які зривають вибори, залишаючи селян без представників у владі?
Зоряна Правдива
Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: Батьківщина, децентралізація, Юлія Тимошенко