П’ятниця, 22 листопада 2024
• Зупинилося серце захисника із Чортківської громади • Воїн із Теребовлянщини отримав високу відзнаку від президента • Переселенка із Запоріжжя обійняла високу посаду в громаді на Тернопільщині • 18 листопада на Тернопільщині вимикатимуть електроенергію • Понад 400 маскувальних сіток відправили на фронт волонтери із Великої Березовиці • Аварія у Тернополі: автомобіль “Toyota” проїхав на червоний сигнал світлофора • Понад 12 млн гривень взяв киянин за неякісні спальні мішки для тернопільських шкіл • Молодь із Борщева проводить благодійні ярмарки для підтримки воїнів • “Ділки” з Тернопільщини незаконно переправляли чоловіків через кордон • На Тернопільщині жінки складають половину кандидатів до лав Сил оборони • “Її вишиванки – гордість усієї родини”. Віра Присіч із Тернопільщини відсвяткувала 90-річчя • Артистці з Бережан Інні Калинюк присвоїли високе звання • Трагедія у Копичинцях: третя смерть через гриби… • Тернопільські поліцейські врятували 72-річну тернополянку • У пожежі на Кременеччині загинув чоловік • У Тернопільській духовній семінарії відбулася зустріч освітян та священників • П’яний водій у Тернополі повалив дорожній знак • “Зібрали рекордну суму”. У школі на Тернопільщині провели благодійний ярмарок • Працівники Тернопільської митниці склали 62 протоколи про порушення митних правил • 13 громад стали новими учасниками «Марафону лип» від «Контінентал»
«Черкаси» будуть чинити опір!»

Опубліковано: 24 Лютого о 14:00 746


Уродженець Великих Бірок капітан Юрій Федаш — про те, як створювали фільм «Черкаси».


Юрій Федаш (зліва) і Роман Семисал. Фото зі сторінки Facebook Тимура Ященка.

Це не екшн, не бойовик, це — життя. Це кіно. Ні, не так. Це — Кіно! В якому одні люди грають, а інші ще раз проживають самих себе. Це фільм про честь і зраду, про мужність і підлість, незламність і слабкість, обов’язок та власний вибір… Про те, що «Черкаси» будуть чинити опір»!

Уже незабаром, 27 лютого, у прокат вийде воєнна екшн-драма «Черкаси» – український повнометражний художній фільм режисера Тимура Ященка, заснований на реальних подіях весни 2014 року. Однойменний мінний тральщик, заблокований російськими військами в бухті озера Донузлав під час анексії Криму, три тижні чинив опір ворогу і став єдиним із дев’яти  українських кораблів, що не спустив державний прапор.

Можна називати багато причин, чому варто подивитися цей фільм, але для тернополян стрічка  особлива ще й тим, що знімальну групу консультував командир тральщика «Черкаси», наш земляк, уродженець Великих Бірок Юрій Федаш. Під час подій 2014-го року він залишив корабель останнім – як і належить справжньому командирові. На екрані образ командира «Черкас» втілив Роман Семисал — актор театру та кіно, учасник АТО.

Нині капітан ІІ рангу Юрій Федаш служить у штабі Командування Військово-морських Сил в Одесі. За особисту мужність, вірність військовій присязі під час подій у Криму офіцер був нагороджений орденом Данила Галицького. «НОВА…» зв’язалася із паном Юрієм, який нині служить в Одесі. Отож, про «правки з боєм» до сценарію фільму, дивовижні співпадіння у реальному житті і особливості знімального процесу — з перших уст.

«Черкаси» — єдиний із дев’яти українських кораблів боровся до кінця і не спустив перед російськими загарбниками Криму державний прапор

«Спершу не був у захваті…»

— Я дізнався про початок роботи над створенням фільму «Черкаси», коли уже сценарій був написаний, Держкіно його схвалило і вже був розпочатий кастинг акторів, — розповідає Юрій Федаш. —  Ми зустрілися з продюсерами та режисером в Очакові. Коли я дізнався, що буду консультантом фільму, попросив продюсерів ознайомитись зі сценарієм і упродовж двох місяців до нього «з боями» вносилися правки…  (Сміється, — авт.) Зізнаюся, спершу я не був у захваті від цієї ідеї… Кіно знімали двома, так би мовити, блоками (один блок — це приблизно два місяці). На першому блоці мене на знімальному майданчику майже не було  у зв’язку зі службовою зайнятістю. Мені переважно телефонували з різними запитаннями і режисер Тимур Ященко, і актор Роман Семисал, котрий грав мене…

А перед початком другого блоку зйомок, що відбувся майже через рік, командир морського буксира «Корець» (буксир був у ролі морського тральщика «Черкаси») зламав ногу і не зміг управляти морським буксиром під час зйомок, а другий блок був дуже активним, майже щодня упродовж місяця потрібно було виходити у море. Тоді у штабі Командування ВМС мені запропонували виводити буксир у море як командира цього судна… Я,  звісно, погодився і був присутнім під час зйомок, відповідно, і співпраця з режисером Тимуром Ященком  стала тіснішою… Він став враховувати особливості військової  служби на кораблі,  я, у свою чергу, розуміти знімальний процес… На мій погляд, Тимур був дуже вимогливий до акторського складу і до себе, ми знімали багато дублів і майже не робили перерв на відпочинок… Тоді я зрозумів, що він налаштований зняти якісне кіно. А ще у нас були цікаві співпадіння: так склалось, що головні герої фільму — Лев і Михайло, а в реальному житті його сина звати Лев, а мого — Михайло, більше того, вони навіть однолітки! Нині ми спілкуємось, і я радий знайомству з Тимуром Ященком.

«Зіграти самого себе не хотів»

 Юрій Федаш навчався у Севастопольському військово-морському інституті ім. Нахімова. З дитинства мріяв стати військовим, у 7-ому класі казав, що буде командиром корабля. Служив на багатьох кораблях на різних посадах і дослужився до командира. Починав службу на кораблі «Кіровоград», потім був командиром артилерійської та міноторпедної бойової частини корабля «Черкаси». Нині Юрій Федаш проходить військову службу в Командуванні ВМС в Одесі, але, зізнається, до рідних йому Великих Бірок, де живуть його батьки та рідні, намагається приїздити за кожної можливості.

Зіграти у фільмі самого себе, зізнається пан Юрій, він не хотів.

— Для мене цей варіант є неможливим, оскільки я не актор, а діючий офіцер ВМС України. Щодо самого результату нашої спільної праці, то у фільмі є сцени, з якими я не погоджувався,  але оскільки кіно художнє, їх залишили творці стрічки. Більша частина кіно правдива — описане у фільмі справді відбувалось на кораблі у той чи інший період часу. Під час штурму і захоплення російськими військовими українських кораблів у Криму тральщик «Черкаси» найдовше протримався з українським прапором. Нашою вимогою було, щоб росіяни не спускали український прапор, поки команда не вийде за територію окупованого Криму, і вони це зробили.  Вони виконали усі наші вимоги, ми наступного дня спокійно покинули корабель і розпочали переїзд на материкову Україну. У фільмі є момент, коли команда передає прапор кримським татарам – це також було, ми передали кримським татарам прапор міста Черкаси й інші цінні для корабля речі.

Уже незабаром побачити «Черкаси» зможуть і тернополяни. Планується, що показ фільму відбудеться у «Палаці кіно».


Джерело: НОВА Тернопільська газета

Нещодавно опубліковане

У Чортківській громаді чергова болюча втрата - 19 листопада зупинилося серце 54-річного військовослужбовця Павла Савки із села Росохач....


Рубрика: , Опубліковано: о 21:09


Головний сержант — командир гармати 45-ої окремої артилерійської бригади Збройних Сил України, мешканець с. Кровинка Теребовлянської громади Віталій Сирляк відтепер повний кавалер ордена «За мужність»...


Рубрика: , Опубліковано: о 15:01


У Чортківській міській раді високу посаду обійняла переселенка із Запоріжжя Алеся Васильченко...


Рубрика: , , , Опубліковано: о 10:00


У понеділок, 18 листопада, внаслідок ракетного обстрілу обʼєктів енергетики, за розпорядженням НЕК «Укренерго» на Тернопільщині запроваджується графік погодинних вимкнень...


Рубрика: , Опубліковано: о 22:04


Уже понад рік у Великій Березовиці, що біля Тернополя, плетуть маскувальні сітки і відправляють на фронт...


Рубрика: , Опубліковано: о 9:00



Теми дня
20 Листопада
17 Листопада
15 Листопада
12 Листопада