Абітурієнтів, перефразовуючи відомий вислів, по осені рахують… Вступна кампанія’2016 у Тернополі практично завершилася, але… хай живе (чи, точніше, животіє) вступна кампанія’2016 – саме такий трюїзм напрошується, коли споглядаємо плачевні результати тернопільської “універсіади”.
Вступна кампанія до українських вишів цього року проходила за зміненими правилами, чи не найдоцільніше з яких – так звана “адресність держзамовлення”, принцип, коли місце йде за вступником. Тобто, кількість місць держзамовлення в університеті коригується залежно від його, університету, популярності у студентів з вищими балами ЗНО. За задумом Міносвіти, цьогоріч вступники та їхні батьки своїми заявами на вступ оцінювали якість і рівень освіти в тому чи іншому виші. Як результат, серед 20-ти найпопулярніших з-поміж студентів українських вузів тернопільських аж… жодного. Проте це все-таки “квіточки”: і медичний, і педагогічний, і технічний університети у нашому місті набрали повний “комплект” студентів. Що стосується вибору спеціальностей, то ситуація в цьому році не надто відрізнялася від попередніх. Чималий (навіть до десяти осіб на місце) конкурс був на гуманітарні та суспільствознавчі спеціальності у ТДПУ ім. В. Гнатюка: англійська та німецька філологія, переклад, психологія та історія України. Не поступалися їм у популярності з-поміж абітурієнтів і спеціальності “сестринська справа” у ТДМУ ім. І. Горбачевського та ІT-спеціальності у ТНТУ ім. І. Пулюя.
“Ягідки” ж цьогоріч збирали у, як “любовно” охрестив її народ, “протитанковій академії”, тобто ТНЕУ. “Катастрофа” і “провал” — такими епітетами можна охарактеризувати профукану вступну кампанію в даному виші. Судіть самі: до “крисоватої” кузні кадрів, за даними системи Вступ.інфо, на бюджетні місця денної форми навчання на ступінь бакалавра на всіх факультетах вступили лише п’ятсот студентів — менше однієї четвертої від запланованих 2200 бюджетних місць.
Приміром, пише сайт “За Збручем”, на факультеті обліку та аудиту на 156 бюджетних місць лише 28 студентів, факультет банківського бізнесу зібрав 34 потенційних банкірів при можливості 289, факультет комп’ютерних технологій залучив на популярні нині спеціальності 105 студентів, що складає менше третини від можливого. Є спеціальності, які не отримали жодного студента! Повним провалом вступна кампанія обернулася для факультетів економіки та управління, фінансів а також міжнародних відносин імені Бодана Гаврилишина, де на кожне з восьми бюджетних місць знайшовся лише один студент. Вивчати аграрний бізнес виявили бажання “аж” 7 абітурієнтів з 122 можливих. Лише половину охочих гризти граніт науки набрав юридичний чи то інститут, чи то факультет.
Питання “хто винуватий і що робити”, звісно ж, не до нас, але не можемо не поділитися своїми певними спостереженнями. Не будемо говорити про банальні речі — хабарі і т.д., навчання, яке не зовсім і навчання, а така собі купівля диплома в розстрочку… Ситуація нині така, що вузи повинні битися за студента. А як ТНЕУ буде битися за студента, якщо ректор вишу то з АТОвцями за землю б’ється, щоб ні п’яді дорогоцінної не уступити, то одіозних прокурорів а-ля “тернопільський пшонка” на роботу “пригріває”… От потенційні студенти і “оцінили” його роботу.
Із тонучого корабля, як відомо, першими тікають щурі, чи, по-народному, криси. На “палубу” “крисоватої” академії, яка “протікає” з усіх щілин і поволі осідає в безпросвітню безодню невігластва, нові “пасажири” сходити – що логічно — не поспішають.
Джерело: НОВА Тернопільська газета