За попередні три роки ОТГ Тернопільщини отримали з державного бюджету 347 мільйонів гривень, за які реалізували понад 500 інфраструктурних проєктів. Це ремонт шкіл, доріг, будинків культури, відновлення системи освітлення, водопостачання, закупівля техніки і т.д. Те, які проєкти реалізовувати за державні кошти, вирішують на місцях.
Цього року для ОТГ області передбачено субвенцію понад 97 мільйонів гривень. За ці кошти об’єднані громади планують реалізувати 155 інфраструктурних проєктів. Обласна державна адміністрація та Мінрегіон всебічно сприяли, аби громади отримували гроші відповідно до календарного плану, тому в тих ОТГ, де ефективно освоюють державні кошти, цей процес динамічний і наближається до завершення. Зокрема, це Більче-Золотецька, Борщівська, Гримайлівська, Дорогичівська, Залозецька, Копичинецька, Лопушненська, Новосільська, Підволочиська, Тернопільська та Шумська об’єднані територіальні громади.
Водночас, незважаючи на те, що кошти вже надійшли, не всі поспішають їх освоювати і використовувати за призначенням. До кінця року залишилося менше трьох місяців, тому об’єднаним територіальним громадам необхідно прискорити роботи і реалізувати проєкти до завершення бюджетного періоду. Зокрема, поспішити необхідно:
— Великодедеркальській ОТГ (реконструкція Великодедеркальського ясел-садка – 1355,5 тис. грн.);
— Вишнівецькій ОТГ (капітальний ремонт даху поліклініки КНП «Вишнівецька районна комунальна лікарня» – 1033 тис. грн.);
— Іванівській ОТГ (будівництво вуличного водопроводу в селі Іванівка – 1669,6 тис. грн.);
— Колодненській ОТГ (капітальний ремонт системи опалення Шимковецької школи – 151,2 тис. грн.);
— Монастириській ОТГ (реконструкція дитячого закладу ясел-садка “Казка” в м. Монастириська – 942,8 тис. грн.);
— Настасівській ОТГ (капітальний ремонт ЗОШ І-ІІІ ступенів у с. Настасів – 885,6 тис. грн.);
— Почаївській ОТГ (капітальний ремонт вул. Колгоспна від вул. Шкільна до церкви Пресвятої Богородиці в с. Старий Тараж – 705 тис. грн.);
— Скала-Подільській ОТГ (реконструкція Скала-Подільської ЗОШ І-ІІІ ступенів у смт. Скала-Подільська – 1865 тис. грн. та співфінансування будівництва очисних споруд Скала-Подільського комбінату комунальних підприємств – 250 тис. грн.).
Зазначеним громадам необхідно прискорити процес освоєння коштів субвенції і завершити будівельні роботи до настання морозів. Наголошуємо, що неосвоєні кошти наприкінці року повернуть до державного бюджету. При виникненні економії коштів субвенції варто не зволікати і спрямовувати вивільнені гроші на додаткові проєкти.
Співфінансування — важливий чинник для реалізації проєктів
Не менш важливим є виділення коштів для співфінансування з обласним бюджетом. Йдеться, зокрема, про кошти для будівництва амбулаторій первинної медичної допомоги. Станом на 4 вересня лише для будівництва амбулаторії у селі Городище Козівського району не було виділено коштів для співфінансування. Не повною мірою профінансовано будівництво амбулаторій у с. Зубрець Бучацького р-ну, с. Вишгородок Лановецького р-ну, с. Долина Теребовлянського р-ну, с. Ангелівка Тернопільського р-ну та селі Борсуки Лановецької ОТГ. Аби проєкти амбулаторій були реалізовані, необхідно прискорити процес передачі коштів для співфінансування. Якщо цього не зробити – будівництво не завершиться.
Зауважимо, що впровадження інфраструктурних проєктів – це реальна можливість покращити якість життя у громадах, тож необхідно використати цей шанс сповна.
Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: кошти, ОТГ