Урядовий законопроєкт, внесений до Верховної Ради, пропонує перекласти сплату “тютюнового акцизу”, 5% якого отримують місцеві громади, на великих гравців, імпортерів та виробників тютюнових виробів. Таким чином уряд забирає в українських міст і селищ 2,4 мільярда гривень надходжень. Тернопіль може втратити близько 50 млн. гривень щорічних надходжень.
Потрібно захистити місцевий бюджет
Тернопільська міська рада прагне захистити місцевий бюджет від скорочення і зберегти для Тернополя 50 млн. гривень щорічних надходжень. Депутати Тернопільської міської ради з ініціативи міського голови Сергія Надала звернулися до Президента України, Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України з вимогою зупинити руйнівні для місцевих бюджетів зміни до податкового законодавства.
Міські депутати вимагають зупинити ухвалення проєкту Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень».
“Вилучення з бюджетів громад 5% роздрібного акцизу з тютюну і заміна його на перерозподіл загальнодержавного акцизу на місцеві бюджети через Державний бюджет не може забезпечити справедливого зарахування податку до бюджетів громад. Такі норми вигідні лише власникам роздрібних мереж, які не хочуть адмініструвати місцевий акциз з тютюну. Різке скорочення надходжень до місцевих бюджетів, спровоковане цими податковими змінами, загальмує виконання багатьох соціальних та інфраструктурних проєктів. Запропоновані законодавчі зміни є лобістським проєктом та суперечать духу реформи децентралізації, шкодять Україні і позбавляють громади можливості розвиватися”, — вважає міський голова Тернополя Сергій Надал.
Чому це важливо?
• Акцизний збір у 5% на тютюнові вироби сьогодні сплачується місцевим бізнесом, магазинами і кіосками. Кошти, отримані від податків, одразу зараховуються до місцевого бюджету. Місцеві громади мають змогу самостійно визначати, на що будуть витрачені кошти.
• Українська Асоціація виробників тютюнових виробів “УКРТЮТЮН” також підтримала місцеві громади і виступила проти запропонованих урядовим законопроєктом змін щодо регулювання сплати роздрібного акцизу на тютюн шляхом перекладання обов’язку його сплати з власників роздрібних мереж на виробників та імпортерів. Інтереси бізнесу та місцевого самоврядування у цьому питанні співпадають.
• Міський голова Тернополя Сергій Надал вважає, що така зміна призведе до затримки із зарахуванням коштів до бюджету міста. “Ми будемо чекати грошей місяцями, а то й роками. Раніше у нас була схожа ситуація з медичною та освітньою субвенціями. Ми по кілька місяців чекали зарахування гарантованих коштів з Державного бюджету. Для громади завжди краще, коли кошти одразу потрапляють до місцевого бюджету. Ми розуміємо, скільки у нас є грошей і що ми можемо на них зробити для громади”, — зазначив міський голова.
Що було раніше?
• Суперечливий законопроєкт внесений в останній момент до розгляду з подачі голови Податкового комітету ВР Данила Гетманцева.
• Головним лобістом відповідної норми закону журналісти-розслідувачі називають Бориса Кауфмана, співвласника скандального дистриб’ютора “Тедіс Україна”. Скандал довкола підприємства розгорівся у 2016 році, коли одного з можливих співвласників компанії підозрювали у зв’язках з ФСБ Росії. У 2018 році відбулися навіть акції протесту добровольців АТО/ООС, які вимагали зупинити роботу підприємства.
• Міський голова Тернополя Сергій Надал багато років послідовно відстоює ідею економічної самодостатності громад. На думку очільника Тернополя, надходження до місцевих бюджетів повинні повністю покривати усі видатки, які передаються громадам у рамках реформи децентралізації. Нині видатки в середньому в два рази перевищують передані з центру зобов’язання.
Джерело: НОВА Тернопільська газета