За перший квартал нинішнього року уже підбиті підсумки, що доводять ефективність втілення реформи децентралізації. Передусім це стосується коштів, які тепер громади самостійно акумулюють для вирішення нагальних проблем своїх територій. Нині перевиконання по місцевих бюджетах складає понад 300 млн. грн., що є вагомим аргументом на користь децентралізації, а лідерами з обсягів доходів місцевих бюджетів на одного мешканця району є Тернопільський, Заліщицький та Підволочиський райони.
“Наприклад, понад 113 відсотків — таким є перевиконання бюджету в Микулинецькій громаді на Теребовлянщині. І це яскравий приклад, щоб усі зрозуміли нашу спільну стратегію”, — зауважує голова Тернопільської ОДА Степан Барна.
Він наголошує, що головна мета 2016 року — максимальне наповнення усіх місцевих бюджетів та зростання середньої заробітної плати до 4-5 тисяч грн.
За його словами, перші підсумки нинішнього року дають підстави очікувати, що бюджет розвитку області складе майже 600 млн. грн. “Вже тепер перевиконання по місцевих бюджетах склало 160 мільйонів гривень, а по місту Тернопіль маємо додаткові 140 мільйонів. Кошти Фонду регіонального розвитку складуть 93 мільйони гривень, субвенція на територіальні громади — 141 млн. грн. На соціально-економічний розвиток очікуємо отримати, як мінімум, 60 млн. грн., а може, і більше. Позитивні зміни є очевидними”, — наголошує Степан Барна.
Успішним прикладом вирішення фінансових питань є також Золотопотіцька об’єднана територіальна громада, що в Бучацькому районі. Спільними зусиллями тамтешнім мешканцям вдалося забезпечити перевиконання бюджету за І-й квартал майже на 300%! Цей ресурс громада може використовувати на власні потреби та спрямовувати на соціальні проекти. Зокрема, Золотопотіцька громада запланувала на цей рік здійснити ремонт у двох дитсадках, розпочати капітальний ремонт будівель центру з надання адмінпослуг та пожежного депо, відремонтувати глядацьку залу в будинку культури.
Степан Барна закликає громади активно подавати свої проекти, які можуть бути профінансовані за рахунок субвенції з державного бюджету (субвенція місцевим бюджетам на формування інфраструктури об’єднаних територіальних громад – ред.). До речі, станом на кінець травня ц. р. подано 118 таких заявок на загальну суму 107 млн. грн., що складає 76% від запланованої суми субвенції. Відтак голова Тернопільської ОДА наголошує на необхідності активізувати цей процес. “Не буде проектів – не буде коштів. Це має розуміти кожен керівник. Крім того, нам важлива якість проектів. Що напишемо – те й будемо реалізовувати, тож на це слід звернути особливу увагу”, — акцентує Степан Барна.
У цьому напрямку в районах області вдаються до консультацій фахівців. Так, громаді Великих Гаїв днями методичну допомогу надали представники швейцарсько-українського проекту “Despro”. Писати програму соціально-економічного розвитку об’єднаної територіальної громади навчалися під час відповідного семінару-тренінгу.
Джерело: НОВА Тернопільська газета