Середа, 11 вересня 2024
• Чи готовий Тернопіль до чергової зими в час війни? • У Тернополі грабіжник вирвав із рук сумку в перехожої • “Не викликав швидку, а побіг до священника”. Фатальна бійка на Тернопільщині • Помер тернопільський суддя у відставці Богдан Сташків • Понад 30 років був парохом у Мшанці на Теребовлянщині • Ні ноутбука, ні грошей. Жінку з Тернопільщини ошукали шахраї • Вчителька з Тернополя дистанційно навчає дітей із Донеччини • Дві смертельні аварії на Тернопільщині • Від прибиральниці до консультантки Google, Meta й Apple – шлях успіху уродженки Тернопільщини • Вимагали гроші й шантажували. На Тернопільщині затримали кримінального авторитета і його спільників • На Тернопільщині безкоштовно навчатимуть жінок на водійок вантажівок • Коли чоловік і син – на війні, рятує творчість • Аварія у Тернополі: велосипедист потрапив під колеса автомобіля • Нацгвардія України запрошує долучитися до захисту Батьківщини • В Олієві облаштували дитмайданчик у рамках грантового конкурсу від «Контінентал» • В аварії загинув захисник із Тернопільщини Андрій Максимчук • Діти з Тернопільщини зібрали яблука, щоб допомогти ЗСУ • Смертельна аварія у Ланівцях: Volkswagen в’їхав у напівпричіп автомобіля DAF • Українська сім’я з Норвегії подарувала автомобіль для ЗСУ • У Тернополі поліцейські зупинили п’яного водія зі зброєю
Фестиваль, де всі сво«Ї»

Автор: Опубліковано: 24 Червня о 11:07 222


Цього вартувало чекати півтора року! Мистецького фестивалю «Ї», провести який торік завадили пандемія коронавірусу та карантин, а цьогоріч із цих же причин фест довелося відтермінувати на червень, з нетерпінням очікували не лише тернополяни, а й книго-музико-кіно- та мистецтвомани зі всієї України! Адже «Ї» – гримуча, вибухова, термоядерна суміш літератури, музики, кіно, перформенсу, малярства та фотографії...


І от – сталося! 16 -20 червня Тернопіль приймав цілий десант відомих українських і зарубіжних письменників, музикантів та кінорежисерів. 8-ий «Мистецький фестиваль «Ї» тривав 5 днів і зібрав у Тернополі понад 30 відомих сучасних письменників, режисерів, 8 музичних гуртів та кілька сотень відвідувачів. Були всі сво«Ї» – за багаторічну історію свого проведення фест «обріс» постійними відвідувачами – як гостями, так і учасниками. Так, письменник і поет Олександр Ірванець ще жодного року не пропустив фестиваль «Ї»!
Цьогорічний восьмий мистецький фестиваль «Ї» знав як дивувати і вражати! П’ять днів, п’ять різних локацій і – драйвові музичні перформенси, незвичні літературні тандеми, цікаві поетичні читання, захоплюючі презентації книг, лекторії, мистецькі дискусії та безліч незабутніх емоцій у спільноті поціновувачів мистецтва.

«Книжка без обговорення – це як обід без десерту»
Писати про фест «Ї» як годиться або як душа бажає — ось у чім питання. “Як годиться” — означає день за днем, в точній відповідності до програми кожного із п’яти меганасичених фестивальних днів. Знайти слова для цікавенного “Дитинства Тернополя” від Тараса Циклиняка та посмакувати «Душевними рецептами» від Ірини Мацко, описати враження від оригінальної короткометражки «Однокласник» режисера Максима Мельника, а також стрічок «З України до Голлівуду», «Ваш Василь» та «Чорний Ворон», переглянутих упродовж другого фестивального «кінодня».
А як не згадати веселих та драйвових братів Капранових, які «запалювали» під час третього дня фестивалю «Ї»? «Знаєте, що найцікавіше у читанні книжок – їх обговорення! Це таке неймовірне задоволення, – ледь не в унісон говорили Дмитро та Віталій. – Книжка без обговорення – це як обід без десерту: ніби й поїв, а задоволення нема…» Що-що, а задоволення від обговорення аж двох їх нових книг – «Рута» і «Паперові солдати» – відвідувачі фесту отримали! А наприкінці творчої зустрічі мегатворчі брати Капранови ще й музики «вшкварили»! І, до слова, про музику. Особливе місце 3-го дня фестивалю зайняла музика: на сцені драмтеатру виступили молоді музиканти – «Джевелін» та галицько-донбаський гурт «Nazva». А хедлайнери – гурт «Лінія Манергейма» з Сергієм Жаданом – зуміли поставити усіх відвідувачів на ноги та вдрайвували на повну.

«Останні вірші» Іздрика та «Люди у пошуках щастя» від Артема Полежаки
У суботу, 19 червня, під час четвертого дня «Мистецького фестивалю «Ї», відбувалася екстравагантна і трошки меланхолійна презентація Юрка Іздрика.
Відомий поет та прозаїк розповів про свою поетичну збірку «Інші речі», яка вийшла друком у лютому цього року у «Видавництві Старого Лева». Автор читав нові вірші та уже знану усіма поезію під музичний супровід і приголомшив аудиторію заявою, що не писатиме більше поетичних книг. «Сьогодні буду презентувати останню свою книжку. В прямому сенсі останню. Причину поясню згодом», – сказав Юрій Іздрик, вийшовши на сцену, і зізнався, що не творив би, якби не кохання.
І, звичайно ж, нікого не залишив байдужим «лютий поетичний марафон»: на сцені Тернопільського драмтеатру зустрілися «янгол та демон», «вогонь і лід сучасної української поезії» – епатажний поет Артем Полежака та Олена Герасим’юк, учасниця бойових дій і претендентка на Національну премію України ім. Тараса Шевченка за книгу віршів «Тюремна пісня». Кожен її глибокий та проникливий вірш, прочитаний зі сцени, тримав у напрузі зал до останнього рядка.
Артем Полежака під час виступу зачитав вірші із своєї нової книги “Люди у пошуках щастя”, які ще ніде не читалися і тільки з-під пера.
— Ми зробили декілька презентацій, але не так, як хотілося. Завжди хочеться більшого. Я радий будь-якій нагоді і тим більше виступати на фестивалі, тому що це найкраща презентація цієї книжки, — зізнався Артем Полежака. — Це збірка таких оповіданнячок у вигляді віршів, основна ідея яких у тому, що кожна людина знаходить своє щастя, не слухаючи чужі поради. Якщо людина буде слухатись себе, то обов’язково знайде своє щастя.

Слухати, дивитися, говорити
У 5-ий день фестивалю здивували новим проєктом журналістка Тетяна Терен і письменник Тарас Прохасько. Тетяна Терен – авторка книги «Сотворіння світу. Сім днів із Тарасом Прохаськом» про життя і творчість письменника з його розповідей. Сім днів спілкування, 40 годин запису та рік розшифровування — саме стільки часу знадобилося, аби книга побачила світ.
— Я люблю говорити більше, аніж писати, тому прийняв таку ідею – це наче наговорити книгу, — прокоментував письменник.
Тетяна Терен розповіла, що вона цінує у роботі етапність, а Тарас Прохасько – вміло імпровізує. Із такого поєднання структури та спонтанності власне складається книга «Сотворіння світу».
Уже традиційно Макс Кідрук приїжджає на фестиваль «Ї». Рівненський письменник провів прев’ю нової запланованої серії книг “Нові Темні Віки”, яка обіцяє історію про світ, який оговтується після пандемії. Хоча задум в автора з’явився задовго до коронавірусного поширення, якого, за його словами, не можна було уникнути.
— Події починаються у 2041 році. Я описуватиму колонізацію Марсу, екологічні та політичні проблеми Землі цього часу. Не вважаю твір фантастикою, але він включатиме опис технологій, які справді можуть бути доступними через 150-200 років, — розповів Макс Кідрук. Побачити книгу можна буде вже на наступному фестивалі «Ї».
І поки всі писали великі романи, Андрій Любка написав малий. Автор традиційно завітав до Тернополя на фестиваль «Ї».
— Це книжка-стьоб, тут немає жодного серйозного слова, але, передусім, це стьоб із української літератури, в тому числі і сучасної, як би це не звучало. Це і стьоб із українських читачів, які весь час вимагають чогось від авторів і питають: де наш великий роман? – жартує Андрій Любка. – Я написав веселий роман, щоб позбутися тривоги, я написав те, що хотів написати все життя.
Завершував літературну програму 8-го фестивалю «Ї» Юрій Андрухович з книгою «Радіо Ніч». «Радіо Ніч» – найгостросюжетніший, а водночас найліричніший твір Юрія Андруховича. Простір, у якому авантюрний роман зустрічається з фентезі, а Девід Бові – з мандрівними музикантами Середньовіччя. Патріарх сучасної української літератури розповів про написання книги. У цьому романі читачі вже встигли побачити ціле розмаїття жанрів: авантюрний роман, любовний, фентезі, пригодницький, антиутопію…
– Я завжди мріяв написати роман, який звучить. Передусім музикою і мовою. В останні тижні минулого року з’явився мій новий роман, який називається «Радіо Ніч». Писав я його два роки. У центрі роману музикант із дуже непростою долею. Це роман про любов, і не тільки про любов до музики, і про любов між чоловіком і його супутницею, – поділився з тернополянами Юрій Андрухович.

Фестиваль «Ї» не забуває і про молодих авторів та дає можливість виступити на одній сцені із відомими письменниками сучасної української літератури. Твори переможців літературної молодіжної сцени увійшли до антології фестивалю. Кошти з продажів антології будуть передані на лікування малого тернополянина Максима Антонишина, якому встановили діагноз СМА — спінально-м’язова атрофія. Фестиваль «Ї» долучився фінансово та інформаційно до допомоги сім’ї.
Урізноманітнювали програму та літературні виступи за допомогою музики. На сцені драмтеатру виступив львівський гурт «Тріо Мар’яничі». Грація та вокал солістки гурту, поетеси, співзасновниці «Видавництва Старого Лева» та нашої землячки, уроджениці Копичинець Мар’яни Савки не залишили нікого байдужим.
Співорганізатором фестивалю є Тернопільська міська рада. «Від імені співорганізаторів фестивалю Тернопільської міської ради та усіх мешканців громади висловлюю щиру вдячність усім причетним до проведення в нашому місті цієї визначної мистецької події. Завдяки фестивалю «Ї» все більше українців та іноземців відкривають для себе Тернопіль, українську культуру та мистецтво», – наголосив міський голова Сергій Надал.


Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки:

Нещодавно опубліковане

9 вересня відбулася спільна нарада міського голови Тернополя Сергія Надала з управителями будинків та головами ОСББ щодо підготовки до нового опалювального періоду 2024-2025 в умовах воєнного стану...


Рубрика: , Опубліковано: о 8:00


Оперативники тернопільської поліції затримали за пограбування раніше судимого жителя обласного центру...


Рубрика: , , Опубліковано: о 15:17


В апеляційній інстанції розглянути справу про трагічний випадок у Малому Ходачкові на Тернопільщині. Колегія суддів Тернопільського апеляційного суду розглянула апеляційну скаргу захисника обвинуваченого Богдана Т. на вирок Тернопільського міськрайонного суду від 3 травня 2024 року...


Рубрика: , , , Опубліковано: о 15:07


Помер колишній суддя Тернопільського апеляційного суду Богдан Сташків...


Рубрика: , Опубліковано: о 14:53


8 вересня 2024 р. Б. відійшов у вічність священник Тернопільсько-Зборівської архиєпархії УГКЦ о. Василь Кузь...


Рубрика: , Опубліковано: о 11:13



Теми дня
11 Вересня
10 Вересня
9 Вересня
6 Вересня