Четвер, 21 листопада 2024
• Зупинилося серце захисника із Чортківської громади • Воїн із Теребовлянщини отримав високу відзнаку від президента • Переселенка із Запоріжжя обійняла високу посаду в громаді на Тернопільщині • 18 листопада на Тернопільщині вимикатимуть електроенергію • Понад 400 маскувальних сіток відправили на фронт волонтери із Великої Березовиці • Аварія у Тернополі: автомобіль “Toyota” проїхав на червоний сигнал світлофора • Понад 12 млн гривень взяв киянин за неякісні спальні мішки для тернопільських шкіл • Молодь із Борщева проводить благодійні ярмарки для підтримки воїнів • “Ділки” з Тернопільщини незаконно переправляли чоловіків через кордон • На Тернопільщині жінки складають половину кандидатів до лав Сил оборони • “Її вишиванки – гордість усієї родини”. Віра Присіч із Тернопільщини відсвяткувала 90-річчя • Артистці з Бережан Інні Калинюк присвоїли високе звання • Трагедія у Копичинцях: третя смерть через гриби… • Тернопільські поліцейські врятували 72-річну тернополянку • У пожежі на Кременеччині загинув чоловік • У Тернопільській духовній семінарії відбулася зустріч освітян та священників • П’яний водій у Тернополі повалив дорожній знак • “Зібрали рекордну суму”. У школі на Тернопільщині провели благодійний ярмарок • Працівники Тернопільської митниці склали 62 протоколи про порушення митних правил • 13 громад стали новими учасниками «Марафону лип» від «Контінентал»
Фотокадри вирішують все, або Як копичинецький інженер чиказьким фотографом став

Автор: Опубліковано: 3 Грудня о 10:05 111


Мандруючи його фотогалереєю, ви побачите світ очима фотографа — міста, пейзажі, репортажі, обличчя людей… А ось і той, хто відкриває душі фотооб’єктивом — Тарас Хлібович.


Армійські будні Тараса Хлібовича.

Як воно — дивитися на світ крізь призму фотоапарата? Коли кожен знімок — мить, що більше ніколи не повториться. Мить, яку недремний фотограф помітив і встиг вловити… І якщо у Ліни Костенко “оця реальна мить вже завтра стане спогадом”, то у світлинах фотомайстра мить, зупинена у кадрі, може тривати  цілу вічність…

«Як фотограф я народився у Чикаго»

Мандруючи його фотогалереєю, ви побачите світ очима фотографа —  міста, пейзажі, репортажі, обличчя людей… А ось і той, хто відкриває душі фотооб’єктивом — Тарас  Хлібович, він же Thieri Newman у соцмережах. Фотограф-несподіванка, чия  історія не схожа на типові “сторі” фотолюбителів…  Не було “ФЕДа” чи “Свеми”, темної кімнати і червоної лампи — натомість були Детройт і Чикаго, куди Тарас, за освітою – інженер-механік, подався із рідних Копичинців у пошуках кращої долі, чи, простіше кажучи, на заробітки. У будні вкладав плитку, а у вихідні сідав на ровера, озброювався спеціально купленою “цифромильничкою” і — вперед, на “фотополювання”.

— Наші хлопці-емігранти, для яких програма дозвілля складалася з двох пунктів — “налив-випив”, мені вслід тільки плечима знизували: “тю, дивак”, — сміючись, розповідає пан Тарас.  — А мене дивували ті, хто за десяток років у Чикаго жодного разу так і не вибрався просто погуляти містом.  Тим більше, що Чикаго д-у-у-уже красиве, дуже фотогенічне, зі своїм характером і харизмою…  Власне, від того, що хотілося його показати дружині і дітям, які чекали на мене вдома, від потреби ділитися з рідними моментами свого “закордоння”, і народилися перші фотографії.  Та й я як фотограф теж народився у Чикаго.  Ходив знимкувати по музеях, кінолокаціях (скажімо, був на зйомках “Трансформерів-3”), концертах і фестивалях, авто- та авіашоу… Узагалі, якщо хочете постійно мати пригоди – рекомендую купити фотоапарат і постійно з ним ходити.  Знаєте, як у середовищі фотографів жартують: хочеш розорити свого товариша – подаруй йому фотоапарат.  Для тих, хто вже на це “підсів”, хто загорівся об’єктивами, всілякими технічними фотоприбамбасами, ця справа дуже затратна фінансово…

«У фотографії головне — мізки і душа»

Але фотографами не стають просто так, одночасно з купівлею серйозної техніки. У фотографії, як і у будь-чому іншому, головне — це мізки і душа. Одних звивин недостатньо, тільки душі — теж замало. Хоча душа все-таки важливіша. Багато вчився — здебільшого по інтернету, читаючи та переглядаючи  різні уроки, вивчаючи хитромудрі програми для обробки фото та функції самого апарата; публікуючи свої фотографії на Flickr (веб-сайт для розміщення фотографій та відеоматеріалів, їх перегляду, обговорення, оцінки та архівування), де спілкувався як з місцевими чиказькими фотографами, так і фотомайстрами з усього світу.

З часом фотографування переросло на новий рівень: почав робити світлини для українських видань у Чикаго, навіть якісь гонорари за це отримувати…   Працював у багатьох жанрах: починав з пейзажів та міських краєвидів, нині мій улюблений жанр – репортаж. Тут є і швидкоплинність, і вміння моментально реагувати на зміни освітленості, і спілкування…  Це різноманіття дозволяє мені “відпочивати” від якоїсь основної лінії, мати змогу подивитись під іншим кутом. У фотографії є безліч правил, законів, багато обов’язкових дисциплін. Усе це треба вивчати – і творчі аспекти, і технічні. Але головне правило вдалої фотографії – жодних правил! Бути собою – ось основа успіху!

До речі, якась спадкова фотожилка, вочевидь, у мені таки є. На любительському рівні фотографією займався мій тато, нею ж захоплюється і брат. Мене, щоправда, тоді, у дитинстві, уся ця магія червоних ламп і пожовтілих ванн не приваблювала… (Сміється — авт.) Я до фотосправи прийшов уже в зрілому віці. І якби не “гамерицький край”, то хтозна, як ще довго б до неї йшов…

foto1

Серія чиказьких фото.

Армія під «прицілом» об’єктива…   

Коли повернувся додому, розумів, що з фотографуванням зрісся уже настільки, що так просто цієї справи не залишу. Разом із товаришем, тернопільським фотографом Володею Явничем заснували фотоагенцію “Дубельтівка”. Працювали-фотографували, аж доки одного дня два роки тому мені не зателефонували з військкомату… Гамлетівських “страстєй” — “іти чи не іти — ось в чім питання” — у мене не було, раз треба — то треба… Пройшов медкомісію, і далі – як у пісні Status Quo “In the Army Now”, навіть “In The Army Again”.

Спочатку служив у Гусятинському районному військкоматі. Різного набачився: молоді здорові хлопаки “косили” від армії, як могли, хто – втікаючи за кордон, хтось вмить “заслабнувши” чи вигадавши ще якісь відмовки…  Згодом  зустрічав у нашій армії дуже багато старших, а то й геть старих чоловіків: їм просто було нікуди втікати, а можливо, почуття обов’язку ще не вивітрилося… От як так, що я на п’ятому десятку літ пішов до армії знову, а молоді, здорові та успішні хлопці – ні?..

Уже під час служби побачив в інтернеті інформацію про те, що для журналістів та фотографів  діють курси військових журналістів. Заповнив відповідну аплікацію –  і потрапив на тижневий курс лекцій у військовий інститут Національного університету ім. Т. Шевченка в Києві. Після закінчення підготовки пішов прес-офіцером у 10-ту гірсько-штурмову бригаду Збройних сил України і був призначений начальником прес-служби. Зосередившись на фотографії, почав робити репортажі цікавих подій у підрозділі і публікувати їх на сторінці бригади у Facebook. Спочатку, коли я фотографував бійців, вони мене зовсім не розуміли, але коли побачили результат, то усвідомили, що це дуже важливо: як тільки світлини почали з’являтися у мережі, за кілька місяців роботи приватні повідомлення сторінки підрозділу засипали запитаннями, як потрапити саме в нашу бригаду… Це, мабуть, саме той випадок, коли кадри, чи то пак, фотокадри вирішують усе… (Сміється — авт.)

У фотографуванні військових є певні нюанси – не все і не всіх можна фотографувати, скажімо, розвідників та снайперів — з мотивів безпеки. До слова, на одному з військових полігонів зустрів Романа Вінтоніва – того самого Майкла Щура, дуже цікаво було поспілкуватися. Шкода, що його військові будні були непублічними — статус снайпера не дозволяв…

Після демобілізації “декомпресію” проводив у подорожах — то в Карпати, то Тернопільською областю.  Так виник проект “Трансімперія. Мандрівки старим кордоном”: ми з Андрієм Куляном як звичайні туристи громадським транспортом їздили по області, споглядаючи і оцінюючи туристичний потенціал краю. Їздити Тернопіллям, фотографуючи  маловідомі об’єкти, ночуючи часом в несподіваних місцях, аби ранесенько щось відзняти в світлі сонця, що народжується, —  це величезне задоволення. З нетерпінням чекаю наступного літа, бо є повно планів, що народилися під час цієї пробної експедиції.


Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: , , ,

Нещодавно опубліковане

У Чортківській громаді чергова болюча втрата - 19 листопада зупинилося серце 54-річного військовослужбовця Павла Савки із села Росохач....


Рубрика: , Опубліковано: о 21:09


Головний сержант — командир гармати 45-ої окремої артилерійської бригади Збройних Сил України, мешканець с. Кровинка Теребовлянської громади Віталій Сирляк відтепер повний кавалер ордена «За мужність»...


Рубрика: , Опубліковано: о 15:01


У Чортківській міській раді високу посаду обійняла переселенка із Запоріжжя Алеся Васильченко...


Рубрика: , , , Опубліковано: о 10:00


У понеділок, 18 листопада, внаслідок ракетного обстрілу обʼєктів енергетики, за розпорядженням НЕК «Укренерго» на Тернопільщині запроваджується графік погодинних вимкнень...


Рубрика: , Опубліковано: о 22:04


Уже понад рік у Великій Березовиці, що біля Тернополя, плетуть маскувальні сітки і відправляють на фронт...


Рубрика: , Опубліковано: о 9:00



Теми дня
20 Листопада
17 Листопада
15 Листопада
12 Листопада