Субота, 27 липня 2024
• “Її пісні були наповнені теплом і ніжністю, так само, як і її душа”. Обірвалось життя співачки Ірини Музики • Затримали підозрюваного у вбивстві Ірини Фаріон • Прапор передали синові. Шумщина попрощалась із Героєм Миколою Пичулюком • Митрополит Епіфаній закладе капсулу під меморіальний комплекс у Лішні • У службовців ТЦК Тернопільщини вилучили 1,8 млн грн, 82000 євро і 96000 доларів • Викрав у знайомого банківську картку і зняв 40 тисяч гривень кредиту • Із серпня у Тернополі подорожчає проїзд у громадському транспорті • На Монастирищині два брати відкопали на городі дзвін XIIX століття • У Збручі на Тернопільщині масово загинула риба • За сприяння в складанні іспиту з водіння взяв 12 тисяч гривень • У готелі в Тернополі військовий застрелив прикордонника • Мамині вишиванки передала до музею в Залізцях • Надії було лише 24. Обірвалось життя поліцейської з Тернопільщини • Олександра Криницького призначили представником уповноваженого з прав людини в Тернопільській області • 20 тисяч кал – на городі у Василя Романчака із Теребовлянщини • Землю накрила магнітна буря червоного рівня • У рідному селі Романа Купчинського на Зборівщині відновлюють музей • У Великій Березовиці вшанують загиблих Героїв • Вбивство Ірини Фаріон: деталі замаху та версії слідства • Працівниця “Тернопільводоканалу” творить дивовижні речі з бісеру
Герої вистояли, не витримав бетон…

Опубліковано: 22 Січня о 16:00 43


П'ять років тому завершилися бої за Донецький аеропорт, який 242 дні захищали «кіборги».


20 січня 2015 року проросійські бойовики, не припиняючи штурмів, підірвали новий термінал Донецького аеропорту, остаточно перетворивши колись один з найбільших аеропортів країни на руїни. Після того військове керівництво прийняло рішення відвести українських бійців, і 22 січня останні вцілілі захисники залишили зруйнований термінал.

Оборона Донецького аеропорту, яка стала символом незламності та мужності українських військових, тривала 242 дні: з 26 травня 2014 року до 22 січня 2015 року. 242 дні українські військові, добровольці, медики і волонтери протистояли навалі російських окупаційних військ та проросійським бойовикам, затято відстоюючи малесенький клаптик української землі.

Бої за Донецький аеропорт почались 26 травня 2014 року, коли проросійські сепаратисти і чеченські бойовики захопили будівлі аеропорту тоді ще мирного Донецька. Того ж дня українські силовики завдяки скоординованим діям українських Повітряних сил та високомобільних десантних військ завдали удару по позиціях терористів і встановили контроль над Донецьким летовищем. Пізніше була повна дестабілізація міста Донецьк, початок окупації та нескінченні спроби ворога відібрати контроль над аеропортом, але наші воїни не здавали позицій і навіть під шквальним вогнем тримали оборону.

За стійкість, безстрашність і непереможність українських захисників Донецького аеропорту назвали «кіборгами», а форпост українських кіборгів став символом української мужності, оплотом українського духу.

На січень 2015 року припадають найкривавіші та найзапекліші бої. 13 січня в результаті постійних масованих танкових і артобстрілів з боку бойовиків завалилася диспетчерська вежа, зображення якої стало символом оборони аеропорту. Далі бої точилися за поверхи нового терміналу. 18-20 січня українські військові утримували перший поверх, а підвал та верхні поверхи контролював супротивник. Бойовики, скориставшись перемир’ям для евакуації своїх убитих і поранених, замінували перекриття будівлі і підірвали їх. У ці дні, в результаті підриву терміналу, загинули 58 захисників-«кіборгів», які відстоювали цей плацдарм до останньої краплі крові. Загалом, за офіційними даними, захищаючи Донецький аеропорт, загинули близько 100 військових.

У різний час в аеропорту та прилеглому селищі Піски воювали спецпризначенці 3-го окремого полку, бійці 79-ої, 80-ої, 81-ої, 95-ої окремих аеромобільних та 93-ої окремої механізованої бригад, 57-ої окремої мотопіхотної бригади, 90-го окремого аеромобільного та 74-го окремого розвідувального батальйонів, бійці полку «Дніпро-1», вояки Добровольчого українського корпусу (ДУК) та багато інших. Багатьох бійців відзначено державними нагородами, деяких із них – посмертно.

16 січня з ініціативи самих «кіборгів», які пройшли через 242-денне пекло, відзначається День захисників ДАПу і вшановується пам’ять загиблих побратимів. За даними українського незалежного проєкту «Книга пам’яті полеглих за Україну», які були оприлюднені в січні 2018 року, підтверджені дані щодо втрат українських військових за період 242 днів оборони Донецького аеропорту складають 100 осіб загиблими. Волонтер проєкту Герман Шаповаленко підкреслив, що число 100 — не заокруглення, а верифікований перелік. Тернопілля під час оборони Донецького аеропорту втратило чотирьох бійців — Івана Вітишина, Ігоря Римара, В’ячеслава Мельника, Володимира Труха. Вічна слава Героям!

Іван Вітишин («Тесть»)

Дата і місце народження: 14 вересня 1976 р., с. Велика Лука, Тернопільський район.

Дата і місце загибелі: 21 січня

2015 р., Донецький аеропорт.

Звання: старший сержант.

Посада: підрозділ: 81-ша окрема аеромобільна бригада (122-ий окремий аеромобільний батальйон).

Обставини загибелі: загинув 21 січня 2015 р., обороняючи новий термінал аеропорту Донецька (ДАП).

Сімейний стан: залишилися дружина та три доньки.

Місце поховання: с. Велика Лука, Тернопільський район.

Указом Президента України
№ 282/2015 від 23 травня 2015 року “за особисту мужність і високий професіоналізм, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, вірність військовій присязі” нагороджений орденом «За мужність» III ступеня (посмертно).

Ігор Римар («Філософ»)

Дата і місце народження: 16 квітня 1987 р., с. Трибухівці, Бучацький район.

Дата і місце загибелі: 27 січня 2015 р. (помер від поранень).

Звання: старший солдат.

Посада: стрілець-номер обслуги.

Підрозділ: 80-та окрема десантно-штурмова бригада.

Обставини загибелі: отримав тяжкі поранення 9 січня 2015 р. під час атаки російських бойовиків на новий термінал аеропорту Донецька. У бою від розриву міни Ігореві відірвало руку, розтрощило щелепу і гортань. Помер у Київському військовому клінічному центрі.

Сімейний стан: залишилися мати і дружина.

Місце поховання: с. Трибухівці, Бучацький район.

Указом Президента України
№ 282/2015 від 23 травня 2015 року “за особисту мужність і високий професіоналізм, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, вірність військовій присязі” нагороджений орденом «За мужність» III ступеня (посмертно).

В’ячеслав Мельник («Анчоус»)

Дата і місце народження: 11 грудня 1988 р., с. Сєвєрний, Усть-Янський район, Якутія, РРФСР.

Дата і місце загибелі: 20 січня 2015 р., Донецький аеропорт.

Звання: солдат.

Посада: зенітник.

Підрозділ: 81-ша окрема аеромобільна бригада (122-ий окремий аеромобільний батальйон).

 

Обставини загибелі: загинув 20 січня 2015 р., обороняючи новий термінал аеропорту Донецька (ДАП).

Сімейний стан: залишились батьки та двоє маленьких дітей. У 2014 році напередодні мобілізації загинула дружина В’ячеслава. Батько після загибелі сина пішов воювати (5-ий батальйон УДА), мама — волонтер.

Місце поховання: с. Жолоби, Кременецький район.

Указом Президента України
№ 282/2015 від 23 травня 2015 року “за особисту мужність і високий професіоналізм нагороджений орденом «За мужність» III ступеня (посмертно).

Володимир Трух

Дата і місце народження: 14 липня 1992 р., с. Жабинці, Гусятинський район.

Дата і місце загибелі: 17 січня 2015 р., Донецький аеропорт.

Звання: солдат.

Посада: водій-радіотелефоніст.

Підрозділ: 81-ша окрема аеромобільна бригада (122-ий окремий аеромобільний батальйон).

Обставини загибелі: загинув 17 січня 2015 р. у бою з російськими збройними формуваннями в новому терміналі аеропорту Донецька. Під час штурму хлопцеві відірвало руку і він помер від втрати крові в терміналі летовища.

Сімейний стан: залишилися батьки, старші брат з сестрою і наречена.

Місце поховання: с. Жабинці, Гусятинський район.

Указом Президента України
№ 282/2015 від 23 травня 2015 року “за особисту мужність і високий професіоналізм, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, вірність військовій присязі” нагороджений орденом «За мужність» III ступеня (посмертно).

 


Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: , ,

Нещодавно опубліковане

26 липня померла вокалістки відомого тернопільського гурту «Фіра» Ірина Музика...


Рубрика: , , Опубліковано: о 16:10


У Дніпрі затримали підозрюваного у вбивстві мовознавиці й ексдепутатки Ірини Фаріон, повідомив президент Володимир Зеленський із посиланням на міністра внутрішніх справ Ігоря Клименка...


Рубрика: , , Опубліковано: о 19:40


24 липня Шумська громада провела в останню путь 51-річного захисника Миколу Пичулюка, який загинув 17 липня поблизу селища Нью-Йорк на Донеччині...


Рубрика: , Опубліковано: о 11:00


24 липня 2024 року предстоятель Православної Церкви України блаженнійший Митрополит Епіфаній прибув із візитом на Тернопільщину...


Рубрика: , Опубліковано: о 10:16


Службовцям ТЦК із Тернопільщини, які за гроші «вирішували питання» для військовозобов’язаних, оголосили підозру...


Рубрика: , Опубліковано: о 18:42



Теми дня
26 Липня
25 Липня
24 Липня
23 Липня