Підвищення ціни на газ є вимушеним кроком, оскільки свого часу Україна, запозичуючи кошти у міжнародних партнерів, брала на себе таке зобов’язання. Про це днями заявив прем’єр-міністр України Володимир Гройсман, який ще недавно клятвено обіцяв, що підвищувати тарифи не будуть, а ще раніше в дусі Хрущова запевняв, що покаже всім «кузькіну мать», тобто як управляти країною… Що ж, тепер ми це «бачимо».
Газовий удар по людях
Даний «вимушений крок» знову ставить питання руба: як вижити людям і місцевим громадам? У Києві підвищують ціну за газ, а виживати з новим тарифом мають міста і села.
Незалежний експерт з питань енергетики Валентин Землянський вже навіть назвав нову вартість газу для населення. На думку експерта її, ціна до кінця року зрівняється з вартістю газу для промисловості, яка сьогодні складає приблизно 13 грн. за кубометр. Для більшості людей це просто вбивчі цифри. Тому у цих умовах підвищення енергоефективності житлового фонду стає спільною проблемою для всіх міських мешканців — і тих, хто користується централізованим опаленням, і тих, хто має індивідуальне.
Газовий удар по місцевій владі
Гройсман лише анонсував підвищення ціни за газ для населення, а «Нафтогаз» вже підвищив їх для промисловості, у тому числі й комунальних теплогенеруючих підприємств, на 21 %. Практично це означає ланцюгову реакцію зростання цін на всі товари і такі послуги, як гаряча вода і опалення. Адже 80 % тарифу на тепло і гарячу воду складає саме ціна газу. Зрозуміло, що ці всі витрати лягають непосильним тягарем на місцеві громади і комунальні енергетичні підприємства.
У цій ситуації Тернопіль, як і всі інші громади, змушений підвищувати тарифи на тепло. Однак мерія до кінця бореться за те, щоб тернополяни не платили більше. Наразі рішення про підвищення тарифів призупинено. Але чи буде так довго, — прямо залежить від позиції громади. Альтернатива підвищенню тарифів є тільки одна – це використання замість дорогого газу значно дешевших альтернативних джерел енергії та енергоефективність.
Як нам вижити?
Тернопіль можна вважати одним з найбільш передових обласних центрів, де поступово відбуваються позитивні зміни із впровадження енергоефективних технологій. У рамках програми термомодернізації у житловому фонді міста утеплюють фасади, замінюють вікна, встановлюють ІТП, а також запроваджують котельні, що працюють на альтернативних джерелах замість газу.
Уже в цьому році на повну потужність мали запрацювати кілька таких котелень. Усі вони пройшли екологічну експертизу, отримали відповідні дозволи. За підрахунками фахівців, якби у місті працювали альтернативні котельні, то можна було б досягти 10-15 % економії енергії. З врахуванням же того, що тепло, вироблене на альтернативі, дешевше за аналогічне, вироблене на газі, можна було б принаймні менш болюче відчути підвищення тарифів за газ, що їх запроваджує уряд.
Цьому є практичні підтвердження. Скажімо Жовква, що на Львівщині, майже половину комунального тепла виробляє за допомогою альтернативних джерел енергії. Відповідно, попри загальне зростання тарифів по державі, тут платять в середньому на 10 % менше. Чому цього не можна зробити в Тернополі?
На заваді — політичний популізм
На жаль, шлях, яким у свій час пішли Скандинавія, Прибалтика і вся Європа, у Тернополі зустрів перепони. У справу втрутилися псевдоактивісти, що заблокували роботу альтернативних об’єктів. Традиційно домінує політичний популізм. При цьому так звані «борці за екологію» не запропонували жодного іншого рішення. Але ж сьогодні стоїть глобальне питання – питання виживання. І тут популізму не місце. Вся тернопільська громада має об’єднатися, щоб відбити чергову газову атаку Києва, який діє не в інтересах народу, а в інтересах олігархів і самозбагачення.
Василь Горбатюк
Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: газ, підвищення тарифів