Кваліфіковану допомогу пацієнтам надають досвідчені нейрохірурги, серед яких — лікарі з території, де тривають бойові дії. Від січня цього року до колективу медзакладу долучився нейрохірург Ігор Скоропад із Миколаєва. Нині він очолює операційне та ендоваскулярне відділення. Разом із ним у команді нейрохірургів — Олександр Журавльов, Олександр Дмитрук й Олексій Леонтьєв із Херсона. Надання допомоги при інсультах, відновлення нервів, видалення пухлин головного мозку, кил і навіть осколків снарядів у військових — з усім цим та іншими завданнями медики добре справляються. Беруться за найскладніші випадки. Завдяки сучасному медичному обладнанню досягають чудового результату, що впливає на швидше відновлення здоров’я пацієнтів.
Уламки снаряду застрягли у хребті військовослужбовця
В Україні триває складна війна, фронтові реалії підривають здоров’я наших захисників. Частину поранених військовослужбовців доправляють на лікування та реабілітацію в нашу область. У Тернопільській обласній клінічній психоневрологічній лікарні відновлюються воїни з ураженнями нервової системи, з проблемами психологічного характеру.
— У прифронтові госпіталі привозять захисників із пораненнями різного ступеня. Тих, у кого легші травми, після оперативного втручання відправляють в інші регіони України, — розповідає Ігор Скоропад. — У медзакладах на першій лінії оборони нема сенсу, скажімо, шукати уламки по тілу воїна і видаляти, бо там великий потік пацієнтів. Для нас натомість це — планова робота, тому маємо можливість максимально приділити увагу пацієнту. Днями ми з колегами оперували захисника з уламками на крижовому відділі хребта. Звільнили корінці, отримали хороший результат.
Мій колега Олексій Леонтьєв нещодавно провів реконструкцію плечового сплетення у військового. На черзі — пацієнт із вогнепальним пораненням нервів на передпліччі, який потребує реконструктивного хірургічного втручання. Зазвичай маємо справу з відновленням нервової структури організму. Надаємо захисникам спеціалізовану нейрохірургічну допомогу. Чимало звернень серед захисників із килою диску поперекового відділу хребта. Це результат носіння важкого бронежилета. Із таким діагнозом зазвичай прогнозується позитивний результат після видалення кили. У нас із колегами є досвід лікування воїнів ще від 2014-го року, адже у наші лікарні поступали поранені учасники АТО-ООС. Проте нині через активні бої дуже багато військовослужбовців потребують медичної допомоги. Стараємося допомогти всім, кого доправляють у наш медзаклад.
Ендоваскулярна нейрохірургія — порятунок пацієнтів з інсультом
Вся організаційна робота в операційному та ендоваскулярному відділеннях — у компетенції Ігоря Скоропада. Водночас він здійснює оперативні втручання. Торік нейрохірург рятував життя сотень військових і цивільних у рідній миколаївській лікарні. За це президент Володимир Зеленський під час візиту до Миколаєва вручив йому звання Заслуженого лікаря України.
— У Тернополі — відносно спокійно, тому тут комфортно працювати, є можливість вдосконалюватись, — зазначив нейрохірург. — Тернопільська обласна клінічна психоневрологічна лікарня спеціалізується на лікуванні хворих з інсультами. Ми з колегами розвиваємо напрямок ендоваскулярної нейрохірургії. Часто консультуємо неврологів з інших медзакладів Тернопільщини. Потрапляє до нашої лікарні пацієнт з інсультом — проводимо негайне обстеження і визначаємо методику лікування. При геморагічному інсульті (розвивається в результаті розриву кровоносних судин та подальшого крововиливу в навколишні тканини мозку або між його оболонками) застосовуємо відкрите оперативне лікування, при ішемічному інсульті (гостре порушення мозкового кровообігу внаслідок дефіциту надходження артеріальної крові до головного мозку, що призводить до його гіпоксії та розвитку ділянок некрозу) проводимо ендоваскулярну тромбекстракцію — це найсучасніший спосіб лікування ішемічного інсульту в гострому періоді. Даний метод полягає у видаленні тромбу з артерій головного мозку з подальшим відновленням кровотоку та запобіганню розвитку ішемічного інсульту в даній ділянці. Виконується дане ендоваскулярне втручання за допомогою спеціального пристрою стент-ретрівера, який вводять безпосередньо в тромб, щоб захопити його і видалити із закупореної судини.
Раніше при інсультах практикували здебільшого тромболізис — внутрішньовенна ін’єкція ліків, які мають властивість розчиняти тромб. Однак він має обмежений час для введення. Для кращого результату при допустимості ми із тромболізисом поєднуємо тромбекстракцію. Така комбінація дає більше шансів на одужання. Спостерігаємо за пацієнтами на ранньому етапі відновлення, далі переводимо в інсультне відділення. Межі відновлення у кожного — різні, залежно від ступеня інсульту та складності тромбозу.
Окрім того, здійснюємо ендоваскулярне лікування судинних аномалій — аневризми, артеріовенозні мальформації мозку. Видаляємо пухлини (менінгіома та шваннома вестибулярного нерва мостово-мозочкового кута), що розвиваються з клітин оболонки периферичної нервової системи. Це складні операції, бо важливо не пошкодити черепно-мозкові нерви.
У Тернопільській обласній клінічній психоневрологічній лікарні є всі умови для проведення нейрохірургічних операцій. Маємо рентгенівську діагностичну С-арку для контролю операцій на хребті, сучасні коагуляції, відсмоктувач. Та найбільш цінним у нашій роботі є сучасний потужний мікроскоп, який цьогоріч нам передали із Міністерства охорони здоров’я. Про забезпечення лікарні сучасним медичним обладнанням та комфорт у відділеннях дбає наш генеральний директор (головний лікар) Володимир Шкробот. Мені доводилося бувати в медзакладах за кордоном, тож можу запевнити, що Тернопільська обласна клінічна психоневрологічна лікарня — європейського рівня. Керівник докладає колосальних зусиль для розвитку нашої лікарні, як і загалом медицини краю.
Джерело: НОВА Тернопільська газета