Минулого тижня відомий політик Інна Богословська взяла участь у засіданні прес-клубу «На власний погляд», який традиційно проводить у Києві Український журналістський фонд під керівництвом Людмили Ольховської. Під час зацікавленої розмови з редакторами регіональних ЗМІ Інна Богословська вела мову про необхідність кардинальних змін політичної системи країни, яка далека від вимог сьогодення, а також представила новий формат контролю за діяльністю Глави держави, що полягає у підписанні між нею як кандидатом у президенти і кожним виборцем персональної Угоди найму Президента. До речі, як зізналася Інна Германівна, така ідея до неї прийшла, коли вона нещодавно два тижні хворіла, а отже, мала достатньо часу для глибоких роздумів.
«Настає мій час служити країні»
— Ми стоїмо напередодні вирішального моменту — президентських виборів, — наголосила політик. — Держава надалі не може існувати у теперішньому стані. Мільйони людей загрузли у своїх побутових проблемах: у безгрошів’ї, проблемах із медициною, освітою, роботою… Через те далеко не всі відчувають, наскільки небезпечною є ситуація. А вона небезпечна, як ніколи. Якщо залишити все, як є, якщо на цих виборах ми не змінимо владу і ситуацію, то через 2-3 роки замість держави залишаться лише Київ і кілька прилеглих областей. Повірте мені! Я знаю, що кажу! Восени 2013-го я мало не на колінах просила Партію регіонів прислухатись до народу, бо інакше проллється велика кров. Не послухали — і це сталося. Прошу партії і суспільство прислухатися тепер. Якщо Україна має для нас цінність, ми повинні стати дорослими і поставитися до виборів серйозно.
На думку політика, яка не раз ішла проти діючої системи, Президент є гарантом Конституції. Тому він не може очолювати будь-яку партію.
— Сьогодні суспільство спить, партії не діють, кращі люди хочуть захищати інтереси громади, але їм не дають цього робити. Система демонструє всю безвідповідальність влади. Я йду на вибори, щоб виправити ситуацію. Я впевнена: настає мій час служити країні, — переконана Інна Богословська.
Персональна «Угода найму Президента». Що це означає?
Президент має бути позапартійним і над системою, вважає Інна Германівна. Вона розробила персональну Угоду найму Президента, згідно з якою Главу держави можна достроково звільнити, якщо він погано справляєтся зі своїми обов’язками.
Що ж передбачає персональна «Угода найму Президента»? Громадянин винаймає на службу майбутнього Президента Богословську Інну Германівну, сплативши посильну суму коштів та підтвердивши факт голосування. При цьому виборець отримує дійовий механізм відкликання обраного Президента, якщо більше половини таких громадян вважатимуть, що його дії не відповідають проголошеній програмі. Вони голосують у системі «Blockchain». Після цього, протягом доби, Президент пише заяву про відставку за власним бажанням.
Інна Богословська пропонує виборцям профінансувати її президентську кампанію, підкресливши:
— Таким чином ми в Україні вперше отримаємо Главу держави, у якого не буде фінансових зобов’язань перед політичними партіями та олігархічними кланами. Наразі існуюча процедура імпічменту не діє, президента нереально відкликати чи зняти. Повинен бути прямий зв’язок між громадянином і президентом, — переконана політик. — У демократичній країні громадяни обирають свого президента, інвестують у нього. А в нас голоси купують. Маємо зробити так, щоб президент був обраний від суспільства, а не від партій.
У місцевих радах не може бути партій
На думку Інни Богословської, у місцевих радах не може бути партій. Які партії, коли на порядку денному — школи, лікарні, дороги, світло?..
— Міські голови мені кажуть, що не можуть приймати рішень, бо якась фракція не голосує. А потім хтось тихенько приходить і каже: «Тут 14 гектарів, які ви маєте надати нашому нардепу. Поки не дасте — не голосуватимемо». А який стосунок має до цього населення? Нині в Україні зареєстровані Мін’юстом 353 партії, в Інтернеті купа оголошень на кшталт «продам партію», «куплю партію». Така собі підпільна лавка з торгів політпартіями. Цей бардак слід припинити, провести перереєстрацію нових політпартій за новим законом, внесеним Президентом.
Торкнулася політик і теми парламентських виборів:
— У нас немає обмежень на фінансування політпартій і на рекламу політсил, відсутня також вимога подавати програму партії. Чи може за такою системою хтось достойний пройти до парламенту? Ні! Тому талановита молодь не бачить у такій вертикалі свого майбутнього. Щоб зайти у цю систему, людина має стати частиною цієї політичної багнюки. Олігархи й теперішні владоможці не дають пройти у владу поза цією системою.
Чому депутат-мажоритарник кращий від «списочника»?
Як виправити вади системи? В Інни Богословської власний рецепт осмислення сучасних тенденцій. Одним із заходів, які мають виправити ситуацію, політик вважає зняття прохідного бар’єру — нехай у парламент зайдуть нові партії. Інна Богословська — прихильник мажоритарної системи.
— Чому сьогодні проштовхують ідею, що мажоритарна система — це жах? – риторично запитала Інна Германівна. — Бо мажоритарник насамперед відповідає перед людьми. Натомість багато хто з депутатів, обраних за списком, навіть не з’являється до своїх виборців.
Політик вважає доцільним ввести обмеження на витрати виборчого фонду, додавши до цього кримінальну відповідальність за махінації навколо нього, й зобов’язати кандидатів проходити публічні дебати.
— Телеканали бояться, що не отримають грошей у результаті такого переходу. Але якщо це будуть дебати, то коштів там буде більше, — ділиться думками Інна Богословська. — Бо люди хочуть почути, що ж у головах цих політиків.
«Я хочу і зможу зробити, щоб українці усміхалися»
Вимоги до Глави держави, на думку Інни Богословської, мають бути дуже жорсткими, починаючи від запису всіх його розмов і проживання виключно в державній резиденції й завершуючи стосунками з топ-чиновниками.
— Президент має право призначати людей тільки у свій офіс, — наголосила політик. — На будь-які інші посади (генпрокурора, слідчих, суддів, голів адміністрацій) фахівці мають обиратися виключно на відкритих конкурсах. Мене просять назвати свого прем’єр-міністра. Невже ви хочете відновити таку ж страшну систему? У нас вже були «дніпровські», «сумські», «донецькі», тепер — «вінницькі». Ще хочете «харківських»?
Інна Богословська зазначила, що кожна нова влада грає в свою гру: всіх попередників — за грати. А в цей час молоді команди «сідлають» старі корупційні схеми. Щоб уникнути цього, Президент має прийти на один термін і внести у Кримінальний кодекс розділ про особливості перехідного етапу. Людина, яка йде на державну посаду, повинна дати згоду на проведення щодо неї протягом п’яти років оперативно-слідчих дій без дозволу суду.
— Інакше корупцію не поборемо, — переконана Інна Богословська. — Тому наше завдання — відкрити шляхи для найкращих. А ще мене запитують: чого ти хочеш після п’яти років свого президентства? Скажу чесно: хочу і відчуваю, що це можу зробити, тільки одного — щоб українці усміхалися.
Оксана Марчук
Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: Інна Богословська, політик