Саме в Іспанії вона знайшла своє особисте щастя і відчула душевну гармонію, тож творить нині не лише з олівцем та пензлем у руках, а й натхненно почувається на кухні. Щоб потішити смачненьким своїх найдорожчих — чоловіка Джезуса та сина Данилка — із задоволенням та любов’ю готує для них і українські, й іспанські страви.
— Спочатку мені було важко відмовитися від каш, картоплі та важких масних продуктів, які я їла в Україні, — зізнається Марія. — Але з часом звикла і завдяки харчуванню маю гарний вигляд. Нині наша сім’я цілковито перейшла на фруктово-овочеву і морську їжу, ми не вживаємо м’яса, бо є достатньо інших продуктів. Я найбільше люблю «моріско» — так тут називають морські продукти, їх мені завше не вистачало в Україні. Організм, мабуть, потребував їх, бо у мене були проблеми із щитовидною. Тепер здоров’я покращилося та й взагалі почуваюся молодою!
Окрім морепродуктів, жінка також обожнює манго та черимойю.
— Це такий фрукт — дуже солодкий та корисний, — пояснює Марія, якій іспанські смаколики дуже припали до душі. А ось її коханий іспанець із задоволенням ласує українськими стравами.
— Чоловікові готую і борщ, і вареники, і деруни, і голубці та налисники, інколи пиріжечки або ж смачну галицьку випічку, яку він дуже полюбляє, тут такої немає. Немає тут також каш, — розповідає Марія. — Але готую я лише взимку, коли температура +13, тоді наші страви смакують добре. А ось сьогодні у нас — +34 С, всередині літа буде до +50 С градусів. Тож їсти страви можемо лише ввечері, а вдень лише натуральні соки, фрукти, морозиво. Через такий клімат нічне життя в Іспанії процвітає. Щоб поїсти у ресторанах смачні гриль-морепродукти або фрі-калямари чи бокерони (такі маленькі рибки у фритюрі), виходимо сім’єю з дому десь о 10-ій вечорі — тоді і спека менша, тож відповідно і почуваєшся краще.
Жінка розповідає, що старше покоління іспанців вживає багато м’яса, як і українці, вони полюбляють жирну свинину, але приготовану переважно на грилі, а також хамон — свинячі ніжки спеціального посолу, це іспанський національний делікатес.
— Ми ж вибрали здоровий спосіб харчування — багато горішків, оливкова олія, сухе вино, сири, фрукти, овочі і морепродукти, — додає Марія Ділай.
З читачами «НОВОЇ…» Марія нині ділиться рецептами улюблених іспанських страв, які без проблем можна приготувати і у нас. Тож — Buen provecho, amigos! Тобто смачного, друзі!
Тортилья де патата
Цю іспанську страву подають як теплу закуску до будь-якого столу в ресторані чи барі під літні напівалкогольні напої, а також вино чи пиво. Смакує і як гарнір до основної страви, так і можна куштувати саму.
Для приготування потрібні прості продукти: 6 яєць, 600 г картоплі, одна велика цибулина, зубець часнику, олія (бажано оливкова), сіль, перець до смаку.
Почистити та порізати картоплю на невеличкі шматочки, відварити у підсоленій воді. Воду злити. Окремо на пательні підсмажити посічені цибулину і часник, додати їх до відвареної картоплі. Окремо збити шість яєць і теж залити ними картоплю. Все добре перемішати. Отриману картопляно-яєчну суміш викласти на розігріту і змащену олією пательню, накрити кришкою і підпекти з одного боку, а потім з іншого. Перевертати тортилью де патата треба за допомогою плоскої тарілки. Для більш святкової тортильї можна всередину додати сир або шматки м’яса чи бекону.
Олів’є по-андалузьки
Відварити три картоплини, дві морквини, три яйця — все, як на звичайний салат «Олів’є». Замість інших інгредієнтів додати баночку тунця, чотири порізані відварені креветки, трішки посіченої білої солодкої цибульки і порізаних оливок з анчоусами. Заправити добрим майонезом, а краще — соусом аліолі, який я роблю сама: збиваю блендером 150 г соняшникової олії з двома яйцями, соком половини лимона, додавши за смаком сіль та орегано. Дуже смачно і незвично! При порційній подачі раджу прикрасити червоним перчиком.
Фідеуа
Зазвичай Fideua іспанці готують із заморожених морепродуктів. Спочатку треба на розігрітій пательні підтушкувати порізані овочі: одну цибулину, одну болгарську перчину, одну морквину, один помідор, зубець часнику та свіжий заморожений зелений горошок. До протушкованих овочів додати будь-які морожені морепродукти. Підійде будь-який мікс, якщо їх немає — то порізане філе будь-якої риби, курячої грудки або мікс м’яса. Все тушкувати до готовності, залити томатним соусом і закинути туди дрібні макарони. Посолити і додати приправи за смаком: перець, орегано, базилік, трішки куркуми. Залити водою (небагато — однієї склянки вистачить), накрити кришкою і тушкувати до готовності макаронів. Макарони мають увібрати в себе соус і бути розсипчастими. Подають Fideua як другу гарячу страву.
Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: Іспанія, Марія Ділай, рецепти, Тернопіль, художниця