П’ятниця, 13 вересня 2024
• На велосипедах – Тернополем. “Карітас” організовує мандрівки для підлітків • Назавжди 24. На Тернопільщині оплакують молодого воїна • У тернополянина видурили 5 тисяч гривень за “непридатність до військової служби” • У Тернополі подякували волонтерам, які допомагають ЗСУ • «Контінентал» створює власний парк залізничних вагонів: отримано першу партію вагонів-зерновозів • Тенісний турнір у Тернополі об’єднав спортсменів для допомоги ЗСУ • Тернополянин викрав кросівки у торгово-розважальному центрі • На Чортківщині привітали 95-річну довгожительку • Чи готовий Тернопіль до чергової зими в час війни? • У Тернополі грабіжник вирвав із рук сумку в перехожої • “Не викликав швидку, а побіг до священника”. Фатальна бійка на Тернопільщині • Помер тернопільський суддя у відставці Богдан Сташків • Понад 30 років був парохом у Мшанці на Теребовлянщині • Ні ноутбука, ні грошей. Жінку з Тернопільщини ошукали шахраї • Вчителька з Тернополя дистанційно навчає дітей із Донеччини • Дві смертельні аварії на Тернопільщині • Від прибиральниці до консультантки Google, Meta й Apple – шлях успіху уродженки Тернопільщини • Вимагали гроші й шантажували. На Тернопільщині затримали кримінального авторитета і його спільників • На Тернопільщині безкоштовно навчатимуть жінок на водійок вантажівок • Коли чоловік і син – на війні, рятує творчість
«Казка про Коника»: із серця Таллінна – до Великих Бірок

Автор: Опубліковано: 5 Листопада о 9:23 222


«Казка про Коника» – це перший документально-анімаційний фільм про війну на Сході. .


Уродженець Великих Бірок Анатолій Лютюк – монах і художник, культурний і громадський діяч, керівник Центру української культури в Таллінні, уже понад чотири десятки років живе в Естонії та розвиває українську культуру за кордоном. Проте і про малу Батьківщину не забуває – у 2004 році Анатолій Лютюк навідував Великі Бірки, а минулого тижня був «присутнім» там, так би мовити, віртуально – у селищі демонстрували фільм «Казка про Коника», знятий про нашого земляка та за його участі.

«Казка про Коника» – це перший документально-анімаційний фільм про війну на Сході. Один із головних героїв стрічки – Анатолій Лютюк, котрий неодноразово побував із волонтерською місією на Донбасі.

«Як Коник став волонтером»

Художник за освітою, Анатолій Лютюк свого часу став облатом святого Бенедикта, заснував Талліннську парафію Української греко-католицької церкви і талліннський Центр української культури, очолив український «Рух» в Естонії. З початком війни на Сході України Анатолій із однодумцями став активно збирати гуманітарну допомогу для військових і тамтешніх мирних мешканців, їздити в зону АТО з волонтерськими місіями, допомагати військовим з реабілітацією.

Дотримуючись своєї обітниці знаходити щось добре у кожному дні, він також шукає добрі історії. У цьому йому допомагає саморобний дерев’яний Коник, який стає героєм казок про тварин на війні, написаних за мотивами реальних подій.

Із цих поїздок народилася рукотворна книга з мальованими ілюстраціями, яка має назву «Казка про Коника». Її головний герой – дерев’яний коник, вірний супутник пана Анатолія під час поїздок на Схід України. Одна з оповідок має назву «Як Коник став волонтером». Загалом у книзі зібрані реальні історії про те, як люди і тварини допомагають одні одним на війні, не дозволяють втратити віру, підтримують одні одних. «Коли я поїхав на фронт, то зрозумів, що я нічого не знаю, тому я вирішив допомагати там, де я знаю, буду збирати історії про доброту…» – ділився із журналістами своєю ідеєю Анатолій Лютюк.

Коли почалась російська агресія на Сході України, Анатолій із друзями став активно збирати гуманітарну допомогу для військових і місцевих мешканців. Бійців забезпечували одягом і медикаментами, а цивільних — грошима, купували медичне обладнання для лікарень тощо.
За час воєнних дій естонці й українська діаспора зібрали понад 600 тисяч євро. «Звичайно, для якогось українського олігарха це невеликі гроші, це зрозуміло. Але для нашої маленької країни це велика сума», – розповідав в інтерв’ю Анатолій Лютюк.

«Казка про Коника» та філософія Анатолія Лютюка знайшла втілення у документальному фільмі молодого подружжя українських режисерів Уляни Осовської і Дениса Страшного. Світова прем’єра стрічки відбулася на найбільшому документальному шоукейсі Балтійського регіону DocPoint Tallinn, а в Україні фільм був представлений на кінофестивалях Docudays UA і «Молодість». Уже з 9 вересня фільм «Казка про Коника» вийшов на широкі екрани України.

«Не ми робили кіно, а воно – нас»

Для Дениса Страшного та Уляни Осовської цей фільм особливий, адже їхньому знайомству, яке згодом переросло у творчий тандем та у шлюб, пара завдячує Анатолію Лютюку. Кіномитці навіть називають Анатолія Лютюка своїм «хресним дідом». У 2014 році Денис після поранення на Майдані потрапив на реабілітацію до Естонії, а Уляна на той час була волонтеркою.

– Ми опинилися у потрібний час у потрібному місці для цього фільму, — розповідав режисер та продюсер стрічки Денис Страшний. – Анатолій Лютюк – це людина, до якої варто прислухатися. Цікаво спостерігати за його життям. Він — волонтер і активіст багато десятків років. Це поєднання духовности, мистецтва й активізму в одній людині стало цікавою темою для досліджень. Після знайомства з ним ми рік за роком почали приїжджати до Анатолія в Естонію, супроводжувати його під час волонтерської місії, почали дружити, – і так вже почав народжуватися, власне, фільм.

Робота над фільмом тривала з 2015 року, відтак «Казка про Коника» створювалася близько семи років.

– Головна ідея цього фільму – як шукати конструктив у складних умовах, в тому числі й на війні, – зазначає режисерка та продюсерка Уляна Осовська.

– Ми іноді жартуємо, що це не ми робили кіно «Казка про Коника», а воно нас робить і зараз, – зазначив Денис Страшний. – Ми зробили кіно для того, щоб не розповідати кожному окремо, що ми знаємо таку людину, а щоб створити можливість, аби кожен міг побути з ним поруч. Ми прагнули показати, що таке можливо, адже це документальний фільм, а не вигадка авторів.

Великі Бірки – з великою душею!

– У середу, 27 жовтня, режисери «Казки про Коника» Денис Страшний та Уляна Осовська особисто репрезентували стрічку у Великобірківському ліцеї ім. Степана Балея, – розповіла «НОВІЙ…» начальник відділу освіти, культури, молоді та спорту Великобірківської селищної ради Ольга Урманець. – Загалом це був уже 10-ий показ фільму в містах України, і перший – не в кінотеатрі, а в приміщенні навчального закладу. Для малої Батьківщини Анатолія Лютюка режисери зробили приємний виняток. Анатолій Кузьмич – людина неймовірної глибини, унікальної духовности та філософського складу розуму, ідейний натхненник багатьох потужних міжнародних проєктів… У Великих Бірках він народився і жив до 7 років, а, переїхавши до Естонії, зумів створити там «малу Україну» і показати місцевим усю самобутність української культури.

У 2004 році Анатолій Лютюк разом зі своїми синами навідував Великі Бірки – заходив на рідне подвір’я, пив воду з батьківської криниці… Із 2017 року ми активно спілкуємося та співпрацюємо з Анатолієм Лютюком.

До його проєкту рукописної «Книги Добра» — унікального видання про добро і людяність у найважчі часи (ідея книги зародилася в Анатолія ще до численних поїздок в зону АТО як збірка життєствердних історій про вияви доброти), долучилися і діти-школярі із Великих Бірок. Це був унікальний і натхненний досвід!

Такою ж неймовірно теплою та надихаючою, попри дуже непросту і болючу тему, видалася і презентація документально-анімаційного фільму «Казка про Коника» у Великих Бірках. («Великі Бірки – з Великою Душею!», – так згодом тепло відгукнувся про показ режисер Денис Страшний, – авт.) Дякуємо усім творцям фільму за неймовірні емоції та збереження правдивої історії! А оскільки зал не вмістив усіх охочих подивитися стрічку (показ відбувався із дотриманням усіх карантинних норм), режисери люб’язно надали нам відеокопію фільму і дозволили організувати покази для тих, кому небайдужа наша історія і хто хоче відшукати добрі історії навіть у нелегкі часи…


Джерело: НОВА Тернопільська газета

Нещодавно опубліковане

Учасники проєкту «Діти і війна» від Тернопільського благодійного фонду "Карітас" проводять веломандрівки файним містом Тернопіль...


Рубрика: , , Опубліковано: о 16:00


Підволочиська громада попрощалася із захисником Валентином Кравчуком, молодим воїном, старшим солдатом 68-ї окремої єгерської бригади Збройних Сил України...


Рубрика: , Опубліковано: о 10:36


Тернопільські оперативники встановили особу шахрая, який ошукав жителя Тернополя на 5 тисяч доларів...


Рубрика: , , Опубліковано: о 10:23


Перший заступник голови Тернопільської обласної ради Володимир Болєщук відзначив волонтерів Тернопільщини, серед яких військові, медики, приватні підприємці, за вагому підтримку Збройних Сил України та подякував їм за щоденну працю на благо Перемоги України...


Рубрика: , , Опубліковано: о 8:00


«Контінентал Фармерз Груп» розширює свої логістичні потужності та розбудовує напрямок залізничної логістики, створивши власний парк вагонів-зерновозів...


Рубрика: , Опубліковано: о 15:42



Теми дня
12 Вересня
11 Вересня
10 Вересня