І своєї обіцянки дотримали! Минулого тижня Тернополем котилася «КіноХвиля»: змітаючи усе на своєму шляху, «закручуючи» тернополян у шалений, захоплюючий триденний вир кіно!.. Із майстер-класами, панельними дискусіями, літературними презентаціями, кастингами, зустрічами з відомими акторами, режисерами, операторами, продюсерами та професійною кіноспільнотою і, звісно ж, представленням та показом тридцяти шести (!) кінострічок — прем’єрами найновіших та знакових для українського кінематографа стрічок, документальних, анімаційних фільмів, кіно «мейд ін Тернопіль».
ІV Міжнародний кінофорум «Filmwave», що відбувався з 13 до 15 листопада, — чи не наймасштабніший за останні роки. Вчетверте у нашому місті і вперше — з потужною міжнародною складовою. Захід відбувався під гаслом «Від України до Голлівуду». І гості кінофоруму були не прості, а справжні метри кіноіндустрії: ексголова Держкіно Пилип Іллєнко, голова Асоціації кінопродюсерів України Володимир Філіпов, голова правління Одеської кіностудії Андрій Осіпов, головний «довгоносик» Віктор Андрієнко, творчі команди стрічок «Заборонений. Історія життя і боротьби Василя Стуса», “Позивний Бандерас”, «Захар Беркут», «З України до Голлівуду»…
А ще до Тернополя завітав… (тут мав би бути барабанний дріб) справжній оскароносець! Так, другий день «КіноХвилі» ознаменувався візитом володаря премії «Оскар», уродженця Харкова Євгена Мамута, якого Арнольд Шварценеггер охрестив батьком «Хижака» — саме за спецефекти до цього фільму українець у 1986 році отримав заповітну «статуетку». Євген Мамут працював над всесвітньо відомими стрічками — «Матриця», «Брудні танці», «Блакитна лагуна», «Куди приводять мрії». Пан Євген нині живе у США, а до Тернополя завітав разом зі своєю дружиною, теж відомою мультиплікаторкою та розробником ляльок Іриною Борисовою. Євген Мамут, якого називають першовідкривачем радянської мультиплікації (ще наприкінці 70-их він втілював 3-D ефекти у мультфільмах), а згодом, емігрувавши до США, зумів підкорити Голлівуд! Охочих послухати про секрети спецефектів у відомих фільмах від пана Євгена було стільки, що зал не умістив! А ще тернополянам пощастило одними з перших в Україні побачити стрічку «З України до Голлівуду» — у Тернополі її показали навіть швидше, ніж у Києві! Цей фільм – перше масштабне дослідження «українського сліду» у Голлівуді, яке ніколи не робилося раніше. Він розповідає про талановитих вихідців з України, які прославилися своїми досягненнями в американській кіноіндустрії, а окремий його розділ присвячений Євгену Мамуту.
— Новий проєкт «Від України до Голлівуду» є великою спільною роботою Держкіно та компанії Fresh Production Group і присвячений дослідженню ролі українців у розвитку американського кіновиробництва, — зазначає один із засновників «КіноХвилі», голова Асоціації кінокомісій України Леонід Бицюра. — Він став родзинкою цьогорічного форуму. Узагалі ж серед тематичних акцентів четвертої «КіноХвилі» — інформаційна безпека та медіаграмотність, яким були присвячені окремі панельні дискусії, теми, пов’язані з екранізацією літературних творів, взаємодією влади і бізнесу, функціонуванням кінокомісій, а також вдосконаленням законодавства. Окремо хочеться відзначити фільми, які знімалися в Тернополі: це те, до чого ми йшли з часу заснування «КіноХвилі» — долучитися не лише до популяризації кіно, а й до кіновиробництва та формування професійного середовища у нашому місті.
Так, у перший день фестивалю ми показали документальну кінострічку «Лицар обов’язку і чину Михайло Галущицький» — це режисерський дебют фотохудожника, представника ТОКП «Фірма «КіноДністер» Михайла Урбанського. У кінострічці йдеться про українського громадсько-політичного діяча, педагога, публіциста Михайла Галущицького. Окрім того, Михайло Урбанський з’явився у фільмі в епізодичній ролі січового стрільця.
— Хороше, якісне українське кіно має стати звичною справою, а не чимось «ексклюзивним», — зазначає Леонід Олексійович. — Тернопіль має усе для того, аби із просто “файного міста” перетворитися на столицю сучасного українського кіно, де не тільки будуть дивитися й обговорювати найновіші та найактуальніші стрічки, а й творити їх.
Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: КіноХвиля, Леонід Бицюра