У 2020 році бюджет Пенсійного фонду України збільшиться до 448,6 млрд. грн., що, без урахування витрат на субсидії в минулому році, означає збільшення витрат на пенсійне забезпечення лише на 13%. З таким бюджетом говорити про істотне збільшення пенсій неможливо.
Проте певне підвищення все ж буде у зв’язку з очікуваною зміною мінімального прожиткового мінімуму в липні і грудні, індексацією в березні, а також законодавчими ініціативами, зокрема щодо впровадження накопичувального рівня і професійних пенсійних систем, — пише «НВ».
Так, з першого червня мінімальна пенсія зросте на 74 грн. (4,5%) до 1712 грн. і з
1 грудня ще на 57 грн. (3,3%). Тобто загалом за рік надбавка до мінімальної пенсії складе 131 грн.
Більш істотне збільшення пенсіонери можуть отримати в результаті індексації пенсій у березні, яка складе до 15%. Індексація передбачає зміну розміру пенсій залежно від зростання заробітної плати та інфляції для збереження купівельної спроможності пенсій. Незважаючи на стрімке зниження інфляції до 4,1% в минулому році, високі темпи зростання заробітної плати за попередні три роки дозволять нівелювати зростання цін.
Ці зміни допоможуть збільшенню середньої пенсії в 2020 році до 3 500 гривень, але цього явно недостатньо для досягнення коефіцієнта заміщення (відношення розміру пенсії до заробітної плати) не менше 40%.
Очікуються і зміни для пенсіонерів з окупованих територій. У разі прийняття законопроєкту № 2083-д, їм спростять умови отримання пенсій, включно з правом докупити стаж без застосування санкцій (якщо не вистачає періоду страхового стажу для отримання пенсії за віком, його можна докупити, заплативши суму ЄСВ за мінімальною ставкою за період, якого бракує). У разі відсутності документів можна буде розраховувати пенсію на підставі інформації з реєстру застрахованих осіб і отримувати пенсії без довідки переселенця, а також отримати заборгованість з невиплачених пенсій без терміну давності.
Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: пенсії