«Диво у мініатюрі» — так називає своїх крихітних «підопічних» тернополянка Тетяна Міхіденко. У неї вдома — понад сотня сортів напівмініатюрних та мініатюрних фіалок, які перетворили звичайну міську квартиру у справжнє квіткове царство! Перламутрово-білі, яскраво-фіолетові, ніжно-рожеві, голубі, оригінальні химери, в яких на кожному листочку та квіточці є чітка смуга іншого кольору — аж очі розбігаються… А тепер уявіть, що вся ця краса — зовсім мініатюрна, найменша квіткова розетка дорослої фіалки — діаметром всього 4 сантиметри! Глянувши на таку крихітку, мимоволі хочеться усміхатися, вона тішить око своїм витонченим виглядом.
Краса завбільшки у кілька сантиметрів
— Фіалки у мене порівняно недавно, всього три роки. Навіть не назвала б це розведенням, тому що вирощую їх для себе, для душі й настрою, а не в промислових цілях, — розповідає пані Тетяна. — Це моє маленьке королівство, в якому час зупиняється… А почалося все доволі банально: три з половиною роки тому купила свою першу фіалку на виставці й не змогла знайти з нею «спільної мови». За допомогою звернулася до інтернету, вивчила усі тонкощі та нюанси вирощування фіалок, заодно побачила, що їх є безліч сортів… І відтоді пішло-поїхало! Звичайних розмірів фіалок я не мала, одразу почала з напівмініатюр, потім були мініатюри, тоді вже наважилася на «мікрушечки», як я їх називаю — зовсім крихітні, але такі ніжні, красиві й тендітні!.. Умовно сенполії можна розділити на мікромініатюри з діаметром розетки до 6 сантиметрів, мініатюри мають розетку до 15 сантиметрів у діаметрі, напівмініатюри мають квітки діаметром до 20 см.
Кожна з цих різновидів, незважаючи на удавану схожість зі своїми більшими побратимами, вимагає певних знань, терпіння і вправності при догляді та розведенні. Хоча можу сказати, що агротехніка вирощування одна у всіх сенполій, тільки об’єми горщиків різні. І складнощів з ними жодних немає, просто потрібно знати, що люблять ці квіти. А вони, натомість, будуть тішити своїх власників яскравими квітами.
За освітою пані Тетяна — філолог, працювала у школі, нині в декретній відпустці з маленькою донечкою.
— Мені пощастило, що рідні поділяють моє квіткове захоплення: чоловік зробив для моїх улюблениць стелаж із підсвіткою, навіть поливає квіти у час моєї відсутності,— розповідає жінка. — А донечка взагалі — перша помічниця, їй все цікаво — поливи, процеси пересадок, навіть назви деяких сортів знає! Коли ж мене запитують про улюблені сорти, чесно відповідаю, що улюблені… вони всі! Щоправда, є фіалки, які з певних причин покидають колекцію, нині найчастіше це просто брак часу для догляду, адже щоб рослинка почувалася здоровою і гарно цвіла, щопівроку потрібно пересаджувати її, щомісяця підживлювати, а у літню пору раз на два дні поливати, бо горщики маленькі, 5 см у верхньому діаметрі, ґрунт швидко сохне, а ці квіти пересушувати не бажано — страждає коренева система.
Фіалка може коштувати і 1000 гривень!
Вибирати мініатюрні фіалки, як і будь-які інші кімнатні квіти, слід керуючись власним уявленням про красу. Всі інші критерії надумані. Мініфіалки практично нічим не відрізняються від своїх родичів — класичних сенполій, крім по-справжньому маленьких розмірів.
Вибір фіалок нині — на будь-який смак та гаманець. Є екземпляри, що коштують по 100, 300 і навіть 1000 гривень й дорожче. Щодо мене, то купувати дорогі фіалки я поки що не наважуюсь, оскільки не вважаю себе профі. Вартість саджанця обґрунтовується новизною сорту і важкістю розведення, адже не всі сенполії можна розвести з листочка, та й, врешті, роль тут грає, наскільки сам селекціонер, який вивів сорт, оцінює свою роботу… Листочки нових сортів також коштуватимуть більше, ніж розповсюджених. Дорожчі за звичайні — фіалки-химери та листові химери (це ті, які мають чітку смужку іншого кольору на квітах і листі відповідно). Розмножують їх лише «пасинками» (це маленькі рослинки, що наростають в пазухах листя), цей процес довший, особливо у листових химер, тому й ціна вища.
Щоб виростити вдома фіалку, потрібно терпіння, гарний настрій та якісний посадковий матеріал. Для того, аби виростити фіалку з листочка (відокремте продезинфікованим пінцетом або дерев’яною паличкою один листок, розташований в другому-третьому ряді від центру), потрібна невеличка ємність з легким ґрунтом на основі верхового торфу й перліту. Грунт злегка полити відстояною водою кімнатної температури, посадити листочок, створити ефект теплички, поставити в світле місце, куди не потрапляють прямі сонячні промені і чекати. Рецепт нескладний: невдовзі в листочка з’являться «дітки», які ми згодом розсадимо у власні домівки. Не забуваємо поливати, підживлювати, і приблизно за рік часу вони порадують першими квітами, хоча це вже від сорту залежить, деякі фіалки, буває, до-о-овго роздумують, цвісти чи ні.
Фіалка невибаглива, просто вона любить правильний догляд. Вся інформація про догляд за цими квітами нині є в інтернеті, найчастіше я звертаюся до учасників спільнот у Facebook. Там завжди підкажуть, порадять і поділяться досвідом.
Важливо знати, що фіалки можуть захворіти на борошнисту росу, в них можуть з’явитися шкідники (кліщ, борошнистий червець, трипс), проте з нинішнім розмаїттям біопрепаратів їх можна позбутися навіть у квартирних умовах. Багато хто просто викидає фіалки на сміття, навіть не спробувавши із ними подружитися. Насправді це дуже живучі й вдячні рослини! Вони давно здобули любов за розмаїття сортів, декоративність і невибагливість. Сенполії у всій красі, вирощені в любові, не залишать нікого байдужими. Любителів фіалок стає все більше й більше. Незалежно від того, чи це елітна сортова фіалка, чи куплена у бабусі на вулиці, за умови невеликого горщика, легкого ґрунту, вчасного поливу і правильного освітлення вона подарує вам красивий букет та приємні емоції.
Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: тернополянка, фіалки