П’ятниця, 18 жовтня 2024
• «Контінентал» допоміг перекрити дах на церкві в селі Турівка • Хотів вбити матір і брата… На Тернопільщині затримали нападника • Волонтерка Ольга Коновал тримала нагороду від митрополита Епіфанія • Волонтер Синявський із Нідерландів відвідав замок Синявських у Бережанах • ДТП у Тернополі: вводій автомобіля “Dacia Dokker” наїхав на пішохода • Пані Франка з Гусятинщини відсвяткувала 100-річний ювілей • 10 років тюрми – за напад на військовослужбовця • “Щодня гинуть титани-захисники…”. Чортків сумує за Героєм Сергієм Лапком • Замовили вбивство підприємця з Тернополя за 25 тисяч доларів • На Чортківщині пенсіонер потрапив під колеса автомобіля • Молодіжною міською головою Тернополя обрали Олесю Герин • На полях «Контінентал» триває друга хвиля жнив • На будівлях в центрі Тернополя створили патріотичні мурали • У Бучачі чоловік впав з п’ятиметрової кручі • Двох воїнів із Тернопільщини нагородили “Лицарським хрестом” від Міністра оборони України • На Тернопільщині затримали водія, який збив на смерть жінку і втік • На війні загинув зять Ірини Фаріон – боєць “Легіону Свободи” Василь Особа • Пішла по гриби і не повернулася. Пенсіонерку знайшли мертвою в лісі • Оновлений двір Товстеньківської гімназії зустрів вихованців • На Тернопільщині судитимуть лісника за вирубку 70 дерев
На фестивалі «Дзвони Лемківщини» збиратимуть розповіді та старі світлини для документального фільму

Автор: Опубліковано: 3 Серпня о 15:50 343


Цьогорічний фестиваль стане приготуванням до наступного ювілейного ХХ фестивалю та відзначення у 2019 році сумної дати — 75-річчя депортації лемків.


Сьогодні розпочався XIX Всеукраїнський фестиваль «Дзвони Лемківщини», який триватиме впродовж трьох днів — 3, 4 та 5 серпня. В урочищі «Бичова» на Монастирищині збираються лемки з усієї України та з-за кордону, а також прибувають гості, яким небайдужа доля вигнаної зі своєї землі етногрупи українців.
Як повідомила заступник голови ТОДА Світлана Беспоповцева, цьогорічний фестиваль попри традиційні заходи, матиме особливе наповнення, з багатьма «родзинками», а ще він стане приготуванням до наступного ювілейного ХХ фестивалю та відзначення у 2019 році сумної дати — 75-річчя депортації лемків. На цьогорічному фестивалі «Дзвони Лемківщини» діятиме польова експедиція «Спогад», локація, де будуть проводити відео та аудіозаписи спогадів лемків, котрі пережили депортацію, або ж зберегли від батьків яскраві перекази про лемківський край. Організатори просять лемків привозити давні родинні світлини, які будуть опрацьовані спеціалістами архівного відділу та студентами історичного факультету. Згодом ці матеріали представлять у відео- та фотоальбомах, які презентуватимуть на XX ювілейному фестивалі.
— Учасників фестивалю чекає ніч лемківського кіно, зокрема, буде показано стрічки «Залізна сотня», «Лемковина — край образи», «І біль, і пам’ять — крізь роки», які відображають культуру, звичаї часу, коли лемки були депортовані зі своєї батьківщини, — повідомила Світлана Беспоповцева. — Під час фестивалю представимо виставку фотографій «Там, на Лемківщині», у якій буде використано 20 світлин мешканців Монастирищини та 15 світлин лемків, які нині мешкають у Хоросткові. Присутні зможуть ознайомитися і з фотоекспозицією пам’ятників жертвам депортації, що розташовані на Тернопільщині, та виставкою репродукції картин лемка Никифора Дровняка. Ще одна «родзинка» фестивалю — виступ Національного заслуженого академічного українського народного хору ім. Г. Верьовки. Усі аматорські художні колективи, які будуть виступати на фестивалі, виконуватимуть лише лемківські пісні. Фестиваль «Дзвони Лемківщини» давно вийшов за межі Тернопільщини, цьогоріч участь у святкуванні підтвердили аматорські художні колективи не тільки з України, а й з-за кордону. Загалом у фестивалі братимуть участь 77 мистецьких колективів з різних куточків України, окрім того, прибуде понад сотня іноземних гостей. Сприятимемо тому, щоб XX фестиваль став міжнародним, бо він давно заслуговує на таке звання.

— «Дзвони Лемківщини» — надзвичайно важлива подія для лемків як етнографічної групи українського народу, — зазначив голова обласного об’єднання «Лемківщина» Олександр Іванович Венгринович. — 74 роки тому ми були депортовані з рідних українських земель, 50 років не можна було говорити про знущання, яких ми зазнали під час вигнання. Коли ж постала незалежна Україна, ми утворили товариство і зобов’язалися зберегти культурну спадщину нашої етногрупи. Інстинкт збереження малого народу проявляється в усіх нас. Найбільшим святом для нас є всеукраїнський фестиваль лемківської культури. На «Дзвонах Лемківщини» на громадських засадах працюють сотні людей, щоб показали лемківську культуру. На фестиваль приїде близько 1200 аматорських та професійних артистів. Очікуємо на талановитий танцювальний колектив із Канади, на 45 осіб із Польщі, зокрема, й на керівництво об’єднання лемків у Польщі, на 21 виконавця із Сербії. Зі Словаччини приїдуть академік Микола Мушинка, доктор наук Мирослав Сополига — один із засновників найбільшого музею лемківської культури за кордоном. З великою шаною вітатимемо лемків-учасників АТО, які пройшли гарячі точки на Донбасі. Прапор нашого товариства був на Сході України, нині він — в нашому музеї.
Прикро й боляче, що перед лемками донині ніхто не вибачився за трагедію. Ми розсіяні по світу, наша етнічна група на межі зникнення, тож хочемо зупинити цей процес. Якщо бойки живуть на своїй малій батьківщині, гуцули — на Гуцульщині, то лемки не мають своєї землі… Сучасники не повинні забувати про депортацію лемків, бо це було знущання над українським народом.
— Упродовж трьох днів фестивалю буде відкритий музей лемківської культури у Монастириськах. 3 серпня поруч зі сценою в урочищі буде організовано дитячу ватру, виступатимуть дитячі колективи, — зазначив начальник управління культури Тернопільської ОДА Григорій Шергей. — 4 серпня об 11 годині розпочнеться урочиста хода до пам’ятника Тарасу Шевченку, далі рушимо до пам’ятника жертвам депортації, вперше прозвучить лемківською говіркою пісня «Думи мої…», а за тим хода рушить до скульптури Матері Божої — це надзвичайно емоційна частина фестивалю. О 12-ій годині учасники переїжджають на фестивальне поле, оглядають містечко майстрів, виставки, а о 13-ій годині — урочисте відкриття свята. Прапор підніматимуть громадські діячі та воїни, які захищають Україну. Маємо підтвердження, що на фестиваль прибудуть декілька голів обласних державних адміністрацій, народні депутати. Готуємо насичену концертну програму, зокрема, о 19-ій годині виступатиме Національний заслужений академічний народний хор ім. Г. Верьовки. Буде й нічна молодіжна забава за участю львівських народних музик. 5 серпня о 10-тій годині священики відслужать Святу Літургію. За тим — продовження концертної програми і завершення фестивалю. Цьогоріч фестиваль виходить за рамки концерту, бо депортація лемків — це серйозна сторінка в нашій історії, а зрештою, у стосунках із Польщею, Росією. Наше завдання — задокументувати те, що ще можна сьогодні зібрати. Є величезна потреба зняти документальний фільм про Лемківщину, за це нині й беремося. Етнографічна група, яка була на межі зникнення, повинна відродитися. Лемки не мають своєї землі, але їхня земля — вся Україна, а їхня столиця — місто Монастириська.


ПРОГРАМА XІХ Всеукраїнського фестивалю лемківської культури «Дзвони Лемківщини»
МОНАСТИРИСЬКА. ЛЕМКІВСЬКЕ СЕЛО.

3 серпня (п’ятниця)
9.00-18.00 – огляд експозиції Музею лемківської культури і побуту.
15.00-20.00 – концертна програма. Запалення малої ватрочки.
4 серпня (субота)
9.00-18.00 – огляд експозиції Музею лемківської культури і побуту.
11.00 – урочиста хода учасників фестивалю містом. Покладання квітів до пам’ятника Т.Г.Шевченку, Пам’ятного знаку депортації.
Лемківське село.
12.00 – огляд містечка народних промислів, традиційної лемківської кухні, експозицій у музейних приміщеннях.
13.00 – урочисте відкриття ХІХ Всеукраїнського фестивалю лемківської культури. Запалювання ватри. Театралізований літературно-музичний пролог.
14.30 – привітання керівників і представників державних і громадських установ та організацій України, області, району та міста.
15.00 – концертна програма.
15.30 – презентація книжок на лемківську тематику, тематичні конкурси, спортивні ігри та змагання.
19.00 – концерт Національного заслуженого академічного народного хору України імені Григорія Верьовки.
23.00 – молодіжна забава.
5 серпня (неділя)
9.00-18.00 – огляд експозиції Музею лемківської культури і побуту.
10.00 – Служба Божа біля каплички на Ватряному полі.
12.00 – концертна програма.17.00 – урочисте закриття Фестивалю.
У фестивалі беруть участь професійні та аматорські колективи і окремі виконавці з України, Польщі та Словаччини.
17.00 – урочисте закриття Фестивалю.
У фестивалі беруть участь професійні та аматорські колективи і окремі виконавці з України, Польщі та Словаччини.


Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: , ,

Нещодавно опубліковане

У селі Турівка Підволочиської громади на Тернопільщині виблискують нові куполи на місцевому храмі Святого Василія Великого...


Автор: Рубрика: , , Опубліковано: о 16:58


Фігурант завдав численні тілесні ушкодження та ножові поранення рідним. Наразі потерпілі перебувають у лікарні у важкому стані. За скоєне йому загрожує до 15 років ув’язнення...


Рубрика: , Опубліковано: о 16:13


Волонтерка з Тернополя, дружина загиблого Героя Сергія Коновала Ольга Коновал отримала нагороди від предстоятеля Православної церкви України, митрополита Епіфанія...


Рубрика: , , , Опубліковано: о 9:00


10 жовтня замок Синявських у Бережанах приймав делегацію нідерландських волонтерів. Екскурсія відбулася в рамках співпраці з Бережанської міською радою...


Рубрика: , , , Опубліковано: о 13:51


У Тернополі під колеса автомобіля потрапив пішохід. Поліцейські встановлюють обставини автопригоди...


Рубрика: , Опубліковано: о 11:36



Теми дня
14 Жовтня
11 Жовтня
10 Жовтня