П’ятниця, 22 листопада 2024
• Зупинилося серце захисника із Чортківської громади • Воїн із Теребовлянщини отримав високу відзнаку від президента • Переселенка із Запоріжжя обійняла високу посаду в громаді на Тернопільщині • 18 листопада на Тернопільщині вимикатимуть електроенергію • Понад 400 маскувальних сіток відправили на фронт волонтери із Великої Березовиці • Аварія у Тернополі: автомобіль “Toyota” проїхав на червоний сигнал світлофора • Понад 12 млн гривень взяв киянин за неякісні спальні мішки для тернопільських шкіл • Молодь із Борщева проводить благодійні ярмарки для підтримки воїнів • “Ділки” з Тернопільщини незаконно переправляли чоловіків через кордон • На Тернопільщині жінки складають половину кандидатів до лав Сил оборони • “Її вишиванки – гордість усієї родини”. Віра Присіч із Тернопільщини відсвяткувала 90-річчя • Артистці з Бережан Інні Калинюк присвоїли високе звання • Трагедія у Копичинцях: третя смерть через гриби… • Тернопільські поліцейські врятували 72-річну тернополянку • У пожежі на Кременеччині загинув чоловік • У Тернопільській духовній семінарії відбулася зустріч освітян та священників • П’яний водій у Тернополі повалив дорожній знак • “Зібрали рекордну суму”. У школі на Тернопільщині провели благодійний ярмарок • Працівники Тернопільської митниці склали 62 протоколи про порушення митних правил • 13 громад стали новими учасниками «Марафону лип» від «Контінентал»
На хліб не намастиш?

Опубліковано: 10 Лютого о 11:00 28


Нині маємо чергове загострення обговорень «мовного питання».


 Пригадуєте резонансний вислів уже одіозної телеведучої з «1+1», яка заявила, що «мова не нагодує»? Якщо підходити суто буквально до цього твердження, то мова, звичайно, не ковбаса. Але насправді приклади багатьох країн свідчать, що мова — поняття зовсім не абстрактне, і вона таки може «нагодувати». А що в Україні?

69% українців вважають, що українська має залишатися єдиною державною мовою. 81% громадян підтримують твердження, що українська мова є важливим атрибутом незалежності України. Такі результати загальнонаціонального дослідження, проведеного фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва спільно з соціологічною службою Центру Разумкова з 13 до 18 грудня 2019 року в усіх регіонах України за винятком Криму та окупованих територій Донецької і Луганської областей.

Українську мову вважають важливим атрибутом незалежності України 81% громадян. Такої думки дотримуються у всіх регіонах країни: у Західному – 95%, у Центральному – 86%, у Південному – 71%, у Східному – 64%. Ще 80% респондентів вважають, що всі керівники країни та держслужбовці у робочий час повинні розмовляти державною мовою. Причому щодо державної мови спілкування державних службовців у робочий час солідарні мешканці усіх регіонів: Західного (96%), Центрального (86%), Південного (71%), Східного (64%). Також 79% опитаних вважають, що в українських ЗМІ принаймні половина матеріалів має бути державною мовою. Такої думки у Західному регіоні дотримуються 96% респондентів, у Центральному – 82%, у Східному – 66%, у Південному – 63%.

На прикладах країн Балтії можна чітко простежити взаємозв’язок між ставленням до державної мови, рівнем життя і захисту країни від зовнішньої агресії. На самих початках відновлення незалежності ці країни запровадили жорстку і принципову політику утвердження державної мови. Наприклад, в Естонії мовну інспекцію (в її першій формі) було створено ще у 1990 році. Країни Балтії, як і Україна, за часів Радянського Союзу були тотально русифіковані, але, на відміну від України, там розуміли, що відкладати мовне питання на потім вкрай небезпечно. Їм треба було відновлювати державність, і в основу відродження націй вони поклали не етнічний, а лінгвістичний принцип. Відтак саме державна мова мала об’єднати громадян. Вони розуміли, що якщо російськомовні надалі будуть говорити лише російською, це розпорошуватиме, роз’єднуватиме, а згодом і поляризуватиме суспільство. У такий спосіб захищали і свою незалежність, бо рано чи пізно Росія би їх проковтнула, як згодом проковтнула частину Грузії, зрештою, Крим. Мова формує свідомість, відтак впливає на ідентичність. Росія ж завжди намагалася українську ідентичність розмити, щоб було «какая разница». А якщо немає значення якою мовою говорити, то немає значення і яка у нас влада — українська чи російська. Головне, аби було що на хліб намастити.


Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки:

Нещодавно опубліковане

У Чортківській громаді чергова болюча втрата - 19 листопада зупинилося серце 54-річного військовослужбовця Павла Савки із села Росохач....


Рубрика: , Опубліковано: о 21:09


Головний сержант — командир гармати 45-ої окремої артилерійської бригади Збройних Сил України, мешканець с. Кровинка Теребовлянської громади Віталій Сирляк відтепер повний кавалер ордена «За мужність»...


Рубрика: , Опубліковано: о 15:01


У Чортківській міській раді високу посаду обійняла переселенка із Запоріжжя Алеся Васильченко...


Рубрика: , , , Опубліковано: о 10:00


У понеділок, 18 листопада, внаслідок ракетного обстрілу обʼєктів енергетики, за розпорядженням НЕК «Укренерго» на Тернопільщині запроваджується графік погодинних вимкнень...


Рубрика: , Опубліковано: о 22:04


Уже понад рік у Великій Березовиці, що біля Тернополя, плетуть маскувальні сітки і відправляють на фронт...


Рубрика: , Опубліковано: о 9:00



Теми дня
20 Листопада
17 Листопада
15 Листопада
12 Листопада