Як повідомляє Держслужба статистики, з початком осені в Україні почали зростати ціни на більшість товарів і послуг. Видання «Сьогодні» проаналізувало, як змінилися ціни за місяць і за рік, з’ясувало, в якому регіоні нині найвищі і найнижчі ціни на найбільш важливі товари та послуги, а також що буде з їх вартістю далі…
Ціни вгору, ціни вниз
З 53-ох позицій, вартість яких щомісяця моніторять фахівці Держстатистики, у вересні подешевшали, порівняно з серпнем, менше десяти: це овочі для борщу, крім картоплі, курячі яйця, рис і паливо. Все інше, хоча й не набагато, проте подорожчало.
Пропонуємо порівняти 12 видів товарів і послуг: від продуктів і ліків до оренди житла. Як видно з таблиці, з продуктів найбільше підвищилися за рік ціни на хліб (+20%) і гречану крупу (+19%). Найменше подорожчали цукор (+2,5%) і свинина (+4%). А ось курячі яйця нині майже на чверть дешевші, ніж у вересні 2018 року.
З промтоварів найбільше подорожчали цигарки (+22%), причина – підвищення акцизного збору. На 12-17% піднялася ціна на ліки. А паливо трішки пішло вниз: бензин А-95 нині на 3% дешевший, ніж рік тому.
Де що дешевше
За словами експертів, традиційно витрати на життя менші в тих областях, де заробітки нижчі. Тому серед недорогих регіонів лідирує Тернопільська область, де, зокрема, не тільки найдешевші хліб і м’ясо, а й молоко, овочі і бакалія коштують менше, ніж в інших областях. У Чернігівській області найдешевший бензин, у Запорізькій – цигарки.
Попереду за видатками на життя столичний регіон — як Київ, так і область: тут м’ясо і хліб не тільки дорожчі, ніж на Тернопільщині, а й ціни на оренду житла в 1,5-2 рази вищі, ніж в інших областях. Але є винятки: наприклад, на Волині та Житомирщині, де зарплати невеликі, найдорожчі ліки, в Івано-Франківській області – найдорожче паливо, в Луганській – вершкове масло.
Цікаво, що ціни на окремі товари відрізняються досить суттєво. Найбільша різниця за цінами на хліб: в Київській області він на 56% дорожчий, ніж в Тернопільській. Серед послуг поза конкуренцією різниця за вартістю оренди житла: у Києві орендувати однокімнатну квартиру коштує майже вчетверо дорожче, ніж у прифронтовій Луганській області. І це зрозуміло.
Чому ціни різні
Фахівці кажуть, що вартість товарів у тому чи іншому регіоні залежить від двох основних чинників: місця виробництва і наявності конкуренції.
«Очевидно, що хлібом у кожному регіоні забезпечують місцеві підприємства, це та продукція, яку немає сенсу везти здалеку, тому й ціни на нього встановлюють, орієнтуючись на собівартість і купівельну спроможність населення», – пояснює директор Асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко.
Те ж, за його словами, стосується молока, молокопродуктів та овочів у більшості областей. Але в промислових регіонах, насамперед на сході країни, де населення живе в основному в містах, ці продукти дорожчі, ніж в аграрних регіонах, тому що частина товарів – привізні, а отже, більші витрати на логістику.
Схожа ситуація з ліками, які виробляють далеко не скрізь. За словами члена Економічного дискусійного клубу Олега Пендзина, ціна того чи іншого препарату визначається логістикою і попитом й не залежить від купівельної спроможності населення: кому потрібні ліки, той купить їх за будь-які гроші.
«Ще один фактор – конкуренція. Наприклад, у Києві багато аптек, тому «задирати» ціни на ліки не вийде, покупець купить там, де дешевше. А в глибинці все навпаки», – каже Олег Пендзин.
Хай буде гречка…
Цього року експерти прогнозують подальше плавне зростання цін на хліб і крупи й стабілізацію цін на м’ясо і молокопродукти.
«Найбільше подорожчає гречка, тому що її мало засіяли, всього 40% від торішніх площ, тому до січня можемо побачити ціну і по 30 грн./кг, – пояснює Олег Пендзин. – А ось на молоко і м’ясо ціни вже зрівнялися з європейськими, тому подорожчати можуть не більше, ніж на рівень інфляції, інакше в Україну піде імпортна продукція».
Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: Тернопільщина, ціни