Евальд Лінен (1981 р.)
Півзахисник «Боруссії» із Менхенгладбаха отримав одну з найжахливіших травм в історії футболу. У матчі з «Вердером» Лінену дісталося бутсою від Норберта Зігмана так, що на нозі футболіста утворилася відкрита рана завдовжки 25 сантиметрів. Незважаючи на больовий шок, Лінен кинувся до тренера бременців Отто Рехагеля, звинувачуючи в травмі його — наставник «Вердера» закликав своїх гравців діяти жорсткіше. На рану Лінену наклали 23 шви, але Евальд продемонстрував вражаючу силу волі і вже через три тижні почав тренуватися.
Патрік Баттістон (1982 р.)
Футболіст французької збірної вийшов на заміну в півфіналі чемпіонату світу 1982 року і після пасу Платіні виходив сам на сам з голкіпером збірної ФРН Шумахером. Пробити пробив, але у ворота не влучив. А за мить опинився в нокауті — воротар, який вискочив назустріч, врізався в голову Баттісону. Француз знепритомнів, а невдовзі впав у кому. Його відразу госпіталізували, через певний час він прийшов до тями. Лікарі діагностували перелом шийних хребців і травму щелепи з втратою ряду зубів. Баттістон, на щастя, зміг продовжити грати в футбол. Через шість місяців він знову приступив до тренувань, а через два роки у складі французької команди став чемпіоном Європи.
Хосе Марін (1986 р.)
У грудні 1986 року воротар «Малаги» Хосе Марін, граючи на виході, зіткнувся з нападником «Сельти» Бальтазаром. Уже в лікарні йому зробили операцію, однак не допомогло — протягом кількох тижнів Хосе Антоніо перебував у комі і помер, так і не прийшовши до тями.
Юрій Тишков (1993 р.)
На 13-ій хвилині 1/16 фіналу кубка Росії в Коломні захисник «Віктора-Авангарда» Сергій Бодак, намагаючись зробити підкат, врізався двома ногами ззаду в нападника московського «Динамо» Юрія Тишкова. У результаті кістка у Тишкова стирчала просто із ноги. Відкритий перелом малої гомілкової кістки фактично поставив хрест на перспективах Юрія. Маючи на руках пропозицію від італійської «Аталанти» і безхмарне майбутнє гравця збірної, він надовго вибув з ладу, а коли одужав, уже не зміг повністю оговтатися і повернутися на колишній рівень. Футболіст рано завершив кар’єру, став успішним журналістом, але 11 січня 2003 року був убитий біля свого будинку на Димитровському шосе.
Девід Басст (1996 р.)
Найжахливіша травма в історії англійського футболу трапилася 8 квітня 1996 року в поєдинку «Ковентрі» і «МЮ». Після подачі кутового біля воріт манкуніанців Басст кинувся замикати дальню штангу, де зіткнувся із захисниками «МЮ» Ірвіном і Макклейром. Результат — перелом одночасно великої та малої гомілкових кісток. Від вигляду правої ноги Басста волосся ставало дибки — море крові і стирчать кістки. Петер Шмейхель не міг дивитися на травмованого Девіда і потім навіть змушений був лікувати нерви. А матч був перерваний на 12 хвилин — поки поле зачищали від крові. Саму травму Басст залікував, але викликані нею інфекції поставили хрест на кар’єрі футболіста.
Люк Ніліс (2000 р.)
У вересні 2000 року вже на 4-ій хвилині матчу між «Астон Віллою» і «Іпсвічем» бельгійський нападник Люк Ніліс зіткнувся з голкіпером суперника Річардом Райтом. Він отримав подвійний перелом коліна і залишив поле на ношах. Залишив, щоб більше не повернутися як професійний гравець. Відновлення йшло дуже повільно, і 33-річний форвард, який на момент травми перебував у відмінній формі, прийняв важке рішення про завершення кар’єри. Роналдо і ван Ністелрой після цього не раз згадували Ніліса як одного з кращих партнерів по атаці і шкодували, що його кар’єра в англійській Прем’єр-лізі була такою короткою.
Сергій Перхун (2001 р.)
У серпні 2001-го молодий і дуже талановитий український воротар ЦСКА Сергій Перхун самовіддано кинувся на м’яч і зіткнувся з форвардом «Анжи» Будуновим. Спочатку здавалося, що все обійшлося, голкіпер був при свідомості, однак незабаром впав у кому. І в Махачкалі, і в Москві, куди його доставили через кілька днів, до останнього не втрачали надії, але побороти набряк головного мозку організм Сергія так і не зміг. 28 серпня голкіпера не стало.
Джибріль Сіссе (2006 р.)
У товариському матчі зі збірною Китаю напередодні чемпіонату світу 2006 року вже на 10-ій хвилині форвард французької команди Джибріль Сіссе в боротьбі з капітаном команди суперника Чженом Чжі отримав перелом ноги. Нападаючий прискорювався по правій бровці, коли Чжі, що біг поруч, мимоволі на повному ходу врізався в опорну ногу Сіссе. Вона неприродно вигнулась, форвард скрикнув, і медики терміново забрали його з поля. Джибріль повернувся на поле через півроку, але вже не в складі «Ліверпуля». До речі, лікарі мерсисайдців ще до того рятували француза — в 2004 році в матчі проти «Блекберна» він зламав ногу так, що кістка порушила кровообіг, і форвард міг взагалі втратити кінцівку — тоді, на щастя, його врятували.
Франческо Тотті (2006 р.)
Ще одна жахлива травма 2006 року, отримана 19 лютого під час гри проти «Емполі», ледь не завадила Тотті зіграти на мундіалі і стати чемпіоном світу. Спочатку видавалося, що лідер «Роми» опиниться поза грою як мінімум на рік. Йому дісталося від захисника, та ще й приземлився Тотті невдало — стопа вигнулась неприродним чином. Франческо з переломом малої гомілкової кістки і розривом зв’язок попрямував під скальпель хірурга. Негайна операція допомогла Тотті швидко встати на ноги. Однак проблеми з лівою ногою з тих пір періодично дають про себе знати.
Едуардо да Сілва (2008 р.)
Колишнього гравця «Шахтаря» Едуардо да Сілву ще до переходу в донецький клуб вважали одним з найталановитіших футболістів світу. Під час матчу з «Бірмінгемом» хорватський бразилець «Арсенала» отримав дуже важку травму. Мартін Тейлор зіграв жахливо грубо, прямою ногою влетівши прямо в гомілку нападника. Він отримав червону картку, але Едуардо від суддівської справедливості було не легше. Стопа його ноги повисла буквально на шкірках. Низка англійських каналів вирішив навіть відмовитися від повтору цього епізоду, щоб не травмувати нервову систему телеглядачів. Едуардо зміг повернутися на поле тільки через рік, але на колишній рівень так і не вийшов.
Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: травми, футбол