Підсудні Сергій Терендех і Володимир Біляшевич нарешті після тривалого підготування дали покази, проте від допиту учасниками процесу відмовилися.
«Глянь нашій дитині в очі!», «Ти топчешся по нашій долі…», «Знайшов слабшого…» — ці слова розпачу і болю батьків загиблого у результаті важких травм 20-річного тернополянина Віталія Гнатишина адресовані підсудному Сергію Терендеху.
Володимир Біляшевич мав підготовлений текст виступу, зачитав його:
— У ніч з 29 на 30 червня 2018-го я перебував поблизу нічного клубу «Алюр», у стані сп’яніння не перебував. Поруч автобусної зупинки я виявив чорну сумку, вміст якої не оглядав. Запитав перехожих, чи не знають, кому вона належить, проте жодна особа не вказала. Я мав біля себе ключі, кошти і документи, тож вирішив покласти їх в сумку. Близько 3-ої години ночі поблизу «Алюру» я побачив знайомого Сергія Терендеха в оточенні хлопців і дівчат, які голосно розмовляли, висловлювалися нецензурною лексикою. Я зробив висновок, що між ними — конфлікт. Одного із присутніх (як згодом з’ясувалося — потерпілого Потоцького) я запитав, у чому причина конфлікту, на що він нецензурною лексикою відповів, що обставини не повинні мене хвилювати, в грубій формі висловився на мою адресу. На ґрунті неприязних стосунків із Потоцьким, які виникли через вказані обставини, я наніс йому удар кулаком у голову, від якого він упав на землю. Згодом він піднявся і вдарив мене кулаком в голову, від чого я похитнувся. Поруч із Потоцьким я побачив кількох хлопців, які нецензурно висловлювалися на мою адресу. Я вирішив перевірити, чи не втратив під час конфлікту свої документи. У сумці виявив предмет, схожий на стартовий пістолет чорного кольору. Побоюючись продовження конфлікту, а також враховуючи кількісну перевагу потерпілих, їх висловлювання на мою адресу, я вирішив вийняти вказаний предмет. Потерпілі почали утікати, я зробив декілька кроків їм услід, потім викинув вказаний предмет. Я нікому не завдавав тілесних ушкоджень вказаним предметом. Не заготовляв його для вчинення протиправних дій. Про характеристики предмета і відношення його до вогнепальної зброї я не знав, пострілів не здійснював. Після конфлікту вирішив звернутися до працівників охорони розважального закладу, зайшов до приміщення, а мене там затримали. Умислу у вчиненні хуліганських дій не мав. Тілесні ушкодження наносив через неприязні стосунки з потерпілим. Вину визнаю частково: визнаю факт нанесення ударів, за що прошу вибачення і щиро каюся, не визнаю обвинувачення щодо нанесення ударів і вчинення інших дій з хуліганських мотивів, не визнаю наявність будь-яких домовленостей щодо протиправних дій, не визнаю в частині зберігання, носіння і застосування зброї, заперечую погрози вбивством.
Суд надав можливість виступити і Сергію Терендеху.
— Звертаюся до сім’ї Гнатишиних. Розумію, що минуло півтора року, ви мучитесь і страждаєте через втрату сина… Співчуваю. Я не хотів, щоб так сталося. Не міг навіть передбачити наслідків. Щиро прошу вибачення. Розумію, що ви, можливо, не сприймете, мої слова. Я не хотів цього… Зрозумійте. Не знаю, чому мене доля звела з вашим сином… Якщо зможете колись, вибачте… — звернувся підсудний до батьків загиблого хлопця.
— Ти загрозу своєму життю бачив? — обурився виступом батько Віталія пан Михайло.
— Подивився в очі нашій дитині… Наш син не винен ні в чому. Треба було дивитися на свою фізичну підготовку, і на нашого сина… — не могла стримати емоцій мати загиблого хлопця пані Галина.
Суддя Юрій Дзюбановський попросив пані Галину покинути залу суду через порушення порядку під час слухання. “Піду, бо не можу дивитися на це…” – сказала жінка і вийшла.
— Не заперечую щодо ударів Гнатишину, але вважаю їх легкими тілесними ушкодженнями, бо не було ні тріщин, ні переломів, тільки садна, — продовжив Терендех. — Заперечую звинувачення щодо спричинення мною тяжких умисних тілесних ушкоджень, які спричинили смерть. Гнатишин спотикнувся на бордюр і упав не від моїх ударів. Інші тілесні ушкодження могли бути спричинені від удару тіла об землю.
Захисники підсудного Сергія Терендеха Володимир Твердохліб і Юрій Демкович звернулися до суду стосовно призначення повторної комплексної судово-медичної експертизи, оскільки експертами нібито не було взято до уваги місце, на якому сталася подія, а ще, щоб з’ясувати точну причину смерті хлопця.
Прокурор Тернопільської обласної прокуратури Ірина Єдинак зазначила, що під час досудового розслідування було проведено огляд місця події, складено відповідний протокол, у якому зафіксовано характеристику місця, де відбулося падіння потерпілого, тому висловила думку, що нема підстав проведення повторної експертизи. Прокурор також зазначила, що сторона захисту не надала доказів щодо неточностей існуючої експертизи.
— Уже пів року не відбуваються повноцінні судові засідання, оскільки то один адвокат не прийде, то інший, то хтось захворіє, то обвинувачуваний два місяці знайомився зі справою, і їм всі підіграють, зокрема, й суддя, — сказала після засідання мати загиблого пані Галина. — На наші зауваження ніхто не реагує. Видається, що можна брехати, давати які завгодно покази і бути правим. Нашого сина вбили, а тепер все підводять до того, нібито він сам вбився… Для чого ми ходимо з чоловіком півтори року до суд? Щоб почути, що наша дитина сама вбилася?.. Є висновок судово-медичної експертизи, є 17 свідків, які все підтвердили, є відео, на якому чітко видно, як підсудний наносить Віталію два професійні удари. Цей спортсмен-тітушка наносив точкові удари, а зараз стверджує, що не бив. Вони хочуть зробити так, нібито ніхто не винен, хочуть випустити вбивцю на волю… Це ганебний цирк судової системи…
Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: Алюр, Віталій Гнатишин, вбивство, Сергій Терендех, Тернопільський міськрайонний суд, Юрій Дзюбановський