— З 24 лютого, із початком війни, на основі всіх ОДА в Україні було оперативно утворені військово-цивільні адміністрації. Даний указ видав Президент України Володимир Зеленський. Основне наше завдання – це проведення заходів безпеки в області і забезпечення функціонування області у воєнний час.
— Чи є зміни у роботі підприємств, організацій, медичних закладів і структур соціальної сфери?
— Підприємства й організації, що забезпечують життєдіяльність населених пунктів, продовжують працювати. Область забезпечена усім необхідним. Достатньо продуктів харчування, медикаментів, безперебійно працюють комунальні служби. Діють усі види платежів – готівкові та безготівкові. Заклади охорони здоров’я готові приймати поранених. Так, 26-го лютого наші медики прооперували мешканку Бучі, яка отримала поранення, виїжджаючи з Київської області. Первинна медична допомога діє у звичному режимі, триває вакцинація. Екстрена медична допомога працює також у штатному режимі. Крім того, ми готуємо бригади екстреної медичної допомоги, які, можливо, за дорученням МОЗ, додатково будуть потрібні у містах України, де нині тривають активні бойові дії з московськими загарбниками.
— Що варто знати мешканцям Тернопільщини про особливості життєдіяльності в умовах воєнного часу? Як слід поводитись?
— Основне правило — не панікуйте і довіряйте інформації з офіційних джерел. У разі сигналу повітряної тривоги спускайтеся у захисні укриття. Допомагайте сусідам, людям похилого віку.
Якщо ви хочете допомогти армії, то вступайте у підрозділи територіальної оборони. Закликаємо не фотографувати військову техніку Збройних Сил України. Не підіймайте дрони. Це буде розцінюватися як диверсійна робота. В області працює спеціальна протидронова група.
— Які завдання поставлено керівництву територіальних громад?
— Перш за все — подбати про забезпечення мешканців міста та області укриттями, що мають бути укомплектовані за всіма нормативами. Зокрема, там повинні бути світло, вода, все необхідне для тривалого перебування людей. По-друге, необхідно забезпечити безперебійну роботу критичної інфраструктури у громадах на випадок воєнних дій. По-третє, важливо організувати злагоджене прийняття та облаштування переміщених осіб.
— Нині активно формуються загони місцевої тероборони. Які особливості цієї кампанії і куди можуть звертатися охочі захищати свою Вітчизну?
— Тероборона в Україні сформована на 100%. Маємо багато охочих вступити до лав територіальної оборони і продовжуємо їх приймати. Звернутися можна до Тернопільського обласного центру комплектування та соцпідтримки.
На засіданні штабу оборони Тернопільщини ми також прийняли рішення, що кожна громада, яка хоче сформувати свій добровольчий батальйон, може подати списки, зв’язатися із керівником територіальної оборони. Таким чином добровольче формування буде узаконене, його учасникам видадуть зброю і навчать нею користуватися.
Ми визначили місця в області, де проводяться вишколи, навчання та інші заходи з тероборони. Добровольців навчать, як користуватися стрілецькою і важкою зброєю. Усі, хто проходить вишкіл, повинні мати спеціальні форму та позначки. Уся необхідна інформація з даного приводу доведена до голів громад.
— Скільки біженців може прийняти область? Які можливості для забезпечення їхнього перебування створено на Тернопільщині?
— Тернопільщина продовжує приймати українців з областей, де ведуться активні бойові дії. Кожного дня ми приймаємо по 2 – 3 тисячі таких людей. Спочатку ми підготували 20 тисяч місць для їх прийому, згодом — 35 тисяч. Тепер ми можемо прийняти 45 тисяч осіб і навіть більше.
В області повсюдно розгорнено гуманітарні штаби. Вони займаються збором і розподілом продуктів та речей першої потреби. Зокрема, у Тернополі при гуманітарному штабі діє цілодобовий пункт збору допомоги у приміщенні Управління соціальної політики Тернопільської ради, що на вулиці Лисенка, 8. Туди тернополяни можуть приносити одяг, їжу та речі першого вжитку. На Тернопільському залізничному вокзалі люди, які прибувають з інших областей, можуть отримати інформацію, де їм знайти ночівлю, необхідні речі тощо. Мешканці ж Тернопільщини, які готові прийняти до себе переміщених осіб, можуть звертатися за телефонами гарячої лінії гуманітарного штабу — 063 180 38 83; 096 337 38 70.
— Куди нашим краянам слід звертатися у випадку нештатних чи надзвичайних ситуацій?
— В області поліція, ДСНС, медики, енергетики та всі комунальні служби працюють у посиленому режимі і готові реагувати на всі виклики. У разі повітряної небезпеки буде сповіщення за допомогою сирени. Паралельно подаємо повідомлення через телебачення чи радіо. Після цього потрібно оперативно спуститися у захисні укриття. Дуже прошу всіх мешканців області поставитися до цього відповідально і серйозно. Навчальних тривог немає. Це — війна.
Джерело: НОВА Тернопільська газета