Вказані лікарські препарати, нестача яких відчувалася останнім часом на теренах області, найбільш очищені, відтак найчастіше їх призначають саме дітям та вагітним жінкам.
Хворі на цукровий діабет можуть отримати ліки в ендокринологічному диспансерному відділенні Тернопільської університетської лікарні та 29-ти ендокринологічних кабінетах, в тому числі трьох дитячих, що функціонують у міських та центральних районних лікарнях Тернопільщини.
Як інформують в управлінні охорони здоров’я Тернопільської ОДА, в області зареєстровано понад 39 тисяч осіб хворих на цукровий діабет. Забезпечення інсуліном здійснюється коштом державного бюджету. Цьогоріч на придбання цукрознижуючих препаратів з обласного бюджету виділено 10 млн. грн.
Що таке діабет?
Діабет — це захворювання ендокринної системи, пов’язане з порушенням обміну речовин. Воно приносить безліч ускладнень і неприємних наслідків. Серед перших ознак, що повинні насторожити — постійна спрага та невгамовне відчуття голоду, часте рясне сечовипускання і різка втрата ваги. Якщо все це вас турбує — негайно до лікаря!
Декотрі люди хворіють на діабет з раннього дитинства протягом усього життя. Дехто — вже в зрілому віці. Чи можна щось зробити? Чи можлива профілактика цукрового діабету? Оскільки етіологія цукрового діабету І і ІІ типів різна, то розрізняються також профілактика і лікування цих захворювань.
Цукровий діабет І типу. Як попередити?
Це інсулінозалежний цукровий діабет. Захворювання, при якому бета-клітини підшлункової залози не секретують інсулін, необхідний для розщеплення глюкози в крові. Як правило, цей вид діабету передається у спадок, має генетичну схильність. Втім, дитина успадковує не саме захворювання, а лише схильність до нього. Воно може розвинутися, а може й ні. Однак деякі фактори збільшують ризик, а саме: штучне вигодовування дитини, вірусні інфекції, сильний стрес, вживання продуктів, що містять штучні добавки.
Тож профілактика цукрового діабету у дітей зводиться до простих речей, серед яких передусім грудне вигодовування, зміцнення імунітету та правильне харчування.
Коли малюк народився, потрібно зробити все, щоб до року він залишався на грудному вигодовуванні. Наукові спостереження підтверджують, що серед «штучників» діабетиків значно більше. Грудне материнське молоко забезпечує дитині не тільки харчування, а й підтримку імунітету і захист від багатьох хвороб. Щодо профілактики вірусних інфекцій надалі, то від особливо небезпечних інфекцій роблять щеплення, в іншому ж — загартовування та активний спосіб життя. Дитина повинна гуляти, бігати, багато часу проводити на свіжому повітрі, а не сидіти годинами за комп’ютером.
Як не дивно це звучить, але правильне виховання — теж профілактика діабету. Дуже важлива частина правильного виховання — формування у дитини уміння справлятися зі стресом, правильно на нього реагувати. У цьому випадку вдасться нейтралізувати стресовий фактор розвитку цукрового діабету. І звичайно, дуже важливе здорове харчування.
Профілактика цукрового діабету ІІ типу
Серед усіх хворих на діабет близько 90 % людей мають цукровий діабет ІІ типу. При цьому захворюванні інсулін, що виробляється підшлунковою залозою, перестає сприйматися організмом і не бере участь у розщепленні глюкози. Причинами такого порушення обмінних процесів можуть бути ожиріння, недостатня фізична активність, неправильне харчування з великою кількістю жирів і простих вуглеводів, генетична схильність.
У більшості випадків діабет ІІ типу (інсулінонезалежний) — результат неправильного способу життя. Тому оптимізація і коректування харчування, режиму рухової активності, праці та відпочинку й будуть заходами профілактики цукрового діабету.
Дієта для профілактики цукрового діабету
Для нормальної роботи організм повинен отримувати достатню кількість води. Зневоднення виснажує підшлункову залозу, часті скачки рівня вмісту цукру порушують нормальну роботу організму і є факторами ризику для розвитку діабету. Візьміть собі за правило випивати склянку води вранці відразу після того, як прокинулися, а також по склянці води перед прийомами їжі. При цьому воду не можна замінити ні чаєм, ні кавою, ні соком, ні вже, тим більше, газованою водою або пивом.
Харчування має бути здоровим і повноцінним, містити якомога більше овочів, бобових, цитрусових. Кількість легкозасвоюваних вуглеводів необхідно звести до мінімуму. Торти, тістечка, варення, здоба — усе це варто їсти лише час від часу і потроху. Варто стежити за калорійністю раціону, щоб підтримувати нормальну вагу. Надлишок ваги — це теж «провокатор» діабету. Дуже важливе дробове харчування до 5-ти разів на день. Віддавайте перевагу білому м’ясу птиці, нежирної риби, стравам з овочів, відварів трав, компотів без додавання цукру. Смажену їжу замініть вареною, тушкованою та запеченою. Солодощі, газовані напої, десерти, розчинні напої з цукром, фастфуд, копчене, солоне по можливості виключіть з раціону. Тільки в цьому випадку профілактика діабету буде справді ефективною. Адже без обмежень в їжі жодне лікування не дасть належного ефекту. І не забувайте про розумне фізичне навантаження: фізична активність поліпшує процеси метаболізму і підвищує чутливість до інсуліну.
До речі, варто сказати, що займаючись профілактикою цукрового діабету ІІ типу, ви дієте на благо всього організму. Адже правильна система харчування, помірна фізична активність, контроль ваги є базовими поняттями для профілактики багатьох серйозних хвороб.
Джерело: НОВА Тернопільська газета