Субота, 23 листопада 2024
• Зупинилося серце захисника із Чортківської громади • Воїн із Теребовлянщини отримав високу відзнаку від президента • Переселенка із Запоріжжя обійняла високу посаду в громаді на Тернопільщині • 18 листопада на Тернопільщині вимикатимуть електроенергію • Понад 400 маскувальних сіток відправили на фронт волонтери із Великої Березовиці • Аварія у Тернополі: автомобіль “Toyota” проїхав на червоний сигнал світлофора • Понад 12 млн гривень взяв киянин за неякісні спальні мішки для тернопільських шкіл • Молодь із Борщева проводить благодійні ярмарки для підтримки воїнів • “Ділки” з Тернопільщини незаконно переправляли чоловіків через кордон • На Тернопільщині жінки складають половину кандидатів до лав Сил оборони • “Її вишиванки – гордість усієї родини”. Віра Присіч із Тернопільщини відсвяткувала 90-річчя • Артистці з Бережан Інні Калинюк присвоїли високе звання • Трагедія у Копичинцях: третя смерть через гриби… • Тернопільські поліцейські врятували 72-річну тернополянку • У пожежі на Кременеччині загинув чоловік • У Тернопільській духовній семінарії відбулася зустріч освітян та священників • П’яний водій у Тернополі повалив дорожній знак • “Зібрали рекордну суму”. У школі на Тернопільщині провели благодійний ярмарок • Працівники Тернопільської митниці склали 62 протоколи про порушення митних правил • 13 громад стали новими учасниками «Марафону лип» від «Контінентал»
Нова пенсійна реформа: коли і скільки?

Опубліковано: 24 Травня о 10:00 2891


Минулої середи, 17 травня, Кабінет Міністрів України ухвалив проект довгоочікуваної пенсійної реформи. Документ підтримав кожен з членів уряду.


Таким чином уряд зробив перший маленький крок на шляху до виконання однієї з головних вимог Міжнародного валютного фонду для отримання Україною наступного траншу.

Крок насправді дуже маленький, тому що йдеться лише про законопроект, який спочатку розгляне Національна рада реформ при президентові, а потім ще й парламент. На останньому етапі, очевидно, і будуть відбуватися найзапекліші баталії.

За словами прем’єр-міністра Володимира Гройсмана, запропонована урядом реформа залишає складні алгоритми нарахування пенсії в минулому і кожен громадянин зможе сам прорахувати, яку він пенсію отримуватиме залежно від стажу, заробітку і розміру внесків.

Наразі поки що немає основного документа, його ще не оприлюднили. Втім, на сайті уряду можна ознайомитися з презентацією відповідного законопроекту, в якій перелічені основні зміни. Отже, що пропонує нова пенсійна реформа?

Пенсійний вік — залишити

Із самого початку МВФ наполягав на підвищенні пенсійного віку. Зокрема, міжнародні кредитори пропонували встановити межу на рівні 63+.

Нині пенсійний вік для чоловіків складає 60 років, для жінок — 57 років і шість місяців, якщо немає інших пільг за віком. Наприклад, 55-річні жінки з 30 роками трудового стажу мають право на дострокову пенсію.

Нагадаємо, пенсійний вік в Україні є одним з найнижчих в Європі.

До речі, пенсійний вік в деяких інших країнах такий: Німеччина, Великобританія, Данія — 65-67; Канада, Нідерланди, Естонія, Японія — 65; Грузія — 60 і 67;  Ісландія — 67; Фінляндія — 62-68.

Страховий стаж — підвищити з 15 до 25 років

Наразі право на пенсію за віком мають ті, кому виповнилося 60 років. При цьому в законі зазначається, що ці особи повинні мати страховий стаж 15 років.

Що таке страховий стаж? Це той період, за який ви або хтось замість вас, наприклад, ваш роботодавець, сплачував страхові внески до Пенсійного фонду. Сплатили — є стаж, не сплатили — стажу немає.

З 1 січня 2004 року для нарахування пенсії важливий лише страховий стаж. Тобто, з цього часу трудова книжка не є підтвердженням страхового стажу, тож ваш роботодавець, наприклад, може піти на хитрість і не сплачувати страхові внески. Тобто, запис в трудовій книжці є, а страховий стаж не іде — і цей період вже не буде враховуватись при нарахуванні пенсії.

Відповідно до запропонованої урядом реформи, пенсійний вік залишається на рівні 60 років для людей, які матимуть страховий стаж 25 років.

При цьому запроваджується гнучкий коридор пенсійного віку та можливості компенсації відсутнього страхового стажу — громадяни, яким не вистачає років стажу, щоб задовольнити вимогу стосовно мінімального стажу, матимуть можливість сплатити внески за відсутні роки (не більше 5 років). Один рік стажу вартуватиме 16 896 гривень. Якщо немає ні грошей, ні стажу, замість пенсії можна претендувати лише на соціальну допомогу, яка буде значно нижчою від мінімальної пенсії.

Пенсії — осучаснити

50% пенсіонерів підвищать пенсії. Для цього уряд запроваджує єдині правила визначення розмірів пенсійних виплат. Що це означає?

Річ у тім, що багато пенсіонерів, які, скажімо, вийшли на пенсію 10 років тому, отримують меншу пенсію, ніж ті, які почали отримувати пенсію нещодавно. Простий приклад: шахтар із страховим стажем понад 46 років. Якщо такому працівнику пенсія була призначена у 2008 році, він отримує 3312 грн. Якщо ж такий працівник вийшов на пенсію у 2016 році — 8446 грн. Чому так відбувається?

Пенсія українців насправді залежить від трьох показників: зарплати працівника, стажу та показника середньої заробітної плати по Україні, який застосовується при обчисленні пенсії.

Середня зарплата зростає з кожним роком, тому пенсії українців повинні «осучаснюватись». Однак останній раз таке «осучаснення» відбулося в 2012 році, але із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2007 рік 1197, 91 грн. За цей час середня зарплата по Україні, що застосовується при обчисленні пенсії, зросла до 3764, 4 грн., або більш ніж втричі. В результаті дві третини пенсій навіть не досягають розміру прожиткового мінімуму.

Тепер запроваджується нова формула нарахування пенсій за єдиним підходом для «старих» і «нових» пенсіонерів із використанням показника середньої заробітної плати на рівні
3764, 4 грн. За словами Гройсмана, у результаті зазначеного «осучаснення» понад 5 млн. пенсіонерів уже з 1 жовтня 2017 року отримають підвищення пенсій від 200 і  понад тисячу гривень щомісячно.

Особливі умови виходу на пенсію — скасувати

Призначення пенсій за вислугу років буде здійснюватися лише для військовослужбовців. Реформою також передбачається, що з 1 січня 2018 року скасовується право на призначення пенсій за вислугу років для працівників освіти, охорони здоров’я, соціального захисту та інших категорій.

Пенсії щорічно — перерахувати

У законопроекті передбачається автоматична норма про щорічну індексацію (перерахунок) пенсій для захисту від інфляції. В уряді зауважують, що індексація буде прив’язана до показника зростання середньомісячних зарплат за три роки — не менше, ніж на 50% такого зростання. І не менше, ніж на 50% індексу споживчих цін.

Втім, є одне «але»: в проекті вказано, що індексація проводитиметься «з урахуванням фінансових можливостей солідарної системи». Тобто, якщо уряд вирішить, що можливостей немає, то індексації не буде.

15% зниження пенсій працюючим пенсіонерам — скасувати

З жовтня 2017 року уряд пропонує скасувати 15-відсоткове зниження пенсій працюючим пенсіонерам. Із 2,3 млн. працюючих пенсіонерів  нині з пенсії 15% відраховують у 494 тисяч. Урядовці пропонують, щоб ті, хто працює, отримували заробітну платню і пенсію у повному обсязі.

Соціальні стандарти підвищать аж… на 5%

Передбачене на 2017 рік друге підвищення соціальних стандартів на 5% пропонується з 1 жовтня. Мінімальна пенсія у такому випадку становитиме 1373 грн. Підвищення пенсій стосується 9 млн. пенсіонерів. До слова, нині в Україні налічується понад 12 млн. пенсіонерів.


Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: , ,

Нещодавно опубліковане

Телескопічна палиця: стильний і надійний помічник...


Рубрика: Опубліковано: о 16:21


У Чортківській громаді чергова болюча втрата - 19 листопада зупинилося серце 54-річного військовослужбовця Павла Савки із села Росохач....


Рубрика: , Опубліковано: о 21:09


Головний сержант — командир гармати 45-ої окремої артилерійської бригади Збройних Сил України, мешканець с. Кровинка Теребовлянської громади Віталій Сирляк відтепер повний кавалер ордена «За мужність»...


Рубрика: , Опубліковано: о 15:01


У Чортківській міській раді високу посаду обійняла переселенка із Запоріжжя Алеся Васильченко...


Рубрика: , , , Опубліковано: о 10:00


У понеділок, 18 листопада, внаслідок ракетного обстрілу обʼєктів енергетики, за розпорядженням НЕК «Укренерго» на Тернопільщині запроваджується графік погодинних вимкнень...


Рубрика: , Опубліковано: о 22:04



Теми дня
20 Листопада
17 Листопада
15 Листопада
12 Листопада