Як зауважує начальник відділу Державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області Олександра Кірик, конкретна мова статистики це твердження абсолютно спростовує. Тож, незважаючи не те, якою видалася остання цифра року, роботи у працівників Тернопільського ДРАЦСу завжди вистачає.
— Закінчується 2016 рік – високосний, у який, подейкують забобонні люди, не варто розпочинати жодних нових справ, а тим паче одружуватися. То чи справді у високосні роки реєструють менше шлюбів?
— Ні, високосний рік не впливає на кількість шлюбів. Скажімо, впродовж 2015 року в нас було зареєстровано 2436 шлюбів, а станом на 1 грудня 2016 — 2008. Тобто, як бачите, особливого спаду щодо реєстрації державних шлюбів у високосний рік немає.
— Які місяці найчастіше вибирають для шлюбу? Мабуть, серпень, вересень?
— Чому? Зовсім ні. Не можна відстежити, коли найбільше шлюбів, вони є завжди. Ось тепер триває піст, попри те, шлюби реєструємо, й урочисті є. Впродовж Великоднього посту, то, так, люди реєструють шлюбів менше. Однак ми державна установа, тож у певні місяці урочистих реєстрацій у нас менше, а звичайні є постійно.
У зимовий період активність дещо спадає, а впродовж літа й осені реєструємо до 300 шлюбів щомісяця. Суттєвіший спад може бути хіба що в січні, коли активніша реєстрація шлюбів розпочинається після 20-их чисел. Але ось навіть цього, високосного року, шлюбів у січні було немало — 120.
— У Тернополі нині навчаються багато іноземців. Чи почастішали шлюби з іноземцями?
— Знаєте, такого теж не можу стверджувати. Шлюби з іноземцями — а це, зазвичай, жінки-
українки та чоловіки-іноземці — реєструємо завжди, причому всі країни світу, які тільки можливі: Нігерія, Нідерланди, Канада, США, Ізраїль, Німеччина, Італія, Іспанія, Конго, Індія… Звичайно, близьке зарубіжжя: Молдова, Білорусь, Росія, Азербайджан, Вірменія, країни Балтії, рідше — Казахстан, Киргизстан. Часто одружуються з українками громадяни Польщі. Буває, реєструються й двоє іноземців — зазвичай це ті, які у нас навчаються: як відомо, громадяни нині можуть зареєструвати шлюб незалежно від реєстрації місця проживання.
— Чи практикуєте виїзні церемонії реєстрації шлюбу?
— Послуг виїзної реєстрації не надаємо: державна реєстрація шлюбу проводиться тільки в державній установі, а все решта, що відбувається за межами відділу, це проведення обряду після державної реєстрації в органах ДРАЦСу. Нині є безліч весільних агенцій, які займаються цим. Хтось проводить гарно та професійно, хтось, як для мене, просто випадкова людина у цій сфері. Кожен намагається заробити гроші як може, тож раджу нареченим ретельно вибирати весільну агенцію, щоб про одну із найважливіших подій у їхньому житті були тільки приємні спогади.
— Впродовж минулого та цього року ДРАЦС поповнився новими послугами…
— Так, у нас багато нових проектів втілено в життя. Зокрема, це веб-портал, коли люди можуть подати будь-які заяви і запитання через сервіси он-лайн. Минулого місяця ми почали втілювати в життя новий проект стосовно реєстрації місця проживання дитини під час проведення державної реєстрації народження. Щоправда, це стосується тільки мешканців Тернополя. Ми збираємо пакет документів, відносимо його у відділ міської ради, який займається реєстрацією місця проживання новонароджених дітей, і вони видають нам готові документи.
Широко розповсюджене не лише у нас, а й у відділах ДРАЦСу
всієї України проставлення так званих штампів Апостиль для подальшого використання документів за кордоном — нотаріальних документів, судових і, відповідно, документів органів ДРАЦСу.
Дуже популярна у нас видача документів про народження дитини у пологовому будинку. Державна реєстрація дитини проводиться, звичайно, у нас у відділі, але документи про народження дитини ми видаємо вже безпосередньо у пологових будинках.
— До речі, які імена нині тернополяни дають своїм дітям найчастіше?
— Імен дуже багато. Ми живемо у Західній Україні, де люди дотримуються традицій та звичаїв, тож найчастіше при виборі імені для дитини батьки керуються календарними релігійними святами. Найпоширенішими чоловічими іменами впродовж року були — Арсен, Артем, Владислав, Володимир, Данило, Дмитро, Ілля, Макар, Матвій, Максим, Назар, Олександр, Роман, Святослав. З жіночих – Анастасія, Вероніка, Вікторія, Дарина, Діана, Єлизавета, Карина, Марія, Марта, Олександра, Соломія, Тетяна, Уляна, Христина, Софія.
Крім того, є рідко вживані імена. Жіночі — Агнеса, Каміла, Августина, Роміда, Божена, Алісія, Габріела, Аріана, Алія, Ванесса. З чоловічих — Алан, Тимур, Ярема, Тихон, Теодор, Тихомир, Всеволод, Ерік, Вольдемар, Тадей, Маркіян, Модест, Наум, Дарій, Рустам.
— Трапляються випадки, коли люди у свідомому віці змінюють імена? Мабуть, у Тернополі нечасто?
— Трапляються! Причому у нас є достатньо людей, які бажають змінити ім’я та прізвище. Законодавство не вимагає вказувати причину зміни імені, тож причини ми не знаємо, це власний вибір людини. Втім, знаю, що часто це трапляється з якихось моральних міркувань — можливо, у сім’ї якісь непорозуміння. Або ж у разі, коли неспівзвучні прізвище з іменем. На жаль, конкретних випадків не можу назвати.
— А буває, коли люди тільки зареєстрували шлюб і за короткий час уже розлучаються?
— На жаль, так. Навіть цього року зафіксували такий випадок: у червні одружилися, а нещодавно розлучилися. Це власний вибір кожного. Причини розірвання шлюбу ми не можемо знати. За умови, що подружжя не має неповнолітніх дітей, реєстрація розірвання шлюбу може бути проведена у відділі ДРАЦСу. Для роздумів надається місяць. Я вважаю, що це дуже добре, тому що багато пар, які подають заяви про розірвання шлюбу, передумують упродовж цього місяця і від розірвання шлюбу відмовляються: не приходять взагалі або приходять і кажуть: “Ми вирішили нашу сім’ю зберегти”. Таким випадкам ми надзвичайно раді.
— При поданні заяви на реєстрацію шлюбу також дається місяць для роздумів?
— Так, законодавство не змінилося. Є тільки п’ять областей, де реєструють так звані експрес-шлюби. Місяць з часу подання заяви дається нареченим на роздуми. Законом передбачено скорочення цього терміну, якщо є поважна причина і вона документально підтверджена, скажімо, якщо жінка вагітна, то реєстрацію можна провести впродовж одного дня.
— Трапляється, що за той місяць роздумів люди вирішують не одружуватися?
— Звичайно, буває таке. Причини різні, адже це життя. І мабуть, так краще: добре подумати, аніж зробити крок, який потім потягне за собою розірвання шлюбу і моральні неприємності.
Джерело: НОВА Тернопільська газета