Останні дні перед святом Христового Воскресіння у Тернопільському вищому професійному училищі ресторанного сервісу і торгівлі — особливі. Традиційно тут нині триває предметний тиждень з професії пекар-кондитер. «Впродовж нього ми випікаємо паски, різні торти, пляцки та тістечка до великодніх свят, проводимо конкурси, виховні заходи, на яких розповідаємо дітям, як правильно випікати паски, як налаштуватися до цього дійства: підготувати треба не тільки необхідні продукти, а й душу — помолитися, заспокоїтися, а тоді приступати до роботи, — каже заступник директора з навчальної роботи Марія Денисюк. — Цей тиждень дуже люблять і наші учні, і працівники. Діти надзвичайно задоволені від того, що вони випікають пасочки своїми руками. Потім вони дарують їх тим, кому хочуть: хтось везе додому рідним, інші — дарують працівникам училища».
З досвіду роботи майстер виробничого навчання Леся Зборовська прийшла до власного рецепту паски.
— У нас дешевий рецепт, якраз для нинішнього часу, — усміхається вона. — Скажімо, яєць в селах до пасок дають багато, бо люди мають, а якщо хтось не має можливості дати до паски 12-20 яєць? Не біда! За нашим рецептом потрібно лише чотири яйця і ще два чи чотири жовтки, а можна взагалі жовтки не додавати. Словом, ми навчаємо учнів випікати за таким рецептом, який є більш практичним і економним. А головне — вона завжди вдається! У нас навіть першокурсники її печуть і не буває жодної пасочки невдалої. Знаєте, як вони потім хваляться вдома, що зуміли паску спекти? Якщо ви молода господиня — цей рецепт саме для вас.
Отож — рецепт паски, що завжди вдається:
0,5 л молока, 80 г дріжджів, 350 г цукру, 4 яйця + 2-4 жовтки (можна і без жовтків), 100 г масла або 150г маргарину, 2 пачки ванільного цукру, 3-4 ст. ложки олії, 1 ч. л. солі, цедра половини лимона, 200-250 г родзинок, до 2 кг борошна.
У теплому молоці (30-32 градуси С) розчинити дріжджі, додати 2 ст. л. цукру і борошно до консистенції сметани. Поставити на бродіння в тепле місце на 15-25 хв. — до утворення бульбашок. До опари додати решту інгредієнтів (крім масла, олії, родзинок). Замісити вільне, густе тісто. Наприкінці додати м’яке масло або маргарин, теплу олію і вмішати в тісто. Додати підготовлені родзинки (м’які і обкачані в борошні). Якщо родзинки тверді, промити їх в гарячій воді і також обкачати в борошні.
Тісто поставити на бродіння в тепле місце до готовності — приблизно на 1,5-2 години. Розділити на чотири пасочки стандартної форми. Заповнити тістом третину об’єму форми. Нехай трохи вистояться. Тоді змастити збитим яйцем і випікати при температурі 180 градусів С 40-45 хв. Коли вистигнуть, оформити білками (збити безе з розрахунку 1 білок – 50 г цукру) і посипкою.
Джерело: НОВА Тернопільська газета