Вівторок, 25 березня 2025
• Поет Сергій Жадан провідав воїнів у лікарні в Тернополі • Понад 17 тисяч доларів взяв поліцейський на Тернопільщині за… “квиток” для ухилянта • Школяру із Кременця подарували гіроскутер за те, що не піддався вербуванню росією • Вдарила табуреткою, а потім зарізала ножем… Жахливе вбивство у Тернополі • Понад 160 писанок – доробок тернопільських майстрів Лесі та Юрія Цікалів • У Тернополі 14-річна школярка готувала теракт біля будівлі поліції • Після Маріуполя й полону нарешті — додому! • Три роки полону: додому повернувся Іван Романюк із Підволочиської громади • На Луганщині загинув 29-річний Микола Тимошик із Тернопільщини • На Тернопільщині знайшли мертвими двох чоловіків • На тренінгу від НСЗУ Тернопільщину представила заступниця генерального директора Тернопільської обласної клінічної психоневрологічної лікарні Надія Фарійон • 35 років рятував людей. Пожежник Степан Кунцьо з Тернопільщини святкує 90-річчя • Теребовлянську громаду оштрафували майже на пів мільйона гривень через забрудненням земель • Посварився з дівчиною і почав надсилати незнайомкам інтимні фото • Лелек із лози виготовили студенти у Кременці • Листівки для поранених воїнів намалювали юні тернополяни • Згорів столітній храм. У селі на Тернопільщині моляться просто неба • З 15 березня у Тернополі відновлюється опалювальний сезон • Юний музикант Олександр Кайдаш із Тернополя підкорює міжнародні сцени • На підвіконні – вісім горщиків із коноплею. Тернополянину загрожує тюрма
Переберія по-тернопільськи, або Як файномістяни історію оживляли

Автор: Опубліковано: 8 Жовтня о 12:36 108


У понеділок, 27 вересня, на вулицях файного міста творилося щось неймовірне! В одному гурті пліч-о-пліч Тернополем крокували зовсім юний Ян-Амор Тарновський, Соломія Крушельницька, Володимир Гнатюк, Іванна Блажкевич, Софія Яблонська, колоритні молодики і панночки ХІХ століття, ставні вояки УПА….


Як таке можливо, спитаєте ви? Усе можливо, коли «Історія поруч»! «Історія поруч» – саме так називався фотоконкурс від Туристично-інформаційного центру Тернополя, у рамках якого файномістяни перевтілювалися у постаті, котрі творили історію нашого міста.

Історія у фотооб’єктиві

– Для участі у фотоконкурсі, – розповідає директор Туристично-інформаційного центру Тернополя Ірина Потішна, – усі охочі обирали собі дотичного до історії Тернополя діяча. Це могли бути й історичні постаті, і актори чи співаки, будівничі, фотографувалися у вибраному образі на тернопільських вулицях, а фото відправляли нам. За перше, друге і третє місця передбачені не лише подарунки, а й солідні грошові премії: п’ять тисяч гривень за перше місце, три тисячі – за друге, і дві тисячі – за третє. Окрім того, ще буде приз глядацьких симпатій.

Дуже приємно, що хоч такий фотоконкурс ми проводили уперше, «перший млинець видався не глевким» – тернополяни проявили стільки фантазії та креативу, показали неабияке знання минулого нашого міста. Свої роботи нам надіслали загалом 36 учасників – їхні світлини були дуже яскраві та колоритні, видно, що наші земляки творчо підійшли до справи і ретельно готувалися, і ми за це їм дуже вдячні! Серед конкурсних робіт переважали жіночі образи, проте були і чоловічі, і групові заявки. Ми хвилювалися, чи не забагато буде образів Яна-Амора Тарновського – адже він як засновник міста найбільш відома і впізнавана постать, проте Ян Тарновський у нас був тільки один, зате який! У засновника міста перевтілився наймолодший учасник нашого конкурсу – юний тернополянин.

Видно, що багато учасників конкурсу підготувалися дуже і дуже ретельно! Хтось брав костюм для свого персонажа у прокаті, а хтось творчо підійшов до завдання і сам пошив вбрання, продумуючи образ до найдрібніших деталей! Усі образи видалися дуже цікавими! У соціальні мережі ТІЦ ми викладали усі конкурсні роботи – аби глядачі вподобайками та коментарями підтримували своїх фаворитів і визначили того, хто отримає приз глядацьких симпатій. І от 27 вересня, у Всесвітній день туризму, ми вирішили зробити, так би мовити, два в одному: оголосити переможця конкурсу і провести унікальне дійство – урочисту ходу учасників фотоконкурсу «в образах» та оригінальну екскурсію з елементами театралізації, яку назвали «Історичне люстерко» – «зазирнути» в нього могли усі охочі! У наших пра-прадідусів і бабусь, які організовували різноманітні свята у Тернополі, таке дійство називалося переберія… Для того, аби на тернопільські ярмарки та торговиці побільше приїжджало люду, наші тернополяни не тільки їх гарно гостили і годували, а ще й придумували різноманітні забави – маскаради, бали і, звичайно, переберії. Як і кілька сотень років тому, так і нині – охочих подивитися на переберію було чимало!

Театралізовані екскурсії наш ТІЦ уже проводив, але наше понеділкове дійство було направду унікальним, це перша екскурсія такого формату – у ній були задіяні аж восьмеро екскурсоводів, кожен у своєму оригінальному образі та на своїй локації, яка була таємницею для інших… Авторка цієї екскурсії, наша екскурсовод Оксана Ленчук організувала усе так, щоб було цікаво та нешаблонно – і все заплановане нам вдалося!

Власне, такі оригінальні та нешаблонні дійства ми плануємо проводити щороку – для відродження традицій нашого файного міста… Це дуже цікаво і сподіваємося, що з часом ця ініціатива переросте у велике театралізоване дійство, яке буде приваблювати гостей зі всієї України! У нас дуже багата й цікава історія, і хочеться, аби тернополяни її знали, тому хочемо зацікавити людей, аби вони вивчали і глибше пізнавали історію рідного міста та свого краю.

Коли минуле оживає

Після закінчення театралізованої екскурсії «Історичне люстерко» на центральному майдані відбулося урочисте нагородження учасників фотоконкурсу «Історія поруч».
Так, відповідно до рішення журі, перемогу у фотоконкурсі «Історія поруч» та головний приз у розмірі 5000 грн. здобула відома тернопільська мисткиня Оксана Чмиленко, яка перевтілилася на фото у тернополянку Софію Коренець-Стахевич, яка жила у місті 100 років тому.

«Емоції переповнюють! – відзначила згодом Оксана Чмиленко. – Дякую всім за те, що оцінили мій образ, вболівали за мене, прийшли підтримати чи просто подумки бажали перемоги!
Усі персонажі були такими прекрасними, і перемога була для мене величезним сюрпризом!
Окреме спасибі організаторам – Туристично-інформаційному центру Тернополя – дійство фантастичне! Я дуже рада була долучитися до вивчення історії нашого міста у такий оригінальний спосіб!

Про Софію Коренець-Стахевич відомо, що була вона вчителькою співу, дружиною адвоката. Вони жили в будинку, повз який я щодня ходжу на роботу і щоразу відчуваю, як люблю рідне місто… Тому незалежно від результатів конкурсу я щаслива від того, що моя творчість стала доповненням його ідей!»

Почесне друге місце у конкурсі посіла Ірина Скоробагата в образі української мандрівниці, письменниці та фотографки Софії Яблонської.

Третє місце у конкурсі фоторобіт розділили образи української співачки Софії Стадникової та Золотаря.

Диплом наймолодшої учасниці фотоконкурсу отримала Марта Коронецька, а диплом наймолодшого учасника – Дмитро Мазур.

Щодо переможця в номінації «Глядацькі симпатії», то з чималим відривом від своїх найближчих конкурентів (ми підраховували вподобайки та коментарі під світлинами учасників на сторінках Туристично-інформаційного центру м.Тернополя в соціальних мережах Facebook та Інстаграм) перемогу здобула тернополянка Олена Коваль, що постала на фото в образі панянки початку ХХ ст.

– Дякую організаторам та усім, хто взяв участь в такому незвичному мистецькому дійстві, – зазначив під час урочистого нагородження переможців конкурсу міський голова Тернополя Сергій Надал. – Це було справді фантастично, а своїм прикладом ви демонструєте, як можна не лише любити наше місто, а й робити його цікавішим і для туристів, і для файномістян.


Джерело: НОВА Тернопільська газета

Нещодавно опубліковане

Тернопільська обласна клінічна психоневрологічна лікарня вже вкотре перетворилася на осередок мистецького гарту, у простір, наповнений творчим натхненням та позитивною енергетикою, аже в стінах медичного закладу відбулася знакова, навіть історична подія — лікарню відвідав відомий український письменник, поет, перекладач, музикант, волонтер і військовослужбовець Сергій Жадан, а з ним — його творчий побратим, (а тепер ще й побратим по зброї), музикант і композитор, учасник гурту «Жадан і собаки» — Євген Турчинов...


Рубрика: , Опубліковано: о 15:26


Одержав 17 500 доларів США за документи, що дають змогу виїхати за кордон під час воєнного стану - у зловживанні впливом підозрюють поліцейського на Тернопільщині...


Рубрика: , , Опубліковано: о 15:13


Тернопільські поліцейські подякували та вручили подарунок школяреві, який повідомив про спробу вербування ворогом...


Рубрика: , , , Опубліковано: о 14:50


Бездиханне тіло 39-річної тернополянки знайшла матір у квартирі свого колишнього чоловіка...


Рубрика: , , Опубліковано: о 14:39


Понад 160 писанок на курячих, гусячих і страусиних яйцях представили подружжя майстрів Леся та Юрій Цікало у Тернопільському обласному художньому музеї ...


Рубрика: , , Опубліковано: о 15:43



Теми дня
24 Березня
21 Березня
20 Березня
18 Березня
Відео