Про це 3 березня на брифінгу в Києві заявив заступник міністра охорони здоров’я України Віктор Ляшко. «Було чотири випадки з підозрою, – зауважив він, – ця підозра підтвердилася в однієї людини. Всі матеріали і зразки додатково передані до вірусологічної лабораторії Всесвітньої організації охорони здоров’я. Ми також почали працювати з особами, з якими контактувала ця людина».
Випадок зараження коронавірусом Covid-19 зафіксовано в Чернівцях. 29 лютого до інфекційного відділення обласної лікарні госпіталізували чоловіка, який нещодавно повернувся з Італії. Чоловік із 21 лютого подорожував Італією. У МОЗ розповідають, що хворий повертався в Україну літаком із Італії через місто Сучава (Румунія). До Чернівців 26 лютого разом із дружиною прибув власним автомобілем через КПП «Порубне». Жінка та чоловік пройшли температурний скринінг, жодних симптомів гострого респіраторного захворювання у них не виявили. Їм надали пам’ятку про самоізоляцію. За даними епідрозслідування, чоловік у мандрівці та під час повернення додому 26 лютого почувався добре. На підвищену температуру і першіння у горлі почав скаржитися з 28 лютого.
Отже, це перший офіційно підтверджений випадок коронавірусу в Україні. Віктор Ляшко стверджує, що усі профільні служби працюють у звичному режимі. За його словами, служби мають алгоритм, як діяти на рівні сіл, міст, районів та областей, якщо випадки почнуть передаватись усередині країни. Заступник міністра охорони здоров’я вкотре наголошує, що аби вберегтися, передусім треба часто мити руки. Якщо нема можливості часто мити руки, їх слід обробляти антисептичними засобами. Не контактувати з людьми, які мають симптоми гострої респіраторної вірусної інфекції. Якщо ж контакту з такою людиною уникнути не можна, перебувати на відстані від неї 1,5- 2 метри. Хвора людина має одягати маску, щоб зменшити поширення збудника хвороби. Здоровим людям, каже Віктор Ляшко, одягати маски не варто, адже таким чином лише створюється штучний ажіотаж і може скластись ситуація, коли їх бракуватиме тоді, коли справді буде потрібно. Тим часом у Нових Санжарах, де перебувають на обсервації українці, яких евакуювали з епіцентру коронавірусу – китайського міста Ухань, наразі не підтвердилось жодного випадку коронавірусу.
В очікуванні пандемії?
Кількість людей, заражених коронавірусом, у світі станом на 3 березня складає 90 937 осіб. Від недуги померли 3117 осіб.
За кількістю випадків зараження лідирує Китай — 80 151. 4 812 випадків зафіксовано у Південній Кореї, 2 036 — в Італії, 1 501 — в Ірані. Після Китаю за кількістю загиблих наступні Іран — 66 осіб, Італія — 52 і Південна Корея — 28 осіб. Одужали після захворювання в усьому світі
48 017 осіб.
Попри безпрецедентні карантинні заходи по всьому світі, уникнути пандемії коронавірусу буде вкрай важко, констатують епідеміологи. Так, Європі таки не вдалося уникнути стрімкого поширення коронавірусу. Переломним моментом стала ситуація в Італії. Заходи контролю за поширенням вірусу на кордонах країн втрачають дієвість. Ще до спалаху зараження в Італії фахівці німецького Інституту імені Роберта Коха попереджали про високу імовірність пандемії – глобальної транскордонної епідемії коронавірусу. Про приготування до стрімкого поширення вірусу через кордони говорить і Всесвітня організація охорони здоров’я.
Можливі сценарії поширення
Провідний німецький епідеміолог Крістіан Дорстен припускає, що рано чи пізно світ матиме справу з пандемією. «Можливо, ми не одразу матимемо справу з великою пандемічною хвилею. Натомість протягом літніх місяців може спостерігатися пауза, а наступної зими все почнеться знову», – припускає він.
Крістіан Дорстен радить лікарям і пацієнтам налаштовуватися на сприйняття коронавірусу як звичайного захворювання. Як і у випадку з грипом, каже фахівець: якщо оголошено про епідемію, варто уникати масових заходів і частіше мити руки. «Треба чітко усвідомити: для більшості населення це не така вже й страшна хвороба. Треба захищати від неї старих людей. Але не варто піддаватися якимсь теоріям змови із соцмереж і уявляти собі сценарії з голлівудських фільмів про катастрофи», – застерігає Дростен.
Півтора року на вакцину
Знизити смертність серед людей з груп ризику – літніх і людей з важкими хронічними хворобами – могла би вакцинація. Утім, її розробка займе не менше, ніж півтора року, прогнозують експерти. При цьому незрозуміло, чи на момент появи вакцини вона взагалі буде актуальною. Показовою у цьому плані була пандемія свинячого грипу десять років тому. Після того, як провідні індустріальні країни світу витратили мільярди на закупівлю терміново розробленої провідними фармаконцернами вакцини, з’ясувалося, що пандемія пішла нанівець – ще до масової вакцинації. Вірус відтоді більше масово не виявлявся і мільйони доз вакцини довелося утилізувати.
Так само раптово після оголошення пандемії зник і SARS. У цього вірусу багато спільного з нинішнім коронавірусом, який навіть отримав відповідну назву — SARS-CoV-2. «Перший» SARS так само виник у Китаї і звідти поширювався протягом 2002-2003 років. Попередник нинішнього коронавірусу так само, імовірно, перейшов на людей від тварин. Від важкої атипової пневмонії, викликаної SARS, тоді загинули близько семисот людей. За межами Китаю попередник нинішнього коронавірусу, щоправда, поширився передовсім у Канаді. В Європі були зафіксовані лише поодинокі випадки. SARS-CoV-2 поширюється значно швидше за свого попередника. Нерідко інфіковані поширюють вірус, навіть не помічаючи у себе симптомів хвороби. Тому епідеміологи очікують у підсумку значно більших масштабів, ніж під час попередніх пандемій. На даному етапі головне завдання – виграти час.
Що робити кожному з нас?
Убезпечити себе і уповільнити поширення вірусу допоможуть звичайні правила гігієни, актуальні кожного сезону гострих респіраторних вірусних інфекцій. Крім регулярного миття рук, експерти ВООЗ рекомендують також триматися на відстані не менше метра від людини, яка має характерні ознаки хвороби. Лікарі рекомендують також не торкатися руками обличчя – будь-який контакт з брудними руками в області рота і носа може обернутися інфекцією.
Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: коронавірус