Чи можна вдруге заразитись COVID-19? Виявляється, так. Про це свідчить офіційна статистика. Як повідомила головний санітарний лікар Тернопільської області Оксана Чайчук, на кінець минулого тижня в нашій області було зафіксовано 52 випадки повторних захворювань на COVID-19. Серед осіб, які вдруге підхопили цю недугу, 15 медиків (28,8%),
7 онкохворих пацієнтів і людей з ослабленим імунітетом (13,5%), а також одна дитина. 29 осіб повторне захворювання переносили важче, ніж першого разу. Два випадки, на жаль, завершилися летально. Реєструють повторні захворювання через півтора — вісім місяців від першого випадку, в середньому — через 2,5 місяця. Повторні захворювання в області підтверджені лабораторними аналізами, тому не викликають сумнівів. Не виключено, що серед наших краян є більше таких випадків, але люди могли не звертатися до медиків для офіційного підтвердження.
«Через три місяці антитіла зникли і я повторно занедужала…»
Двічі перехворіла на коронавірус головний позаштатний спеціаліст-інфекціоніст Управління охорони здоров’я Тернопільської обласної державної адміністрації Олена Герасименко, яка від початку пандемії — на передовій. Про свій прикрий досвід медик розповіла «НОВІЙ…».
— Попри використання засобів захисту медики, які лікують хворих на коронавірус, усе ж ризикують занедужати. Від березня минулого року багато хто з моїх колег перехворів у легкій формі. Ми систематично здаємо аналізи, тому помітили, що в багатьох з’являються антитіла, а це свідчить про перенесену недугу, — розповідає Олена Анатоліївна. — У серпні за допомогою тесту імуноферментного аналізу в мене виявили імуноглобуліни двох типів: низького рівня Ig M і високого Іg G. Імуноглобуліни M свідчать про гострий процес захворювання, G — що в людини вже виробилися антитіла. Першого разу я перенесла хворобу в легкій формі — нежить, осиплість голосу, кашель. Через два-три дні все минуло. У мене тоді виробився достатньо високий титр антитіл. Проте вже під час обстеження на початку листопада антитіл не було. Це мене здивувало, бо сподівалася, що імунітет буде тримати довше — хоч до пів року. А він швидко згас. Мабуть, через те, що вірус мінливий, відбувається його мутація. На жаль, у листопаді я повторно занедужала на COVID-19, але вже у важкій формі. У перші дні піднявся тиск і температура до 37,5, відчула загальну слабкість організму. ПЛР-тест виявився позитивним. На КТ діагностували двобічну полісигментарну пневмонію з ураженням 25-35%. На шостий день температура підвищилася до 39 градусів. Розвинулась пневмонія. 16 листопада мене госпіталізували, бо стан погіршувався. Майже місяць я пролежала в лікарні, отримала всю терапію за протоколом, зокрема, й противірусний препарат «Ремдесивір». Стан здоров’я поступово покращувався, з’являлися сили, захотілося жити, бо перед тим був пригнічений настрій. Мені вдалося побороти недугу, вже місяць працюю.
Вдруге недуга мене підкосила серйозно, але знаю випадки, що люди хворіли вдруге значно легше, ніж першого разу. Все залежить від кількості вірусу, який потрапив до організму, від штаму хвороби. Це новий невідомий для медицини вірус, інформацію про нього отримуємо з власного досвіду, з аналізу. Мені відомо про випадок у нашій області, коли пацієнтка тричі перехворіла на коронавірус: уперше — у лютому-березні (тоді у неї виявили імуноглобуліни), вдруге — у липні-серпні, а втретє — у листопаді-грудні, що було підтверджено ПЛР-тестами. Повторні захворювання все більше руйнують організм людини, вірус уражає не тільки легені, а й печінку, селезінку, підшлункову, нирки, серце. Бачимо, що перенесений COVID-19 не гарантує стійкого імунітету, тому єдиний спосіб подолати недугу — вакцинація. Проте дуже важливо, щоб це була перевірена, якісна вакцина. Але поки в Україні ще не почали вакцинацію, потрібно й далі носити захисні маски, обробляти руки антисептиком, щоб уникнути інфікування.
«Антибіотики «добили» імунітет і через місяць я знову захворіла…»
Тернополянка Марина Гойдало теж двічі перенесла коронавірус: вперше — у вересні минулого року, вдруге — у листопаді. Так швидко повторно заразилася, вочевидь, через те, в жінки був дуже пригнічений імунітет. Вперше хвороба протікала у важкій формі, довелося лягти до лікарні, а вдруге — у легшій. Рідні Марини теж перехворіли, але не так важко.
— Уже багато людей перехворіли коронавірусом, але є ще такі, що не вірять у серйозність цієї хвороби, а те, що можна вдруге захворіти, взагалі вважають нісенітницею. Насправді COVID-19 дуже підступна хвороба, знаю це зі свого гіркого досвіду, і, на жаль, захворіти можна повторно, — каже Марина. — На початку вересня я відчула біль у горлі, сухість у роті, загальну слабкість, три дні трималася температура 37-37,4, притупився смак. Потім почався сухий кашель, ламало все тіло, боліла голова — не допомагали жодні знеболюючі препарати. На четверту добу я звернулася до сімейного лікаря. ПЛР-тест зробили аж на 14 день від перших симптомів, бо у ті дні була велика черга. Результат виявився негативний, мабуть, через те, що минуло багато часу, але були всі симптоми коронавірусу. Минуло 25 діб — стан не поліпшувався, зовсім не було сил, ноги підкошувалися. Від початку вересня і до 12 жовтня я двічі була на КТ, пневмонії не виявляли. Вдома і під час подальшої госпіталізації я отримала дев’ять курсів антибіотиків. Так, доза ліків лякає, мені нічого не допомагало, стан погіршувався… На 25 добу в мене пропав сон, коли лягала, починалася задишка і кашель, падала сатурація. Зателефонувала на швидку, але мене не забрали до лікарні, бо не мала направлення. Наступного дня я попросила в лікаря направлення, мене терміново доправили до медзакладу. У лікарні пролежала десять днів. Через хворобу в мене сталося порушення центральної нервової системи, дало ускладнення на ноги – досі важко стояти, майже не виходжу на вулицю. Після інфекційної лікарні мене направили у неврологію, де пролежала 14 днів. Припускаю, що саме там і підчепила коронавірус вдруге. Повернулася додому, почала помалу відновлюватися, але вже 1 листопада у мене підвищилася температура, відчула слабкість, з’явився задушливий кашель. Все було схоже на вересневий стан, але у значно легшій формі. Зателефонувала до сімейного лікаря — призначила тест і обстеження на КТ. Тест показав позитивний результат. Коли я прийшла на КТ, лікар насварив мене, бо я вже втретє за три місяці обстежувалася. Опромінення шкідливе! На мою думку, насамперед потрібно було здати загальний аналіз крові. Наразі у мене високий показник антитіл, але чи надовго… Підхопити вірус дуже легко, тому важливо, щоб люди не були легковажними, носили маски, не наражали ні себе, ні інших на небезпеку.
Джерело: НОВА Тернопільська газета