Останніми днями тернопільські ЗМІ рясніли численними думками “експертів” з альтернативної енергетики, які критикували будь-яку альтернативу російському газу. Однак навіть простий побіжний аналіз свідчить, що альтернатива — це екологічно та безпечно, а “крикунам” бракує банально фаховості і простого вміння читати.
Північноєвропейський екологічний досвід
Почнемо зі світового досвіду. Для прикладу візьмемо країну з долею, схожою на долю України. Це Фінляндія. Свого часу ця країна була частиною Російської імперії і у минулому столітті їй доводилося тричі воювати за свою незалежність від “російського брата”. Відтак фіни зробили висновки найперше в енергетиці. Сьогодні лише 7 % в енергобалансі цієї країни складає газ. Про це повідомив міністр зовнішньої торгівлі та розвитку Фінляндії Кай Мюккякен, котрий перебував в Україні торік на Днях енергетики. Цікаво, що у національному енергобалансі Фінляндії близько 36 % складає торф та продукти його переробки. Наприклад, пальне для найбільшої у світі ТЕЦ на біомасі (Alholmens Kraft) на 45 % складається з торфу, при цьому це підприємство належить до найбільш екологічно чистих і має міжнародний сертифікат системи екологічного управління згідно зі стандартом ISO 14001, що свідчить про дотримання високих вимог у поводженні з довкіллям.
Таким же шляхом йдуть і сусідні скандинавські країни, зокрема, Швеція, де частка альтернативних джерел енергії давно перевищила третину. Реалізовувати програму переходу тут почали ще у 1980-их. При цьому більшість традиційних викопних джерел енергії, таких як вугілля та газ, подорожчали більш ніж на 100 %, тоді як ціни на альтернативне пальне, вироблене з деревини, торфу, та соломи, змінилися набагато менше. До рівня Скандинавії підтягуються і країни Балтії, де до чверті усього спожитого тепла виробляють на біомасі. І, що головне, у всіх цих країнах надвисокі норми захисту населення і довкілля. Об’єкти розташовані у межах міст. Тут не говорять про “новий Чорнобиль”, бо міста відмовляються від газу і переходять на солому, торф, деревину. Навпаки, тут бачать в цьому позитив. Фінляндія згідно з власною енергетичною програмою планує, що вже наступного року кількість тепла, виробленого з альтернативи, перевищить кількість тепла, виробленого з традиційних енергоносіїв. У Литві на виборах перемагає Союз зелених і селян.
Отже, світовий досвід показує, що альтернатива — це безпечно та економічно вигідно.
Міжнародний контроль
В Україні загалом і в Тернополі зокрема значна частина проектів реформування ЖКГ реалізовується за сприяння НЕФКО. Це коротка назва Північної екологічної фінансової корпорації (Nordic Environment Finance Corporation – NEFCO), створеної в 1990 році п’ятьма країнами Північної Європи: Данією, Ісландією, Норвегією, Фінляндією і Швецією. Штаб-квартира корпорації у Фінляндії, а у самій назві зроблено наголос на екологічності, тобто на безпечності для людей і довкілля проектів, які фінансує НЕФКО. Загалом принцип організації полягає в тому, щоб фінансувати проекти, що є екологічними і одночасно економічно вигідними. Торік за сприяння НЕФКО Жовква, що на Львівщині, повністю відмовилася від газу і перейшла на альтернативу.
У Тернополі більшість проектів з впровадженням альтернативної енергетики пов’язані з європейськими структурами, зокрема, з НЕФКО. Так, на вул. Мирна, 43а працює котельня, яка використовує природний газ і деревні тріски. За кошти програми НЕФКО буде реалізовано проект на котельні на вул. Р.Купчинського, 14. Тут планують перевести газовий котел на деревні пелети. Нема жодних сумнівів, що усі проекти, які реалізовують за співфінансування НЕФКО, ЄБРР та інших міжнародних організацій, безпечні. З практики видно, що місто експериментує з різними видами палива. І, безперечно, буде обрано тільки те, яке є найбільш безпечним. Зрештою, такі організації, як НЕФКО, змушені дотримуватися законодавства своїх країн, де безпечність для людини та екологія — не просто слова, а чіткі норми, яких потрібно дотримуватися.
Розумне впровадження
Впровадження альтернативних котелень — це найрозумніший шлях, який гарантує екологічну безпеку, тепло і гарячу воду тернополянам. Усі проекти здійснюються під пильним контролем представників організацій з країн, які мають найвищі стандарти захисту довкілля та людини.
Разом з тим будь-який фахівець, який розуміється у питаннях дотримання екологічних стандартів, скаже, що для оцінки впливу викидів від котелень на навколишнє середовище необхідно провести лабораторні заміри. Для цього необхідно, щоб об’єкт попрацював у тестовому режимі хоча б два тижні. Лише після цього подаються документи для отримання екологічних дозволів на роботу об’єктів. Але навіть тут ми бачимо, як мерія додатково дбає про здоров’я людей. Як повідомив нещодавно міський голова Сергій Надал, котельні на альтернативі запрацюють лише тоді, коли будуть отримані всі екологічні дозволи.
Який висновок? Тернополю та Україні безперечно потрібна альтернатива. З нами — досвід провідних країн світу, які вже активно використовують альтернативне паливо. Крім того, ці країни мають високі екологічні стандарти. Цих стандартів буде дотримано і тут, в Україні. Котельні запрацюють, коли отримають необхідні дозволи. Тож варто вірити фактам, а не емоційним узагальненням окремих людей, думка яких далека від фахової.
Іван Ільків
Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: альтернативне паливо, котельні, Тернопіль