Останніх кілька місяців однією з найбільш обговорюваних тем було фінансування харчування так званих «іногородніх дітей» у дитячих садках Тернополя. Сьогодні можна сказати, що втілюється рішення у рамках чинного законодавства. Місто і район розпочали процес взаєморозрахунків.
«Центральна проблема» для місцевих бюджетів
Проблема оплати харчування дітей у дитсадках Тернополя була прогнозованою. Про неї міський голова Тернополя Сергій Надал говорив ще торік. Ще минулого року була створена комісія з представників міськради, райради та райдержадміністрації для того, щоб розробити механізм взаєморозрахунків. Як відомо, в рамках реформи децентралізації оплата за утримання дитсадків в обласних центрах повністю перекладена на плечі місцевого бюджету. Тобто у Тернополі за всіх дітей, які відвідують садочки, мають платити з бюджету міста. Так само й у інших громадах, наприклад, у Львові. Для Тернополя, наприклад, утримання дитсадків вартує 175 млн. грн. на рік. 12 млн. гривень витрачається на оплату частини суми за харчування. Погодьтеся, це досить великі суми. Разом з тим, коли депутати Верховної Ради та уряд ухвалювали відповідні рішення, вони не передбачили, що в обласних центрах дошкільні заклади відвідує велика частина дітей з навколишніх сіл. Не було дано чітких вказівок, як вирішувати проблему.
Уряд передбачив дотації для району і окремих ОТГ відповідно до кількості зареєстрованих у районі та селах дітей. Бюджетне ж законодавство передбачило єдиний можливий механізм — укладення угод між Тернополем і районом або відповідними громадами, діти яких відвідують садки у Тернополі. Тобто, закон чітко передбачив, що кожна громада має перерахувати кошти за своїх дітей так, як це робить Тернопіль, коли, наприклад, перераховує кошти за навчання дітей, зареєстрованих на території міста, у музичній школі, що перебуває на утриманні обласного бюджету.
Такий законний механізм з ініціативи міського голови Тернополя і був підтриманий рішенням Тернопільської міської ради наприкінці 2017 року. Тобто, з боку міста було зроблено все, щоб діти могли відвідувати садочки, а у батьків не було жодних проблем з надмірними витратами коштів. Фактично на рівні міста вирішували проблему, створену з легкої руки народних депутатів та уряду.
Рішення в рамках закону і політичний піар
Діяти по-іншому міський голова Тернополя і, зрештою, Тернопільська міська рада не могли. Закон “Про місцеве самоврядування” зобов’язує приймати на себе тільки ті обов’язки, які місцеве самоврядування здатне профінансувати. Саме з цієї причини ще 30 листопада 2017 року Тернопільська міська рада повторно звернулася до керівництва Тернопільського району та голів відповідних ОТГ з проханням укласти угоди про міжбюджетні розрахунки. У місті добре розуміли, що у протилежному випадку просто не буде можливості належним чином забезпечувати харчування дітей у дитсадках.
Зрештою, у червні було ухвалено відповідні рішення на районному рівні і більшістю навколишніх ОТГ, що уклали угоди з Тернополем.
Відповідно проблему фінансування було вирішено так, як цього вимагав закон. Щоправда, відбулося це після кількох спроб недобросовісних представників керівництва окремих ОТГ перекласти проблему на плечі батьків. Спочатку у ЗМІ активно роздмухувалася тема “порушення Конституції”. Потім батьків підбурювали йти під міську раду, хоча доречніше було звертатися до районних депутатів та тих же голів ОТГ. Проте, зрештою, було ухвалено рішення в рамках закону. Частина батьків, які працюють та проживають у Тернополі, зареєструвалися у місті і отримали право на дитсадки на загальних підставах. Більша частина громад уклала угоду про міжбюджетні розрахунки, зокрема, з бюджету району на дитячі садочки буде виділено близько 1,9 млн. грн.
А тих, хто вів “безкомпромісну боротьбу за дітей”, більше не чути. Тема їм стала просто нецікава, оскільки почала скорочуватися кількість батьків, якими можна маніпулювати. Тож маємо вчитися розрізняти, де є справжнє бажання вирішувати проблему, а де — політичний піар.
Тарас Мельник
Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: дитсадок, оплата, Сергій Надал, Тернопіль