За кожним таким повідомленням участь у розслідуванні приймали лише троє працівників цього відділу. Навантаження було чимале. За результатами розслідування визнано: у 48 випадках захворювання медичних працівників на COVID-19, вони стали наслідком виконанням ними безпосередніх професійних обов’язків. У 1277 випадках комісіями з розслідування було прийнято рішення про те, що вони не були пов’язані з професійною діяльністю медпрацівників.
Розслідування гострої респіраторної хвороби COVID-19 проводилися згідно Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 року № 337.
При гострих професійних захворюваннях інфекційного походження діагноз установлюється лікарем-інфекціоністом та профпатологом з урахуванням епідрозслідування.
Отже, лабораторно підтверджені випадки інфікування COVID-19 медичних та інших працівників, що пов’язані з виконанням професійних обов’язків в умовах підвищеного ризику зараження на COVID-19 (надання медичної допомоги хворим на інфекційні хвороби, роботи з живими збудниками та в осередках інфекційних хвороб, дезінфекційні заходи тощо), розслідуються як випадки гострого професійного захворювання відповідно до вимог вищезазначеного Порядку.
Розслідування гострих професійних захворювань можуть бути:
1) звичайним;
2) спеціальним.
Спеціальному розслідуванню, зокрема, підлягають гострі професійні захворювання, що призвели до тяжких чи смертельних наслідків
Звичайне розслідування гострих професійних захворювань проводить комісія, утворена роботодавцем. Комісію для спеціального розслідування створює управління Держпраці в Тернопільській області.
Комісія за результатами розслідування складає акт форми Н-1 (Н-1/П, якщо гостре професійне захворювання визнано пов’язаним з виробництвом або Н-1/НП, якщо гостре професійне захворювання визнано не пов’язаним з виробництвом).
Фонд соціального страхування здійснює загальнообов’язкове державне соціальне страхування працівників від професійного захворювання, яке спричинило втрату працездатності. У разі настання страхового випадку (у тому числі профзахворювання) ФСС здійснює такі виплати:
1) допомогу у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю до відновлення працездатності або встановлення інвалідності;
2) страхову виплату потерпілому в розмірі його середньомісячного заробітку в разі тимчасового переведення його на легшу нижчеоплачувану роботу;
3) відшкодування вартості ритуальних послуг, пов’язаних із похованням померлого;
4) одноразову допомогу в разі стійкої втрати професійної працездатності або смерті потерпілого;
5) щомісячну страхову виплату в разі часткової чи повної втрати працездатності, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого;
6) щомісячну страхову виплату особам, які мають на неї право в разі смерті потерпілого.
Лікарняні в такому випадку призначають у розмірі 100 % середньої заробітної плат.
Разом з тим, потрібно заначити, що лікарі, які в першу чергу повинні дотримуватися заходів безпеки, показувати приклад у тому, як потрібно їх виконувати, часто самі ігнорують елементарними правилами гігієни, що підтверджується значною кількість медперсоналу, який захворів на COVID-19.
Починаючи з серпня-вересня цього року після деякого послаблення коронавірус знову набирає обертів – кількість хворих збільшується майже щодня. Спеціалісти відзначають, що у цієї хвороби відбулися мутації, які несуть ще більшу руйнівну силу.
Закликаємо усіх тернополян бути відповідальними, дбати про свій захист, дотримуватись усіх заходів безпеки, на яких наголошує МОЗ, вакцинуватись, це знизить ризики захворювання.
Працівники Тернопільського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Тернопільській області бажають усім жителям міста бути здоровими.
Ігор Повар, страховий експерт з охорони праці відділу профілактики страхових випадків Тернопільського міського відділення УВД ФССУ в Тернопільській області
Джерело: НОВА Тернопільська газета