Неділя, 13 квітня 2025
• Жінка з Теребовлянщини втратила майже на 50 тисяч гривень • 6-річний хлопчик вибіг на дорогу та потрапив під колеса авто • «Я і нині з вами»: у Тернополі відбулася урочиста академія з нагоди відзначення Року митрополита Андрея Шептицького • Нехай музика відтворює довкілля: в Тернополі оголосили Всеукраїнський музичний конкурс • Василіянський монастир у Бучачі — найкраще фото Тернопільщини у конкурсі «Вікі любить пам’ятки 2024» • «Тернопільщина вражає 2025» туристичний форум об’єднав експертів і крафтових виробників • 76 мільйонів на незаконному видобутку піску заробила відома будівельна фірма Тернополя • У Зарваниці відбудеться Хресна дорога за справедливий мир • Підприємець із Кременця самовільно будував кафе на… Замковій горі • Тернопільські танцівники – бронзові призери престижного світового чемпіонату • Діти з інвалідністю на Великдень водитимуть гаївки в етнопарку на Тернопільщині • На війні загинув працівник Західноукраїнського національного університету Андрій Луцик • «Чотири рази мене ледь не вбили». Гвардієць на псевдо Меч про бої на Донеччині, віру та гумор на війні (ВІДЕО) • Поет Сергій Жадан провідав воїнів у лікарні в Тернополі • Понад 17 тисяч доларів взяв поліцейський на Тернопільщині за… “квиток” для ухилянта • Школяру із Кременця подарували гіроскутер за те, що не піддався вербуванню росією • Вдарила табуреткою, а потім зарізала ножем… Жахливе вбивство у Тернополі • Понад 160 писанок – доробок тернопільських майстрів Лесі та Юрія Цікалів • У Тернополі 14-річна школярка готувала теракт біля будівлі поліції • Після Маріуполя й полону нарешті — додому!
Прилеглі до Тернополя громади знаходять кошти на дітей

Опубліковано: 17 Серпня о 12:00 23


Великі Гаї уклали угоду про міжбюджетні взаєморозрахунки з Тернополем і фінансово підтримали право дітей відвідувати тернопільські дошкільні заклади на загальних підставах.


Господарський підхід вирішує проблеми

Діти повинні ходити у садочки. Питання ж фінансування має вирішуватися на рівні центральної і місцевої влади. Це відповідає не лише законодавству України, а й здоровому глузду. І дуже позитивно, що такий підхід почав нарешті перемагати.

Сьогодні триває процес підписання угод про міжбюджетні взаєморозрахунки за послуги дошкільних навчальних закладів між Тернополем і довколишніми громадами. Угоди передбачають, що з бюджетів довколишніх громад надійдуть кошти до міського бюджету Тернополя, передбачені на оплату харчування й перебування дітей з цих громад у садочках нашого міста.

Саме такий механізм передбачили парламентські законодавці, коли ухвалювали так званий “децентралізаційний пакет” законів. З одного боку, він дещо розширив надходження до місцевих бюджетів, а з іншого — переклав на них додаткові обов’язки. Зокрема, повністю закріпив фінансування дитячих дошкільних закладів. Відтак такі міста, як Тернопіль, опинилися перед дилемою: або закривати садочки, або залучати кошти з бюджетів громад, де зареєстровані діти.

8 серпня на черговій сесії Тернопільської міської ради було затверджено угоду про міжбюджетний трансферт на 2018 рік між Великогаївською громадою і Тернопільською міською радою. Таким чином, сільська рада передаватиме кошти міському бюджету Тернополя за надання дітям, зареєстрованим у Великих Гаях, освітніх послуг в тернопільських дошкільних навчальних закладах. Говорячи простою мовою, діти з Великих Гаїв будуть відвідувати тернопільські садочки на загальних підставах.

Міський голова Тернополя Сергій Надал повідомив, що такі угоди про трансферти вже уклали з міськрадою Залозецька та Байковецька громади.

Крім того, на загальних підставах тернопільські садочки відвідують діти-сироти, діти, що перебувають під опікою, діти-інваліди, діти мешканців області, які працюють у комунальних установах, підприємствах, організаціях Тернопільської міської ради і підприємствах, які обслуговують житловий фонд міста, приватних підприємців, власників приватних підприємств, товариств з обмеженою відповідальністю, які сплачують податки до бюджету міста Тернопіль.

Таким чином, знайдено цивілізований, а головне законний шлях розв’язання питання фінансування за перебування у садочках Тернополя дітей з району. Раніше це коштувало місту майже 2 млн. грн. у рік. Ці кошти потрібно було десь “вишуковувати”, знімати з інших важливих статей витрат, як-от ремонти, розвиток, будівництво тих же садочків і відкриття нових груп. Передбачаючи проблему, міський голова Тернополя Сергій Надал ще минулого року запропонував усім довколишнім громадам і Тернопільському району укласти угоди про міжбюджетні трансферти (взаєморозрахунки). Сьогодні можна стверджувати: проблема вирішується у правильному руслі.

Законотворці мають дбати про самодостатність громад

Після того, як поступово вщухли гучні заяви та пустослівні заклики окремих псевдоактивістів і навіть нардепів, можна тверезо осмислити, хто відповідальний за ситуацію з фінансуванням іногородніх дітей, хто і що зробив для її вирішення.

З одного боку, ми бачимо розумну позицію міського голови Тернополя, Тернопільської міської ради, Тернопільської районної ради і більшості об’єднаних територіальних громад, котрі вжили заходів, щоб проблема не лягла на плечі батьків. Були укладені угоди, і тепер діти можуть спокійно відвідувати дошкільні заклади в місті.

З іншого боку, бачимо крикунів, зокрема і тих, хто має депутатський мандат і безпосередньо голосував за “децентралізаційний пакет”, хто «відзначився» істерією у ЗМІ й закликами “відновити законні конституційні права”. При цьому вони не наводили жодних розрахунків, статистики, а обмежувалися лише емоційними розповідями про «ображену сиротину, яка не має місця у тернопільському садочку”. Безперечно, кожній нормальній людині було шкода дитини. Проте маємо чітко розділяти істину від пропаганди, від спроби перекласти власну безгосподарність, бездіяльність і безвідповідальність на батьків і намагання попіаритись на проблемі.

Як би мали діяти відповідальні активісти? Очевидно, допомогти місцевим органам самоврядування швидше укласти угоди про міжбюджетні розрахунки. Як би мали діяти народні депутати? Очевидно,  мали б ухвалювати такі закони, які б зробили кожну громаду, включно з Тернополем, фінансово самодостатньою, щоб вона могла покривати усі свої видатки. Це досвід Європи, де до 70 % бюджету формується і використовується на місцевому рівні.

У «нашому» випадку вирішення проблеми садочків — це приклад, коли місцева влада діяла відповідально, а політичні авантюристи намагалися пропіаритись за рахунок батьків та ще й заробити політичні дивіденди. Пора оцінювати політиків за їхніми ділами, а не лише за словами.

Іван Возний


Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: , ,

Нещодавно опубліковане

Пристрої виведення зображення вже давно користуються великим попитом. Нехай навіть багато хто не дивиться телебачення, але телевізор залишається актуальним для відображення великої кількості контенту через Smart TV, флеш-карту, ігрову приставку, телевізійну приставку і т.д. Достойним вибором вважається продукція від виробника Samsung, яка відрізняється високою якістю та великою різноманітністю функцій...


Рубрика: Опубліковано: о 9:42


До поліцейських із заявою про шахрайство звернулася 68-річна мешканка Теребовлі...


Рубрика: , Опубліковано: о 0:30


8 квітня з переломом ноги та іншими тілесними ушкодженнями до медзакладу бригада екстреної медичної допомоги привезла шестирічного хлопчика. Малолітній потрапив під колеса авто...


Рубрика: , , Опубліковано: о 15:23


Урочиста духовно-мистецька академія з нагоди 160-річчя від дня народження митрополита Андрея Шептицького відбулася 8 квітня в Тернопільському академічному обласному українському драматичному театрі імені Т. Г. Шевченка. Захід приурочили відзначенню проголошеного обласною радою на Тернопільщині Року митрополита Андрея Шептицького...


Рубрика: , Опубліковано: о 15:18


Приз 10 000 грн: у Тернополі започаткували Всеукраїнський музичний конкурс екологічних композицій...


Рубрика: , Опубліковано: о 12:01



Теми дня
10 Квітня
9 Квітня
5 Квітня
4 Квітня
3 Квітня