Унікальна різдвяна шопка у церкві Святого Апостола Луки в Золотниках, що на Теребовлянщині — саме таке неймовірне рукотворне диво! Заввишки дев’ять метрів і шириною понад 25, із безліччю різноманітних фігурок-персонажів та майже десятком рухомих об’єктів. Тут і картонові гори та справжня ріка, по якій курсує корабель, і рухомі ляльки та фігурки звірів, а ще — аж 26 живих ялинок і оригінальна яскрава підсвітка! Такого не побачите більше ніде! Її ініціатор та творець — золотниківський різьбяр Ярослав Верескля, а допомагали йому та лаштували шопку цьогоріч усією місцевою громадою!
Ціна шопки — понад сто тисяч гривень
— Таку оригінальну шопку в храмі Святого Апостола Луки у Золотниках ми ставимо уже п’ятий рік, щороку додаючи до неї якісь «родзинки» — розповідає пан Ярослав. — А цьогоріч стараннями усієї місцевої громади вона вдалася найбільша за усі роки і з багатьма новими деталями. Наша шопка виготовлена із, так би мовити, підручних матеріалів: дерево, мішковина, сіно, солома, навіть кукурудзяні стебла. Усе таке тепле, близьке, знайоме кожному і разом з тим дуже оригінально і незвичайно подане…
Цього року додалося ще два рухомих елементи — млини, над якими я працював упродовж чи не усього минулого року (бо ж ще є і робота, і домашні обов’язки), а також десятки кольорових будиночків з підсвіткою — їх виготовили золотниківські школярі. Я забезпечив їх усіма необхідними матеріалами і на уроках трудового навчання та малювання вони зробили таку красу. Узагалі, золотничани допомагали хто чим міг: одна місцева сім’я подарувала нам фігурки до вертепу, ще інша — пошила і навіть вишила одяг для лялькових фігурок, хтось приносив матеріали, хтось допомагав із складанням шопки, а хтось — фінансово. Коли в мене тільки виникла ідея облаштувати у рідних Золотниках таку оригінальну шопку, то і дружина, і син мене підтримали і в усьому допомагали…
Приємно, що цьогоріч до облаштування шопки долучилося так багато людей — адже ми усі робимо спільну справу на славу Божу. Якщо порахувати, скільки матеріалів, часу та роботи було витрачено, така шопка коштувала б понад сто тисяч гривень, а то й більше! Проте річ не у грошах, а в тому, що оцей дух єднання, з яким ми її творили, — безцінний. Це і є наше найбільше різдвяне Диво…
Монтували упродовж трьох днів
Пан Ярослав — професійний різьбяр, займається улюбленою справою уже більше трьох десятків років. З дерева він може творити справжні дива!
— У тернопільській церкві Святого Апостола Петра усе, що з дерева — іконостас, престоли, сповідальні — це все моєї роботи, — розповідає майстер. — А коли понад десяток років тому настоятелі храму задумали поставити в ньому найбільшу в Україні шопку, то складав і допомагав з її облаштуванням також я. А тоді загорівся ідеєю зробити шопку й у рідному селі, проте на свій лад. Сказано – зроблено: п’ять років тому у Золотниках у церкві Святого Апостола Луки постала наша перша шопка. Порівняно з нинішньою вона була значно скромніших розмірів і мала не так багато «родзинок-цікавинок», але з кожним роком усе росла і набирала колориту. Як людина народжується і росте, так і різдвяна шопка у церкві щороку більшає. Аби змонтувати різдвяне диво, цього року знадобилося аж три дні — при тому, що працювали ми чималим гуртом!
Унікальна не лише шопка, а й гріб Господній
Слава про Золотниківську шопку уже вийшла навіть за межі Тернопілля: на неї приїжджають подивитися як мешканці сусідніх сіл, так і туристи зі всієї України…
— Золотники по дорозі у Зарваницю, тож до нас часто заїжджають ті, хто їде до «українського Люрду», —каже пан Ярослав. — Найбільше тішаться шопці, звичайно ж, діти. Але і дорослі часто не можуть стримати захоплення. Настрій відразу змінюється, відчувається той дух свята, ця декорація додає позитиву… Атмосфера різдвяного вертепу допомогає кожній людині наблизитися до того місця, де народився Ісус, відчути велику радість народження Спасителя.
До речі, у нас лише шопка, а й гріб Господній для плащаниці, який виставляють у церкві на Великдень, унікальний! Це теж моя робота – він триярусний, такого більше ніде немає. Так що до нас можна приїжджати не лише взимку на Різдво, а й навесні на Великдень. А усі бажаючі зможуть подивитися на наше Різдвяне диво до 15 лютого.
Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: Золотники, різдвяна шопка, Теребовлянщина