Обробка рослин та інших об’єктів повинна здійснюватись суворо за показаннями з обов’язковим врахуванням економічної межі шкідливості (ЕПШ), ступеня розвитку хвороб рослин і бур’янів, а також прогнозу погоди.
До роботи з пестицидами й агрохімікатами допускаються особи, що пройшли медичний огляд, спеціальну підготовку і мають відповідні посвідчення, допуск та наряд на виконання робіт із пестицидами.
До роботи з пестицидами й агрохімікатами не допускаються вагітні жінки, жінки-годувальниці, особи пенсійного віку, молодші 18 років та ті, що мають медичні протипоказання.
Під час виконання робіт працівники, котрі працюють із пестицидами й агрохімікатами, повинні мати при собі посвідчення на право роботи з пестицидами й агрохімікатами, медичну книжку, наряд на виконання робіт і пред’являти їх на вимогу представників державного нагляду та відомчого контролю.
Персональну відповідальність за дотриманням законодавства при роботі з пестицидами несе керівник господарства.
Усі роботи з пестицидами слід проводити при температурі не вище 24°С при мінімальних висхідних повітряних потоках. При похмурій погоді дозволяється проводити роботи з пестицидами при температурі не нижче +10°С. Тривалість роботи з пестицидами першого й другого класів небезпеки не повинна перевищувати чотири години із обов’язковим допрацюванням двох годин на операціях, не пов’язаних із застосуванням пестицидів.
Виконуйте тільки ту роботу, яка вам доручена відповідним нарядом (крім екстремальних та аварійних ситуацій), не допускайте на робоче місце сторонніх осіб і не передоручайте свою роботу іншим особам.
Погоджуйте з безпосереднім керівником робіт чітке визначення меж вашої робочої зони* (у даному випадку робочою зоною може бути стаціонарний розчинний вузол або пункт із використанням засобів механізації виробничих процесів).
До роботи приступайте у спецодязі, переконавшись, що він не має пошкоджень, елементів, які звисають чи не прилягають, а також у необхідних засобах індивідуального захисту, що відповідають виду виконуваних робіт.
Перевірте наявність засобів індивідуального захисту (ЗІЗ).
До ЗІЗ повинні входити: спецодяг, спецвзуття, рукавиці, рукавички гумові, захисні окуляри, респіратори або протигази.
Під час обприскування малолеткими речовинами необхідно користуватись респіраторами типу Ф-62Ш, “Астра-2”, “Кама”.
При роботі з леткими сполуками необхідно користуватися універсальними або протигазовими респіраторами типу РУ-60М або РПГ-67 із протигазовими патронами або протигазами, що фільтрують.
При роботі з розчинами пестицидів для захисту рук використовуйте гумові рукавички з трикотажною основою, для захисту ніг – гумові чоботи з підвищеною стійкістю до дії пестицидів і дезінфекційних засобів. Для захисту очей від попадання пестицидів використовуйте герметичні окуляри типу “Г” або захисні окуляри герметичні ПО-2.
Під час контактування з розчинами пестицидів і агрохімікатів застосовуйте спецодяг, що виготовлений зі спеціальних тканин із просоченням, а також додаткові засоби індивідуального захисту шкірних покровів – фартухи, нарукавники з плівкових матеріалів.
Протягом зміни стежте за самопочуттям. При настанні стомленості, сонливості, раптового болю залишіть роботу, використайте медичні препарати з аптечки або зверніться за допомогою до присутніх осіб.
Ознайомтесь із місцем для відпочинку та вживання їжі. Перевірте наявність у місці відпочинку бачка з питною водою, рукомийника і медичної аптечки. Місце відпочинку повинне бути не ближче 200 м від робочої зони.
Огляньте засоби індивідуального захисту (ЗІЗ) і переконайтесь, що вони не мають пошкоджень і відповідають вимогам захисту при роботі із застосовуваними пестицидами, агрохімікатами й консервантами, а також у тому, що термін придатності патронів респіраторів і коробок протигазів не минув.
Під час роботи з пестицидами дотримуйтесь вимог особистої гігієни.
На ділянках, оброблених пестицидами, проводьте роботи після закінчення терміну, що гарантує безпеку робітників відповідно до нормативних документів.
Під час роботи з пестицидами не вживайте їжу, не пийте, не куріть. Перед вживанням їжі, питтям та курінням покиньте зону дії пестицидів, вимийте руки та обличчя водою з милом, прополощіть рот водою.
Вимоги безпеки під час виконання роботи
Завчасно, але не менш ніж за дві доби до початку проведення кожної хімічної обробки, адміністрація господарства сповіщає населення, власників суміжних сільськогосподарських угідь та об’єктів про місця, терміни і методи застосування пестицидів. У період проведення робіт у радіусі 200 м від меж ділянок, що обробляються, повинні бути встановлені попереджувальні написи.
Зона санітарного розриву від населених пунктів, тваринницьких комплексів, місць проведення ручних робіт з догляду за сільгоспкультурами, водойм і місць відпочинку при штанговому обприскуванні повинна бути не менше 300 м, вентиляторному — 500 м, при авіаційному — 1000 м.
Під час виконання робіт із застосування ЗЗР потрібно звернути особливу увагу на недопущення загибелі медоносних бджіл. Адміністрація господарства попереджає пасічників не пізніше, ніж за три доби до початку обробки в радіусі 10 км розміщення пасік, при цьому повідомляє точну дату обробки, територію і культури, що будуть оброблятися, назву препарату і методи його застосування, ступінь і термін дії токсичності препарату і вказівку щодо терміну ізолювання бджіл.
При попередженні зносу пестицидів хімічну обробку рослин проводять при швидкості вітру 3 м за секунду.
Основним принципом при застосуванні ЗЗР має бути збереження здоров’я людей та недопущення погіршення екології.
За детальною інформацією та консультацією звертайтесь:
Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області, м. Тернопіль, вул. Чернівецька, 24, тел. (0352) 52-18-14.
Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: пестициди