Четвер, 17 квітня 2025
• У Зарваниці вшанували пам’ять отця Василя Поточняка • Двоє жінок потрапили під колеса автомобіля у Теребовлі • У Тернополі запрацював інноваційний центр реабілітації для захисників і захисниць • У Тернопільському ставі знайшли тіло 79-річної жінки • Пластуни Тернополя відзначили 113-ту річницю першої присяги • Жінка з Теребовлянщини втратила майже на 50 тисяч гривень • 6-річний хлопчик вибіг на дорогу та потрапив під колеса авто • «Я і нині з вами»: у Тернополі відбулася урочиста академія з нагоди відзначення Року митрополита Андрея Шептицького • Нехай музика відтворює довкілля: в Тернополі оголосили Всеукраїнський музичний конкурс • Василіянський монастир у Бучачі — найкраще фото Тернопільщини у конкурсі «Вікі любить пам’ятки 2024» • «Тернопільщина вражає 2025» туристичний форум об’єднав експертів і крафтових виробників • 76 мільйонів на незаконному видобутку піску заробила відома будівельна фірма Тернополя • У Зарваниці відбудеться Хресна дорога за справедливий мир • Підприємець із Кременця самовільно будував кафе на… Замковій горі • Тернопільські танцівники – бронзові призери престижного світового чемпіонату • Діти з інвалідністю на Великдень водитимуть гаївки в етнопарку на Тернопільщині • На війні загинув працівник Західноукраїнського національного університету Андрій Луцик • «Чотири рази мене ледь не вбили». Гвардієць на псевдо Меч про бої на Донеччині, віру та гумор на війні (ВІДЕО) • Поет Сергій Жадан провідав воїнів у лікарні в Тернополі • Понад 17 тисяч доларів взяв поліцейський на Тернопільщині за… “квиток” для ухилянта
Російський газ, олігархи та боротьба проти «альтернативи», або Чому тернополяни нині без гарячої води?

Опубліковано: 18 Серпня о 12:00 34


7 серпня, як і попереджали міська влада та комунальники, у Тернополі зупинили на невизначений термін котельні.


Відтак тернополяни, які отримували гарячу воду централізовано, тепер змушені користуватися лише холодною водою. Справа в тому, що, як пояснюють у «Тернопільміськтеплокомуненерго», підприємство просто не здатне закупити необхідну кількість дорогого газу, щоб котельні працювали та забезпечували містян гарячою водою, адже останні заборгували чималу суму – майже 38 мільйонів гривень, а, за підрахунками спеціалістів підприємства, якби заборгованість складала  хоча б 18 мільйонів, то «Тернопільміськтеплокомуненерго» могло б закупити газ і забезпечити роботу котелень.

Гаряча вода — загальноукраїнська проблема

Утім, літні відключення гарячої води – це не лише проблема Тернополя. У теперішніх умовах практично всі великі та середні міста відключають гарячу воду для мешканців. Так, у багатому Києві з 8 серпня відключили гарячу воду в шести районах. Без гарячої води також львів’яни, а загалом майже половина міст країни.  У чому ж причина?

Замкнуте «газове» коло

З першого погляду, ніби все зрозуміло: тернополяни не платять за гарячу воду – «Тернопільміськтеплокомуненерго» не має грошей заплатити за газ та електрику – тернополяни сидять без гарячої води.

Є й інше пояснення такої ситуації. Держава не дотримується власних зобов’язань щодо виплати субсидій, а звідси проблеми з гарячою водою. Субсидіанти не оплачують повну вартість житлово-комунальних послуг, а потім держава повертає ці кошти на рахунки постачальників з коштів платників податків. Найбільшою проблемою виявилось те, що держава «прорахувалася» щодо кількості субсидій і заклала в бюджет значно менше коштів, ніж потрібно. У результаті утворилося замкнуте коло, яке неможливо розірвати. І тернополяни, як і мільйони українців з інших міст, залишилися без гарячої води. Працюючи на дорогому російському газі, котельні українських міст не здатні забезпечити людей гарячою водою. То що ж робити? Тут можна або кивати головою на недолугий Кабмін і терпіти, або… працювати. Тернопільська мерія вибрала другий шлях.

Вихід є — «альтернатива»!

Сьогодні в Україні відбуваються позитивні зміни, що дозволяють органам місцевого самоврядування встановлювати тарифи теплопостачання для населення. Зокрема, Верховна Рада ухвалила закон щодо стимулювання виробництва теплової енергії з альтернативних джерел. Цей закон розв’язує руки місцевим радам у питаннях самостійного встановлення тарифів на тепло, яке виготовлене на альтернативному пальному. Даний закон передбачає, що тарифи на теплову енергію, яка виробляється з альтернативних джерел і використовується для потреб населення та бюджетних організацій, на 10% нижчі, ніж тарифи на теплову енергію, що вироблена з використанням газу. Тобто закон гарантує, що місцеві громади будуть точно економити 10 %. Разом з тим експерти стверджують, що можлива економія навіть на рівні 30%.

Цей факт підтвердила робота експериментальної котельні на альтернативному паливі на вулиці Лесі Українки, 4 у Тернополі. У будинках, які обслуговувала ця котельня, гаряча вода була цілодобово. Тобто мешканці цих будинків вже відчули переваги від того, що котельня працює на альтернативному паливі.

Цілодобове подання гарячої води в неопалювальний період – дуже витратний вид послуг. Фактично витрачається той же ресурс, що й при подачі теплоносія, але при цьому з квітня до жовтня люди за опалення, звісно, не платять. А завдяки економії від роботи на «альтернативі» гаряча вода цілодобово подавалася мешканцям Східного масиву.

Беручи за приклад позитивний досвід котельні на Лесі Українки, мерія Тернополя запланувала запустити ще сім котелень на альтернативних видах палива. Тобто котельні на альтернативі мали працювати в усіх мікрорайонах міста. Тоді б вартість гарячої води значно знизилася, і це дало б змогу надавати цю послугу цілодобово в усьому місті.

Чому окремі «слуги народу» та «активісти» проти?

Однак у Тернополі знайшлися сили, які зробили все можливе, щоб тернополяни були без гарячої води. На сесії міської ради, що відбулася 26 червня, депутати дали 23 голоси «за» щодо заборони проведення будь-якої реконструкції чи будівництва альтернативних котелень за згаданими семи адресами. І це — незважаючи на наявність відповідних сертифікатів та дозвільних документів для запуску котелень. На те, що представники уряду ставили саме тернопільські котельні за зразок для всієї України. Чим керувалися такі «активісти» та «слуги народу», які лобіювали заборону будівництва нових котелень на альтернативному паливі, — навіть важко сказати. Дехто стверджує, що так вони відпрацьовують «гранти» газового олігарха Дмитра Фірташа, ще дехто – що так вони намагаються просто напакостити міському голові. А в кінцевому підсумку… У кінцевому підсумку страждають тернополяни. Тернопіль перестав купувати газ у Фірташа, котельні на «альтернативі» не працюють, а всі мешканці міста сидять без гарячої води. У той же час, наприклад, наші сусіди — Золочів та Жовква, так само зовсім відмовилися від російського газу і на 100 % перейшли на «альтернативу». Виходить, там не має впливу газовий олігарх? Чи, може, депутати й активісти інші, ніж у Тернополі, і просто думають про людей?

Тарас Вишенський


Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: , ,

Нещодавно опубліковане

У Марійський духовний центр "Зарваниця" вшанували пам’ять світлої постаті нашої Церкви — отця Василя Поточняка...


Рубрика: , , Опубліковано: о 21:00


Три дорожньо-транспортних пригоди на дорогах Тернопільщини трапилося 15 квітня...


Рубрика: , , Опубліковано: о 13:55


У Тернополі запрацював новий інноваційний реабілітаційний центр RECOVERY – простір відновлення і турботи для військових, які зазнали поранень під час бойових дій...


Рубрика: , Опубліковано: о 11:52


Бездиханне тіло жінки в Тернопільському ставі за три метри від берега 13 квітня побачили перехожі...


Рубрика: , , Опубліковано: о 18:00


Тепла атмосфера, щирі усмішки дітей та непохитний дух патріотизму – саме так у Тернополі відзначили «День першої пластової присяги»...


Рубрика: , , Опубліковано: о 13:12



Теми дня
16 Квітня
14 Квітня
10 Квітня
9 Квітня
5 Квітня