П’ятниця, 19 липня 2024
• Чи розпочнеться в серпні навчання в тернопільських школах? • Просунули “вигідного” переможця тендеру. Перед судом постануть селищний голова і депутатка з Тернопільщини • Ансамбль танцю “Сонечко” здобув перемогу на фестивалі в Болгарії • Погрожував дружині розправою. Судитимуть чоловіка з Підволочиська • Закарбували красу Коропця. Співачка Віта Грицак сфотографувалася біля Дністра • Фермер із Тернопільщини частує динями пацієнтів лікарні й літніх людей • Верховна Рада скасувала перехід на літній час • Письменниця з Харкова презентувала свої книги у Бережанах • Митрополит Епіфаній очолить Літургію у храмі-пантеоні на Тернопільщині • Поліцейські патрулюють на Тернопільському ставі • Різанина на спортивному майданчику в Тернополі • Офтальмологам із Чорткова оголосили підозру за неналежне виконання професійних обов’язків • Ансамбль «Сонечко» здобув гран-прі на міжнародному фестивалі танцю в Болгарії • Трагедія на Збаражчині: донька зарізала матір… • Звільнені з полону священники УГКЦ взяли участь у прощі до Зарваниці • На Тернопільщині зашкалюють температурні показники • Аварія у Тернополі: водій і пасажирка – в реанімації • У двох лікарнях на Тернопільщині приймали пологи без договору з НСЗУ • Їхали до Зарваниці: на Тернопільщині перекинувся автобус із паломниками • Діти воїнів з Чортківщини вирушили на відпочинок до Франції
Розвінчуємо міфи: вироблення енергії з альтернативних джерел — це здоров’я людей та економічний розвиток

Опубліковано: 30 Листопада о 10:00 55


Тоді, коли Європа активно відмовляється від російського газу і переходить на альтернативні джерела енергії, зокрема, використовує енергію біомаси, торфу, у Тернополі ці слова викликають суспільне занепокоєння.


В історії зафіксовано чимало фактів, коли саме міфи блокували прогрес.  Скажімо, розвиватися залізниці тривалий  час заважало припущення, що люди будуть божеволіти через надто високу швидкість паровозів порівняно з традиційними для того часу кінними екіпажами. Непідтверджені міфи використовують не зовсім чесні люди й нині, щоб вводити в оману більшість. А  прогрес тим часом гальмується.

В Європі активно використовують альтернативу

Тоді, коли Європа активно відмовляється від російського газу і переходить на альтернативні джерела енергії, зокрема, використовує енергію біомаси, торфу, у Тернополі ці слова викликають суспільне занепокоєння. Пов’язано це з міфами, створеними або через незнання, або ж через свідоме перекручування інформації. Проте саме практика доводить: альтернатива — це екологічно і безпечно для людей.

Фінляндію, країну озер та лісів, часто порівнюють з Україною через схожу долю. У минулому столітті фінам доводилося тричі воювати за свою незалежність від “російського брата”, в тому числі й у енергетичній сфері. Фіни зробили висновки. Сьогодні лише 7 % в енергобалансі цієї країни складає газ. Близько 36 % у національному енергобалансі складає торф та продукти його переробки, тобто крихта, пелети та брикети. Паливо для найбільшої у світі ТЕЦ на біомасі (Alholmens Kraft) на 45 % складається з торфу. Таким же шляхом йдуть і сусідні скандинавські країни, зокрема,  Швеція, де частка альтернативних джерел енергії давно перевищила третину. Там програму переходу на альтернативні види палива почали реалізовувати ще у 1980-их. При цьому більшість традиційних викопних джерел енергії, таких, як вугілля та газ, подорожчали більш ніж на 100%, тоді як ціни на альтернативне паливо, вироблене з деревини, торфу і соломи, змінилися набагато менше. До рівня Скандинавії підтягуються і країни Прибалтики, де до чверті усього спожитого тепла виробляється на біомасі.

Альтернатива — це безпечно та екологічно

Чому за приклад треба брати саме країни Північної Європи? Та тому, що саме там надвисокі норми захисту населення і довкілля. Об’єкти (котельні, ТЕЦ) часто розташовані у межах міст, проте там не говорять про “новий Чорнобиль” через відмову від газу і перехід на солому, торф чи деревину. Навпаки, там бачать у цьому позитив. Фінляндія згідно з власною енергетичною програмою планує, що вже 2018 року кількість тепла, виробленого з альтернативи, перевищить кількість тепла, виробленого з традиційних енергоносіїв.

Самі ж стандарти життя вказують на те, що альтернатива жодним чином не шкодить здоров’ю, а радше навпаки. За індексом соціального розвитку Фінляндія цього року посіла друге місце. Цей індекс включає в себе такі показники, як доступність житла і медицини, доступ до технологій та освіти. Фінляндія входить до 20-ти країн світу з найвищими стандартами захисту довкілля та розумного управління ресурсами згідно з Індексом екологічної ефективності, що є комплексним порівняльним показником успішності екологічної політики країн. Згадана найбільша у світі ТЕЦ на біомасі (Alholmens Kraft) належить також до найбільш екологічно чистих підприємств і має міжнародний сертифікат системи екологічного управління згідно зі стандартом ISO 14001, що свідчить про дотримання високих вимог у поводженні з довкіллям. Фінляндія належить також до 30-ти країн світу з найвищим індексом людського розвитку, що створений для порівняльної оцінки бідності, грамотності, освіти, середньої тривалості життя, здоров’я, соціальної захищеності, довголіття, екології. На те, що у Фінляндії все добре з довкіллям і здоров’ям людей, вказує і той факт, що середня тривалість життя у цій країні складає 82 роки. В Україні цей показник приблизно на 10 років нижчий.

Тобто, практика доводить: розумне впровадження альтернативних енергоносіїв не веде до негативних наслідків, а навпаки, вивільняє додаткові ресурси, які можна спрямувати на покращення країни та життя людей.

Міжнародний контроль і розумне впровадження

В Україні загалом і Тернополі зокрема значна частина проектів реформування ЖКГ реалізовується за сприяння НЕФКО (коротка назва Північної екологічної фінансової корпорації Nordic Environment Finance Corporation – NEFCO), створеної в 1990 році п’ятьма країнами Північної Європи: Данією, Ісландією, Норвегією, Фінляндією і Швецією. Штаб-квартира корпорації у Фінляндії. У самій назві зроблено наголос на екологічності, тобто на безпечності для людей і довкілля проектів, які фінансує НЕФКО. У Тернополі більшість проектів з впровадженням альтернативної енергетики пов’язані з європейськими структурами, зокрема з НЕФКО, тому нема жодних сумнівів, що всі проекти, які реалізовуються за співфінансування НЕФКО, ЄБРР та інших міжнародних організацій, є безпечними. З практики видно, що місто експериментує з різними видами палива, і оберуть тільки те, яке є найбільш безпечним. Впровадження альтернативних котелень — це найрозумніший шлях, який гарантує тепло і гарячу воду тернополянам. Який висновок? Тернополю та Україні, безперечно, потрібна альтернатива. З нами — досвід провідних країн світу, які вже активно використовують альтернативне паливо. Високих  екологічних стандартів буде дотримано і тут, в Україні. Варто вірити фактам, а не емоційним узагальненням і “лякалкам” окремих осіб, кожна з яких переслідує свою мету. Тоді у нас буде все добре і за кілька років ми досягнемо тих же високих стандартів, що і наші європейські сусіди.


Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: , , , ,

Нещодавно опубліковане

Тернопільська міська рада проводить голосування щодо початку нового навчального року...


Рубрика: , Опубліковано: о 21:12


Слідчі Головного управління Національної поліції Тернопільської області скерували до суду обвинувальний акт щодо 55-річного посадовця, якому інкриміновано службове підроблення, та 47-річної депутатки, обвинуваченої у службовій недбалості...


Рубрика: , , Опубліковано: о 11:20


Зразковий аматорський ансамбль танцю «Сонечко» палацу культури «Березіль» ім. Леся Курбаса під керівництвом Зіновії Бирди здобув гран-прі у міжнародному фестивалі танцю «Чорноморські перли», що проходив у болгарському місті Несебр...


Рубрика: , , Опубліковано: о 11:11


Мешканцю Підволочиська загрожує до двох років позбавлення волі за вчинення домашнього насильства щодо дружини...


Рубрика: , , Опубліковано: о 10:57


Співачка із Коропця Віта Грицак зробила колоритну фотосесію на фоні краєвидів рідного краю – біля Дністра...


Рубрика: , Опубліковано: о 10:35Теми дня
18 Липня
16 Липня