Внаслідок того, що на заводі, власником якого є великий європейський виробник цукру – німецька компанія Pfeifer&Langen, збільшилися об’єми виробництва, а потужність устаткування залишилася незмінною, то виникла проблема з тим, що в навколишнє середовище почали потрапляти шкідливий пил і жом з відділення, де його сушать. Відтак, пил осідає на вулицях, подвір’ях і будинках місцевих мешканців, а коли посилюється вітер, то взагалі не можна відчинити вікон. Але мало того, що пил забруднює усе навколо, ним ще й доводиться дихати, вже не говорячи про шкоду, яку він завдає легеням і дихальним шляхам.
– Якщо раніше вдень переробляли до шести тонн буряків, то тепер – по сім-вісім, а перед початком сезону на сушці ще й поламалося устаткування, що відповідає за фільтрацію викидів, – пояснює голова правління ГО «Захист прав акціонерів Чортківський цукровий завод» Володимир Чипига. – Через велику потужність виробництва кондиціонери, а ми їх ще називаємо «циклони», не справляються з такими обсягами роботи і, як наслідок, відходи й, власне, сам жом із сушки потрапляють в навколишнє середовище, а ми цим усім дихаємо. Але справа навіть не в тому, бо пил, що осідає – сухий, а коли падатиме дощ, то буде відбуватися окиснення і відповідно – гниття, тому ми переймаємося, чи це не призведе до збільшення кількості захворювань.
Відтак, 28 листопада, громада селища зібралася на акцію протесту, щоб нарешті покласти край усім своїм стражданням, бо до цього, коли активісти намагалася поспілкуватися з директором заводу, якого нещодавно призначили на посаду з Радехова, то він «порадив» їм, мовляв, якщо не подобається – виїжджаєте, або ще краще – пригрозив перекрити каналізацію, щоб люди не мали куди зливати воду. А, як відомо, коли будували завод, то запускали комплекс – завод зі всіма підрозділами та інфраструктурою.
– На сьогоднішній зустрічі, на якій був присутній і заступник директора цукрового заводу, вирішили, що дане питання 1 грудня винесуть на сесію селищної ради, – розповідає Володимир Романович. – Крім того, заступник пообіцяв, що після завершення сезону владнають усі проблеми і сухий жом більше не сипатиметься на голови людям. Громада також погодилася на такий компроміс, адже розуміє, що зупинити зараз завод для того, щоб полагодити устаткування, – це завдасть багато збитків.
«Якщо вже терпіли від вересня й дихали тим пилом, то ще потерпимо кілька тижнів», – вирішили одноголосно. Проте тепер громада проконтролює, чи дотримається керівництво своїх обіцянок, бо інакше, підніметься ще не на одну акцію протесту й перекриє дорогу, щоб не допустити ввіз буряків на завод.
Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: викиди, жом, Заводське, цукровий завод, Чортків