21 листопада Україна відзначає День Гідності і Свободи. Указом Президента це свято запроваджено на честь подій на Майдані 2004-го і 20013-14 років. У цей день ми згадуємо тих, хто зробив свій внесок у Помаранчеву революцію і Революцію Гідності. Пригадуємо, що свобода ніколи не давалася легко і без бою. Вшановуємо тих, хто поклав життя заради спільного блага.
Бути вільними — наша ідеологія
Українці, котрі віками змушені були боротися за право бути собою на СВОїй Богом Даній землі, добре розуміють істину, висловлену Провідником ОУН Степаном Бандерою, який сказав: “Коли поміж хлібом і свободою народ обирає хліб, він зрештою втрачає все, в тому числі і хліб. Якщо народ обирає свободу, він матиме хліб, вирощений ним самим і ніким не відібраний”. Тому українці поставали кожен раз, коли їхню волю обмежували. Робили це навіть тоді, коли довколишній світ був проти.
Так було у 1918-ому, коли було створено українську державу попри волю світових гравців. Так було під час Другої світової війни, коли зродилась народна УПА, яка повела боротьбу за волю з двома найсильнішими арміями світу. Так було на початку Незалежності, коли мільйони змусили прокомуністичну владу почути народ. Так було наприкінці у 2013-го і на початку 2014-го, коли український народ спробували обдурити і знову загнати в оновлені каземати новоросійської імперії. Для українців був важливим не так сам факт приєднання до ЄС, як європейський вибір. Належність до європейської цивілізації вільних народів на противагу російсько-радянській неволі. І українці пішли на те, чого не очікували прислужники Москви. Переступивши через страх, вони знесли режим, який намагався їх позбавити волі.
Бути вільними — це ідеологія, яка притаманна українцям зроду. Українець завжди терпляче ставився і ставиться до різних недоліків влади. Проте не терпить спроб розтоптати його гідність. Коли в листопаді 2013-го «беркутівці» жорстоко побили на майдані Незалежності купку протестувальників і студентів, наступного дня на вулиці вийшли мільйони. Більшість з тих, хто вийшов на сотні майданів по всій Україні, мотивували до дій не пафосні політичні гасла. Українці вийшли за моральні цінності. Проти тих, хто перейшов межу. Тоді можна було чітко побачити, хто справді є владою, поставленою народом, а хто — опинився біля керма держави випадково.
Наша сила – у рішучості і самоорганізації
Тернопіль, як на мене, був зразком такої спільної дії громади і місцевого самоврядування. 21 листопада 2013-го на вулиці вийшли студенти тернопільських вишів. Було скликано позачергову сесію на Театральному майдані. 24 листопада відбулося всенародне віче “За європейську Україну!”, яке ухвалило резолюцію з вимогою відставки уряду. Резолюцію публічно підтримала Тернопільська міська рада. Ми разом з громадою відкрито вийшли на вулицю на знак протесту проти спроб запровадити авторитаризм. Тернопіль був єдиним містом, де з самого початку Революції Гідності міський виконком діяв разом з громадою, брав активну участь в організації спротиву насильству і спробам знищити українську демократію. Ми першими почали відправляти людей на Київ, а у місті надавали допомогу пораненим. Передбачаючи можливі провокації, у центральній частині міста було заборонено продаж алкогольних напоїв. Міськвиконком організовував і координував роботу перших добровольчих загонів, які пильнували за громадським порядком, бо міліція та інші правоохоронні структури були деморалізовані і фактично не діяли. Це була спільна робота громади і самоврядування. Тоді ми усі разом показали наше вміння до самоорганізації і рішучості. Взимку 2013-2014 років ми разом врятували наше місто від хаосу. Можливо, саме Тернопіль став прикладом для багатьох інших. Усіх тернополян згуртувала і окрилювала мета, яку поставила Революція Гідності.
Ті відчуття кожному з нас варто згадати і сьогодні. Нас знову намагаюся розсварити. Втягнути у надумані політичні і побутові конфлікти. Тому, згадуючи у ці дні події п’ятирічної давності, маємо пам’ятати, що наша сила — у єдності. У злагодженій співпраці і діалозі громади та міського самоврядування щодо вирішення поточних господарських і соціальних питань. Це та відповідальна робота, яка робить наш Тернопіль сильнішим і кращим, яка створює ту самодостатню громаду, що є основою України, де поважають людину, її свободу і гідність. Саме за це ми всі вийшли на Майдан п’ять років тому.
З Днем Гідності і Свободи, шановні тернополяни!
Сергій Надал, міський голова Тернополя
Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: День Гідності та Свободи, Сергій Надал, ТМР