Українці традиційно не довіряють владі. Президент, парламент, уряд втрачають довіру менше ніж за рік каденції. Недовіра до влади, особливо центральної, в українців закладена з часів колоніального минулого. Деякі науковці припускають, що Голодомори і репресії радянського минулого психологічно привчили українців з обережністю ставитися до влади.
Разом з тим у критичні моменти історії українці схильні більше довіряти місцевому самоврядуванню. Це також закладено історично. У часи бездержав’я українці об’єднувалися навколо самоврядування як єдиної української влади.
У Тернополі таким прикладом був перший українець-бургомістр Володимир Лучаківський, який перетворив Тернопіль з провінційного містечка в один з економічних і культурних центрів Галичини. Лучаківський розумів культурні, соціальні, економічні потреби українців і робив усе, щоб їх задовольнити.
На самоврядність та самоорганізацію “знизу” спирався і Митрополит Андрей Шептицький, коли засновував рух української кооперації. Реалізація цих принципів зберегла і захистила українську націю, дала їй сили для створення потужного національного підпілля, що, зрештою, допомогло здобути Незалежність.
На початку війни з російським агресором у 2014-ому громада спільно із самоврядуванням першою вдалася до підтримки армії. І сьогодні, у боротьбі з пандемією коронавірусу, основну роль відіграє самоврядування у співпраці з підприємцями та громадою.
Самоврядність і здатність до самоорганізації — наша найсильніша риса. Саме вона має стати основою для розквіту України.
Самоврядування засноване на простій ідеї, близькій кожній людині — громада точно знає, як найкраще розпоряджатися своїми ресурсами в інтересах кожного її учасника.
Результати останніх місцевих виборів яскраво продемонстрували, що українці розуміють цю просту істину, готові брати на себе відповідальність, готові працювати, не чекаючи “доброго пана”.
Побудова держави “знизу” і є тим шляхом, яким пройшла більшість розвинених демократичних держав світу. Сильне місцеве самоврядування — найкраща форма управління, що максимально враховує потреби громади і нації. Сильну і заможну Україну можна побудувати лише на основі самодостатніх самоврядних громад.
Джерело: НОВА Тернопільська газета