Що відбулося?
ВРУ підтримала у першому читанні доопрацьований законопроєкт 3508-д, яким пропонується механізм реструктуризації боргів підприємств теплокомуненерго. Ухвалення цього законопроєкту вже більше року домагаються територіальні громади.
Зокрема, про необхідність ухвалення даного законопроєкту не раз звертали увагу міський голова Тернополя Сергій Надал і Асоціація міст України. Очільник Тернополя наголошував, що люди повинні мати доступні тарифи на гарячу воду і опалення, а уряд має виконувати свої обов’язки перед громадами, зокрема, знайти механізм, що покриває різницю від підвищення ціни на газ для комунальників.
“Приймаючи рішення про запровадження “ринку”, держава мала б компенсувати громадам різницю між ринковою ціною газу і тією, що закладена у тарифі, або ж передати громадам додаткові джерела надходжень, щоб ми могли самостійно платити за подорожчання газу”, — аргументовано заявляв Сергій Надал.
Отож, нарешті, хоч у першому читанні, але законопроєкт ухвалено. Він, зокрема, передбачає:
– скасування нарахованих штрафних санкцій або пені на заборгованість, що виникла після 1 травня 2020 року.
– дозвіл на реструктуризацію заборгованості ТКЕ на
5 років;
– заборону на нарахування пені з боку постачальників природного газу щодо категорії населення.
Саме такі вимоги ставила Тернопільська міська рада у своєму зверненні до керівництва ВРУ, уряду і “Нафтогазу” 28 травня цього року.
Чому це важливо?
У разі ухвалення згаданого закону в цілому це матиме лише позитивні наслідки, адже таким чином буде забезпечено належні умови для нормальної роботи підприємств теплокомуненерго, а саме: гарантуватиме гаряче водопостачання, проведення необхідних ремонтних робіт та належну підготовку до опалювального сезону 2021-2022.
Принагідно варто зауважити: у Тернополі місцева влада тривалий час стримувала тарифи на гарячу воду і тепло, попри зростання ціни на газ. Фактично територіальна громада покривала різницю між реальною ціною на газ і тією, що закладена у тарифі для населення. Уряд мав знайти компенсаційний механізм. Бо саме уряд реально регулює тарифи на тепло для населення через НКРЕКП.
Щодо Тернополя, то він сьогодні належить до найбільш енергоефективних міст України. Протягом останніх років у місті проведені масштабні роботи із термомодернізації житлового фонду, що дозволило на 20 % скоротити споживання газу і на 40 % — електроенергії. Цей “запас міцності” і дозволяв місту стримувати тарифи.
Що було раніше?
Раніше на цю проблему постійно звертав увагу міський голова Тернополя Сергій Надал, наголошуючи, що борги теплокомуненерго перед “Нафтогазом” виникли внаслідок урядових рішень:
– З 20 травня ц.р. уряд припинив регулювання цін на газ для теплокомунальних підприємств, а відтак “Нафтогаз” підвищив ціну на газ комунальникам на третину. Крім того, газовий монополіст вимагав авансових платежів і погрожував відключенням міст від гарячої води.
– Борг комунальників перед “Нафтогазом” сформувався два роки тому. Тоді уряд почав суттєво підвищувати тарифи на газ, але забороняв підвищувати тарифи на тепло і гарячу воду для кінцевого споживача. Різницю покривали за рахунок місцевих громад.
– У лютому 2021 року уряд зобов’язався покрити різницю між ринковою ціною газу і тією, що була закладена у тарифі на тепло для населення. Про це йдеться у меморандумі, укладеному між Кабінетом Міністрів та Асоціацією міст України, однак уряд не вжив жодних заходів.
– Газовий монополіст скористався ситуацією і підвищив ціну на газ для комунальників. Через це міста змушені були відключати гаряче водопостачання, щоб хоч якось зберегти інфраструктуру.
Тепер у Верховній Раді визнали, що частина боргів комунальників перед “Нафтогазом” напряму пов’язана з недоліками державного регулювання. Саме їх і покликаний усунути законопроєкт 3508-д.
Джерело: НОВА Тернопільська газета