Візит української делегації був організований Конгресом місцевих та регіональних влад Ради Європи у співпраці з АМУ в рамках проекту «Посилення демократії та довіри на місцевому рівні в Україні», що виконується згідно з Планом Дій Ради Європи для України на 2018-2021 роки. Під час зустрічі учасники обговорили важливі питання відкритого врядування і децентралізації. Українську делегацію представляв міський голова Тернополя Сергій Надал.
У виграші і мерія, і громада
Очільник нашого міста презентував перед канадськими колегами електронні сервіси відкритих даних і відкритого урядування, які довели свою ефективність у Тернополі. За словами мера Тернополя, міська рада і громада вже відчули всі позитиви від запровадження електронних сервісів.
«З року в рік ми запроваджуємо найкращі європейські практики роботи міської ради. І це дає відчутні результати. Сама міська рада Тернополя відчуває велику користь від запровадження сервісів відкритих даних. Тому ми розвиваємо ці сервіси, бо розуміємо, що це дозволяє приймати кращі рішення, з більшою користю для людей і громади. Тобто відкритість влади і електронне урядування – це великий плюс як для влади, так і для громади. За моїм переконанням, ідеальна система влади – це коли громада керує містом, коли громада дає наказ міській владі, а та цей наказ виконує», – підкреслив у своєму виступі Сергій Надал.
Прямий вплив на інвестиції
Очільник Тернополя розповів і про інші позитиви від запровадження електронних сервісів. Так, за останні роки рейтинг інвестиційної привабливості Тернополя підвищився вже утретє і сягнув найвищого рівня — з рівня invА- до invА, а кредитний рейтинг Тернополя підтверджено на рівні uaВВВ+ з прогнозом «стабільний». За словами Сергія Надала, це стало можливим не лише завдяки добрим показникам соціально-економічного розвитку міста, а й запровадженню сервісів електронного урядування і відкритості влади.
Крім того, Тернопіль увійшов до ТОП-5 українських міст за рівнем бюджетної прозорості і топ-10 міст за рівнем відкритості. У цьому також є заслуга запровадження електронних сервісів.
Є що розказати і показати…
Чесно кажучи, канадці були приємно здивовані почутим. Особливо їх зацікавив проєкт «Соціальна карта тернополянина» і запровадження у громадському транспорті електронного квитка.
«Завдяки «Карті тернополянина» мешканці міста можуть економити на проїзді, всі пільговики без обмежень їздять у всіх видах громадського транспорту. Тернополяни і гості нашого міста також мають змогу розраховуватися за проїзд банківськими картками. Мета запровадження електронної системи розрахунків у громадському транспорті – максимально зробити цю сферу прозорою. Незважаючи на опір приватних перевізників, які звикли «працювати в тіні» і не платити податків, електронна система була ефективно впроваджена», – зазначив міський голова Тернополя.
Продовжуючи тему, Сергій Надал розповів канадським колегам про наступний крок транспортної реформи у місті — придбання нових великих автобусів і створення єдиної комунальної транспортної компанії, яка буде працювати виключно на інтереси громади, а не приватних перевізників, а також про ще одну цікаву новацію – інтерактивну карту реєстру комунального майна.
«Даний сервіс — не тільки свідчення відкритості влади. Інтерактивна карта комунального майна дозволяє будь-якому користувачу знайти інформацію про усе комунальне майно, яке перебуває у власності громади, побачити, ким орендується, яка площа приміщення. Для цього треба просто зайти на сайт міської ради і обрати в головному меню опцію «Карта муніципальних даних», – наочно продемонстрував присутнім роботу сервісу очільник Тернополя.
А ще канадських колег зацікавили досвід Тернополя, який одним з перших в Україні приєднався до системи «Відкрите місто», що дозволяє збирати й аналізувати інформацію про конкретні господарські проблеми і оперативно їх вирішувати, функціонування автоматизованої системи управління відображенням муніципальних даних, де у зручній формі можна знайти потрібну інформацію для підприємців, тернополян і гостей міста, а також запровадження унікальної системи централізованого відеоспостереження, що включає у свою мережу майже 400 вебкамер, котрі передають зображення в режимі «онлайн». Часто саме ця система дозволяє оперативно реагувати на безпекові виклики.
У Тернополі буде єдине електронне вікно
Виступ міського голови Тернополя у канадській мерії неодноразово супроводжувався оплесками. Звичайно, багато електронних сервісів, запроваджених у Тернополі, діють й у Канаді, однак не всі. На думку господарів, реєстр комунального майна та єдину систему закупівлі і продажів, які діють у Тернополі, варто запровадити й у канадських містах.
Підсумовуючи свій виступ, міський голова Тернополя зазначив, що тепер головне завдання мерії – синхронізувати діяльність всіх електронних сервісів.
«Наразі ми працюємо над тим, щоб звести в одне ціле і синхронізувати роботу всіх електронних сервісів. Створити так званий електронний банк. Щоб будь-який мешканець міста міг користуватися будь-яким сервісом міської ради в режимі онлайн або отримати будь-яку інформацію про подію, що відбулася, відбувається чи планується у Тернополі. У разі реалізації такого проєкту буде створене єдине відкрите вікно. Зайшовши туди, будь-хто зможе отримати всю необхідну інформацію», – зазначив Сергій Надал.
Отже, у Тернополі вже в найближчому часі буде створено єдину електронну систему, яка буде включати всі електронні сервіси і буде доступною для всіх бажаючих з їх персональних комп’ютерів, ноутбуків, смартфонів та інших гаджетів.
Тернопіль реально стає Відкритим Містом. Тепер про це дізналися і в Канаді.
Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: Сергій Надал, ТМР