Неділя, 27 квітня 2025
• Пропонував поліцейським 15 тисяч гривень хабаря • 39-та річниця Чорнобильської трагедії: тернопільські поліцейські вшанували пам’ять жертв та ліквідаторів аварії • У Кременці провели акцію на підтримку зниклих безвісти і полонених захисників • У Зарваниці вшанували пам’ять отця Василя Поточняка • Двоє жінок потрапили під колеса автомобіля у Теребовлі • У Тернополі запрацював інноваційний центр реабілітації для захисників і захисниць • У Тернопільському ставі знайшли тіло 79-річної жінки • Пластуни Тернополя відзначили 113-ту річницю першої присяги • Жінка з Теребовлянщини втратила майже на 50 тисяч гривень • 6-річний хлопчик вибіг на дорогу та потрапив під колеса авто • «Я і нині з вами»: у Тернополі відбулася урочиста академія з нагоди відзначення Року митрополита Андрея Шептицького • Нехай музика відтворює довкілля: в Тернополі оголосили Всеукраїнський музичний конкурс • Василіянський монастир у Бучачі — найкраще фото Тернопільщини у конкурсі «Вікі любить пам’ятки 2024» • «Тернопільщина вражає 2025» туристичний форум об’єднав експертів і крафтових виробників • 76 мільйонів на незаконному видобутку піску заробила відома будівельна фірма Тернополя • У Зарваниці відбудеться Хресна дорога за справедливий мир • Підприємець із Кременця самовільно будував кафе на… Замковій горі • Тернопільські танцівники – бронзові призери престижного світового чемпіонату • Діти з інвалідністю на Великдень водитимуть гаївки в етнопарку на Тернопільщині • На війні загинув працівник Західноукраїнського національного університету Андрій Луцик
Сергій Надал про свої дії під час Революції Гідності: «Я відчував за собою громаду, тому був упевнений у своїй правоті»

Автор: Опубліковано: 22 Листопада о 16:00 15


Засновник ОУН Євген Коновалець свого часу сказав сакраментальну фразу: “У великій світовій драмі наших днів ми маємо до вибору: або бути творцями, або жертвами історії”.


Цього року ми відзначаємо вже четверту річницю Революції Гідності. А 21 листопада, День Гідності і Свободи, є особливим для тернополян і нам направду є чим пишатися, адже тривожні листопадові дні 2013-го увійшли в історію і як вияв спільної позиції самоорганізованої громади, і як роль особистості в історичних процесах.

Тернополяни були творцями історії

Засновник ОУН Євген Коновалець свого часу сказав сакраментальну фразу: “У великій світовій драмі наших днів ми маємо до вибору: або бути творцями, або жертвами історії”. Очевидно, провідник націоналістів мав на увазі буремні події першої половини ХХ століття, коли українцям, народу без держави, випав шанс вибороти суверенну незалежну Україну. Такі ж аналогії будуть доречними і з подіями 2013-2014 року, коли український народ повстав проти зневаги та брехні і змусив не лише українських політиків, а й світову громадськість поважати себе. Ті події були своєрідним тестом для багатьох можновладців, адже тоді можна було побачити, хто стоїть з народом, а хто більше дбає про свої насиджені крісла. А завдяки чіткій громадянській позиції тернополян наше місто стало локомотивом Революції Гідності.

Уже 21 листопада 2013-го на вулиці вийшли студенти тернопільських вишів, а міський голова Сергій Надал підписав розпорядження про позачергову сесію на Театральному майдані, декларуючи єдність з громадою міста. 24 листопада відбулося всенародне віче “За європейську Україну!”, яке ухвалило резолюцію з вимогою відставки уряду. Резолюцію публічно підтримала Тернопільська міська рада, а Сергій Надал звернувся до громади міста із закликом вийти на вулицю на знак протесту проти спроб запровадити авторитаризм.

Коли важливі рішучі дії

У той же час більшість очільників великих обласних центрів, на відміну від міського голови Тернополя, поводилася набагато обережніше. Реакція була від публічного до мовчазного “одобрямсу” усіх дій Януковича. Воно і не дивно, адже у перші дні важко було спрогнозувати, чим завершаться революційні події. Представники “центральної вертикалі” спробували навіть чинити репресії проти органів місцевого самоврядування. Проти  працівників міської ради та проти Сергія Надала особисто було порушено кілька десятків кримінальних справ за “неправомірні рішення”. Сам же голова Тернополя, згадуючи ті події, говорив, що відчував за собою громаду, а тому був упевнений у правоті своїх дій.

Переломним моментом стало ганебне побиття беззбройних студентів. Уже 1 грудня міський голова Тернополя Сергій Надал першим серед мерів великих міст публічно закликав до усунення злочинної влади Януковича. Очільник Тернополя закликав людей вирушати на Київ для протидії репресіям та терору. Мерія організувала автобуси для добровольців. Міська рада оголосила недовіру уряду. З ініціативи міського виконкому Тернополя у школах було проведено перший урок, присвячений Революції Гідності. За координації міськвиконкому почалося створення перших добровольчих загонів стеження за громадським порядком. У цей же час міський голова Тернополя звертається до голів обласних центрів сусідніх областей із закликом організувати спільний спротив репресіям та тоталітаризму.

Відмова виконувати злочинні накази Януковича

Тернопіль починає приймати перших поранених з Києва. За рішенням міського голови по всьому місту було вивішено українські національні прапори та прапори Ради Європи, що стало причиною порушення нової кримінальної справи проти Сергія Надала. 11 грудня Тернопільська міська рада з ініціативи міського голови відмовилась від виконання указів, наказів, постанов, розпоряджень та інших нормативних документів президента України, Кабінету Міністрів України та їх структурних підрозділів на місцях, які порушують права людини та громадянські свободи, і закликала правоохоронців та військовослужбовців не виконувати злочинні накази, спрямовані проти демократії, прав та свобод громадян України. У місті розпочала роботу створена міським головою комісія із документування злочинів проти громадянських свобод. Уряд пробує заблокувати роботу господарських підприємств Тернополя. Зокрема, правоохоронці вимагають залучити комунальні підприємства для боротьби проти протестуючих.

Громада бере відповідальність за ситуацію в місті

24 січня 2014-го у міському виконкомі запрацював штаб громадянської безпеки. Саме він втримав місто від хаосу, коли у наступні дні з вулиць міста зникли всі правоохоронці, а телефони екстрених служб мовчали. 27 січня міська рада Тернополя визнала повноваження Народної Ради. І знову позов з боку прокуратури проти міського голови. 18 лютого міський голова провів екстрену нараду. У Тернополі було все підготовлено для прийому поранених з Києва. За добу народне віче приймає рішення про перевпорядкування міліції виконкому і міському голові. У Тернополі було створено 13 пунктів забезпечення громадського порядку. За підтримки Тернопільської міської ради та благодійного фонду «Карітас» відкрито спеціальні рахунки для родин загиблих та постраждалих на Майдані.

Це була перемога громади, вищий рівень самоорганізації українців. Тернопільський міський голова в одному з інтерв’ю зазначив, що у нього як у представника громади не виникало жодного сумніву щодо рішень. “Це була перемога громади і здатності українців до самоорганізації. У нас не було сумнівів, як ми маємо діяти, адже нас поставила громада, якій ми повинні служити. Тоді це була реально боротьба за Незалежність. Ми втримали місто. Місцеві громади і рішучість людей допомогли втримати Україну від розвалу. Сьогодні ми маємо цінувати право на Гідність і Свободу, яке вибороли в тому числі через людські жертви”, — сказав Сергій Надал.

Тож сьогодні, коли вороги знову намагаються сіяти ворожнечу і сумніви між нами, маємо пам’ятати: це кожен з нас тоді своєю дією врятував своє право жити у незалежній демократичній державі. Це право треба цінувати, а також поважати подвиг тих, хто поклав життя за нашу Незалежність як на Майдані, так і на Східному фронті. Ми сформувалися як нація, навчили поважати нас, тож зможемо здолати і тимчасові труднощі, без яких не буває поступу.


Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: , ,

Нещодавно опубліковане

Чоловік запропонував 15 000 гривень поліцейським, аби уникнути адміністративної відповідальності за керування автомобілем у стані алкогольного сп’яніння...


Рубрика: , Опубліковано: о 9:32


Пам’ятні заходи відбулися у Тернополі біля пам’ятника Жертвам Чорнобильської катастрофи...


Рубрика: , Опубліковано: о 9:22


Рідні полонених захисників України і зниклих безвісти на фронті із Кременецької і Шумської громад провели мирну акцію, щоб привернути увагу нашої влади та світу...


Рубрика: , Опубліковано: о 9:19


Троянди з давніх часів вважаються символом кохання, краси та ніжності. Їхні пелюстки розповідають історії почуттів, їх аромат зачаровує і залишає слід у серці...


Рубрика: Опубліковано: о 17:48


У Марійський духовний центр "Зарваниця" вшанували пам’ять світлої постаті нашої Церкви — отця Василя Поточняка...


Рубрика: , , Опубліковано: о 21:00



Теми дня
27 Квітня
16 Квітня
14 Квітня
10 Квітня
9 Квітня