7 грудня Україна відзначає День місцевого самоврядування. Це особлива подія і для тернопільської мерії, тому своїми думками щодо ролі самоврядування у суспільному житті вирішив поділитися з читачами «НОВОЇ…» міський голова Тернополя Сергій Надал.
Місцева самоврядність має надзвичайно велике значення для становлення та розвитку будь-якої демократичної держави. Саме тут, на місці, ми маємо змогу впливати на вирішення проблемних питань і діяти спільно. У цьому завжди була сила українського народу. Недарма наш великий духівник Патріарх Йосиф Сліпий казав: «Українці, де б не знаходилися, — завжди організовувалися у громаду, а прикмета організованості — то велика прикмета народу, то запорука, що народ потрафить сам собою кермувати, бо знає, ким він є, знає, як за свою правду, долю й волю стати”.
У нашій історії саме на місцевому рівні починалися великі зрушення, котрі пізніше приводили до змін у країні. На початку Незалежності спершу на місцевому рівні відбулося узаконення державних символів — синьо-жовтого прапора і тризуба. За сприяння місцевого самоврядування розпочиналося відновлення роботи культурно-просвітницьких закладів. Під час Революції Гідності, коли фактично припинили свою діяльність органи державної влади і правопорядку, їхні функції на себе взяли органи самоврядності, яким найбільше довіряв народ. На їхній основі сформувався волонтерський рух, який допоміг зупинити російську агресію.
Яку б ділянку життя ми не взяли, держава починається з місцевого самоврядування. Воно найближче стоїть до людей, найкраще знає їхні проблеми. Недарма, за даними соціологічних досліджень, поряд з Церквою та Армією діяльність місцевого самоврядування, міських та селищних голів люди оцінюють найбільш позитивно.
Місцеве самоврядування — це влада кожного з нас. Саме тут будується найбільш тісний діалог. Тут люди найбільше впливають на обставини і проблеми. Тут завжди є місце порозумінню і спільному прийняттю важливих рішень. В цьому і полягає суть життя громади. Самоврядність і самоорганізація — це постійна розмова між громадою і тими, кого вона обирає. Орган самоврядування служить громаді і має її слухати.
Нині українці поступово переходять від радянського розуміння влади, коли хтось “згори все вирішує і за все відповідає”, до традиційної української форми влади, коли ми беремо на себе відповідальність за свою родину, свою громаду, свою державу. Відбувається такий перехід через місцеве самоврядування. Це крок до нової і сильної України. Крок від протистояння “влада — народ” до самоврядування, коли кожен учасник громади робить свій внесок у розвиток громади, відчуває свою відповідальність за те, що відбувається у місті чи селі, де він проживає. Коли кожен усвідомлює, що його думки і пропозиції будуть почутими. Власне, бути почутим, діяти разом і розділити відповідальність — в цьому є суть справжнього самоврядування. У цьому має бути суть влади. Саме такою є влада у розвинутих демократичних країнах, де до 90 % усіх питань розвитку та життєдіяльності вирішуються на місцевому рівні, а держава виконує тільки свою головну функцію — оборони та зовнішньої безпеки. Такою повинна стати і Україна.
Цього року ми зустрічаємо День місцевого самоврядування у непростих умовах, коли згортається процес децентралізації, коли Київ намагається перекласти на міста свої соціальні зобов’язання. Але ми вистоїмо. Вистоїмо разом. Бо єдність важлива не лише для вирішення побутових і господарських питань, а й для збереження української державності. Цю державність намагатимуться нищити в тому числі через спроби посіяти хаос. Будуть сили, що намагатимуться збурити суспільство, спрямувати нашу енергію не на будівництво, а на руйнування. Одні робитимуть це свідомо, бо вважають політику мистецтвом маніпуляцій або взагалі працюють за гроші ворогів України. Інші робитимуть це несвідомо, під впливом емоцій.
Ми маємо чітко знати: головне ж у житті громади — це збереження творчої єдності на противагу руйнівному розбрату. Найважливіше для кожного з нас — це сильна Україна, основою якої завжди були сильні громади. А сильна громада будується через спільну погоджену роботу місцевого самоврядування, мешканців міста, підприємців, інтелігенції.
Сто років тому більшовицький популізм, брехня, пошук простих рішень у складних ситуаціях зруйнували Україну. Сьогодні зовнішній ворог та його внутрішні союзники прагнуть того ж самого. Їм потрібні в Україні хаос і розбрат. Нам потрібні єдність і згода, котрі будують. Тож нехай у нашій тернопільській громаді панують згода і конструктивний діалог, навіть коли є різні думки. Тоді ми разом зробимо наш Тернопіль кращим, а нашу Україну — сильнішою.
Сергій Надал, міський голова Тернополя
Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: Сергій Надал, ТМР