, Український інститут національної пам’яті, НАЦ “Українські студії стратегічних досліджень”, Тернопільський національний педагогічний університет ім. В. Гнатюка, Інститут українознавства ім. Крип’якевича НАН України. Участь у заході взяли науковці й експерти, а також мери інших міст, що представляють націоналістичні патріотичні сили.
Відкриваючи форум, Сергій Надал зазначив, що захід, приурочений 80-ій річниці окупації західноукраїнських земель радянськими військами, яка розпочалася 17 вересня 1939 року, і що дискусія на цю тему вкрай необхідна сьогодні для самоусвідомлення українцями своєї історії і свого майбутнього.
Сучасний націоналізм — це побудова майбутнього
Сучасний світ швидко змінюється. Сьогодні виживає та нація, яка хоче бути собою, має здатність захищати свій суверенітет, будувати ефективну економіку на основі розвиненої освіти і науки, формує справедливу соціальну систему, будує сильну державу на основі розвиненого самоврядування, добре розуміє свої інтереси на міжнародній арені. Відповідальність за таку державу, де кожен громадянин почуває себе захищеним і яку готовий захищати, формує модерний націоналізм, — переконаний Сергій Надал.
На його думку, бути собою — означає діяти в інтересах своєї нації і кожного її члена за будь-яких обставин. Можливо, це когось здивує, але президент США, наймогутнішої країни світу, вважає себе націоналістом. Він не всім подобається, але його поважає американський народ. Бо націоналізм США — це понад 6 млн. нових робочих місць, це зростання економіки в інтересах внутрішнього виробника і громадянина, це також модерний націоналізм.
Окупацію треба називати окупацією
Щоб будувати майбутнє, потрібно мати свою власну стратегію, що виходить з об’єктивної оцінки нашого минулого з точки зору українців. Без цього Україна залишатиметься колонією. Йдеться, зокрема, про радянську окупацію Західної України. Тут не може бути подвійних трактувань, бо для нас це була саме окупація, спрямована на знищення української державності і українців загалом. Українська держава, якщо вона національна, має чітко визнати — окупація України завершилася лише у 1991 році із здобуттям незалежності, — наголосив Сергій Надал.
Завдяки радянським міфам в суспільстві зберігається думка, що Друга світова війна була справою рук лише Гітлера, хоча нацистський лідер починав її разом із Сталіним. Під таким кутом зору треба дивитися на цю подію і робити висновки. Під час пам’ятних заходів, присвячених 80-ій річниці початку Другої світової війни, президент Польщі Анджей Дуда заявив, що окупація його країни завершилася аж у 1989 році — із падінням комуністичного режиму. А нещодавно болгарська громадськість назвала кричущою гібридною провокацією Росії виставку російського посольства у Софії під назвою “75 років звільнення Східної Європи від нацизму” — “Звільнення Болгарії”, яку намагалися там організувати на початку вересня цього року. МЗС Болгарії в офіційній ноті прямо заявило, що прихід радянських військ був окупацією, яку аж ніяк не можна називати визволенням.
Говорити правду і будувати сильну Україну
Завершуючи виступ, Сергій Надал наголосив, що Україні доведеться ще багато боротися. Спочатку — за самоусвідомлення себе як нації. А тоді — за побудову української України. За своє належне місце у світі. Так діяли швейцарці, коли у 1291 році три кантони об’єдналися проти переважаючої імперії Габсбургів. І сьогодні ця держава — одна з найрозвиненіших і найкомфортніших у світі. Так діяли євреї, котрі після Голокосту усвідомили, що краще мати і боротися за свою державу, ніж шукати захисту в світі, а відтак збудували одну з найпотужніших у технологічному та військовому аспектах державу. Так діяли фіни, котрі у 1939 році обрали шлях боротьби проти набагато сильнішого ворога, попри відсутність міжнародної підтримки, і врятували свою незалежність, а потім створили потужну інноваційну економіку.
У цій боротьбі, на переконання Сергія Надала, треба усвідомлювати — ідеологічні диверсанти руйнують непомітно. Вони усіма силами намагаються зберегти перекручене московською пропагандою трактування історії. Вони критикують будь-які покращання в Україні, починаючи від демократії і завершуючи станом доріг. Мета одна — посіяти хаос, деморалізувати і знищити Україну як державу. Саме так робила радянська влада напередодні окупації 80 років тому, коли збирала по Західній Україні гуртки москвофілів, розповідала про «принади» радянського життя, а потім, після окупації, винищувала не лише ворогів, а й своїх прихильників.
У цьому зв’язку варто також згадати слова українського журналіста Олександра Зінченка, який влучно зауважив, що у березні 1917 року кияни буквально носили на руках по Хрещатику Михайла Грушевського, називали «батьком» і «месією». Через рік – навесні 1918-го — вони вже кричали Грушевському “ганьба”. У квітні – прийшов Скоропадський. Почали кричати “ганьба” Скоропадському. У грудні докричалися — прийшов Петлюра. Потім було “Петлюрі — ганьба!” Врешті-решт Петлюру вигнали більшовики і невдовзі розстріляли усіх, хто пробував їм кричати “ганьба!”
Щоб уникнути такого сценарію, треба чітко давати оцінки, аналізувати історію і сьогодення. Тільки на основі правди і правдивої ідеології можна побудувати сильну національну державу.
Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: Сергій Надал, ТМР, форум