За загальною статистикою, підготовка дитини до школи в обласних центрах України коштує приблизно 4000 гривень.
Тернопіль першим розпочав боротьбу з шкільними поборами
Ще 9 березня 2016 року мер Тернополя Сергій Надал підписав розпорядження “Про впорядкування окремих питань фінансово-господарської діяльності загальноосвітніх та дошкільних навчальних закладів міста”, у якому йдеться про заборону збору коштів з батьків для поточних потреб навчальних закладів. Згідно із розпорядженням, будь-яким освітнім працівникам (читай: директорам, завідуючим, учителям, навіть нянечкам) заборонено збирати кошти з батьків учнів загальноосвітніх установ та вихованців дошкільних навчальних закладів для поточного ремонту та утримання закладів освіти.
Ця ініціатива нашого мера Сергія Надала була позитивно сприйнята і в інших містах. Схоже розпорядження прийняв мер Хмельницького Олександр Симчишин. А прем’єр-міністр України рекомендував усім очільникам міст та селищ України поширити досвід Тернополя та Хмельницького і з метою викорінення зі сфери освіти поборів.
Коли статистика — не суха…
У 2016 році на освітню галузь з міського бюджету Тернополя виділили 212 млн.грн. Крім того, на капітальні видатки (ремонти, облаштування спортмайданчиків тощо) у цьому році виділено 32,9 млн.грн. 3 мільйони гривень витрачено на харчування у дитячих садочках міста, а ще 4 мільйони — на ремонт під’їзних шляхів до дитячих садків. Понад 3,5 мільйона гривень було виділено на оплату усіх робіт у школах та дитсадках з тією метою, щоб у батьків перестали збирати гроші на різні побутові потреби. А у серпні 2016 року в рамках перерозподілу коштів, що надійшли у місцевий бюджет внаслідок перевиконання показників за перше півріччя, на ремонтні роботи у закладах освіти та підготовку до відкриття нових дитячих садочків виділено додатково майже 6 мільйонів гривень.
Освітяни Тернополя — із зарплатами і відпускними
Приємний подарунок від мерії також очікував всіх працівників сфери освіти Тернополя до 1 вересня. З міського бюджету для них виділили кошти на виплату зарплат, які так і не надійшли з державного бюджету. Крім того, як ми вже повідомляли, ще на початку літа освітянам з міського бюджету були виплачені відпускні кошти. Загалом з міського бюджету на зарплату освітянам Тернополя (у тому числі працівникам ПТУ) в цьому році виділено понад 42 мільйони гривень.
Жорсткий контроль за кожною гривнею
— Я звертаюся до батьків та освітян і ще раз наголошую, що у бюджеті на цей рік закладено усі необхідні кошти для забезпечення роботи закладів дошкільної та шкільної освіти і продовжує діяти заборона збирати у батьків будь-які гроші, — наголошує Сергій Надал. — Тому прошу, якщо такі факти порушень були, повідомляйте про них на “гарячу лінію” 1580. Ми будемо перевіряти ці факти і відповідальні особи понесуть покарання. Наразі до нас офіційно не надходили такі звернення або повідомлення, але така інформація з’являлася у ЗМІ. Тому прошу: звертайтеся і міська рада буде реагувати.
Аби часом гроші з міського бюджету не пішли повз школи та дитячі садки, вводиться “тернопільське ноу-хау”: директори шкіл та завідувачі дитячих садочків будуть звітувати про використання коштів не лише перед мерією, а й перед батьками та громадськими активістами. Сергій Надал зобов’язав керівників забезпечити розміщення на сайтах та у загальнодоступних місцях у навчальних закладах інформації про надходження та використання коштів на утримання та розвиток матеріально-технічної бази закладів. Керівники закладів освіти зобов’язані також не рідше двох разів у рік публічно звітувати перед громадськістю про використання бюджетних коштів.
Джерело: НОВА Тернопільська газета