Їх вартість може зрости до 13%. Допустимий коридор ±3%. А що ж у Тернополі? Міський голова Тернополя Сергій Надал запевнив, що наразі планів підвищувати тарифи нема. За умови дотримання усіх пунктів меморандуму між громадами, урядом та НАК “Нафтогаз” тарифи для населення залишаться без змін.
Орієнтир — листопад 2022 року, але є умови…
“Хочу звернути увагу — поки що йдеться про прогноз. Звичайно, він має під собою економічні підстави, бо газ на світових ринках дорожчає. Разом з тим прогнози експертів не враховують цільові програми та конкретні дії уряду. Зокрема, нещодавно уряд погодився удосконалити механізм нарахування компенсацій для підприємств теплокомуненерго. Визначений обсяг заборгованості має бути компенсований виробникам тепла з державного бюджету, як це передбачено меморандумом між громадами, урядом та “Нафтогазом”. Якщо все буде зроблено відповідно до домовленостей, то тарифи залишаться доступними”, — зазначив Сергій Надал.
Міський голова також нагадав, що виконком Тернопільської міськради ухвалив рішення, згідно з яким тернополяни платитимуть за минулорічним тарифом до листопада 2022 року. Тобто, тарифи підвищуватися не будуть.
“Зважаючи на теперішню вартість газу й електроенергії, економічно обґрунтований тариф за тепло повинен складати 2146 грн. за гігакалорію. Але ми розуміємо свою відповідальність перед суспільством і не можемо сьогодні підвищувати тариф на тепло. Виконком зобов’язав “Тернопільміськтеплокомуненерго” застосовувати для населення не реальний повний тариф у розмірі 2146 грн., а тариф на рівні минулого року – 1746 грн.”, – наголосив міський голова Сергій Надал.
Крім того, для зменшення навантаження на споживачів у зимовий період у Тернополі затверджено двоставковий тариф, коли частина плати узимку частково переноситься на літо. Це зроблено для того, щоб споживачам легше було оплачувати комунальні тарифи.
Як маємо діяти?
Попри це, міський голова Тернополя Сергій Надал переконаний: альтернативи енергозбереженню і термомодернізації немає.
«Реальним механізмом протидії постійному підвищенню ціни на газ є термомодернізація будівель, яка зменшує тепловтрати, а отже, і споживання дорогих енергоносіїв. Таку програму ми вже більше десяти років втілюємо у Тернополі. У багатоквартирних будинках встановлюємо індивідуальні теплові пункти, які в автоматичному режимі регулюють подачу теплоносія, встановлюємо енергоощадні вікна, утеплюємо стіни. Завдяки цьому витрати на комуналку стають меншими від 30 % до 50 % порівняно з тим, якби модернізації не було. Крім того, планомірно переходимо від чотирьохтрубної системи постачання енергоносія до сучасної двотрубної, а також модернізуємо котельні, де встановлюємо нове сучасне устаткування. У результаті цього на комунальних підприємствах, що виробляють тепло, ми змогли скоротити споживання газу на 25 %, а електроенергії — на 40 %», — зазначив Сергій Надал.
Міський голова Тернополя також висловив сподівання, що вже найближчим часом запрацює нещодавно анонсована президентом державна програма термомодернізації.
“У мене є великі очікування від державної програми термомодернізації. Вона мала б дати людям фінансову підтримку, як це свого часу відбулося у Польщі. Хотілося б, щоб ця програма швидше втілювалася в життя. Тоді і українці, і Україна загалом стануть незалежними від регулярного російського енергетичного шантажу. Тоді ми зможемо насолоджуватися у повній мірі святами, а не думати кожен раз про рахунки”, — зауважив Сергій Надал.
Загалом у цю масштабну всеукраїнську програму планують інвестувати 300 млрд. грн. І приємно, що одним з прикладів, що підштовхнули керівництво країни до такого рішення, стала програма термомодернізації житлового фонду і комунальних установ, яка успішно реалізується у Тернополі з ініціативи міського голови Сергія Надала.
Джерело: НОВА Тернопільська газета