Тернопільська міська рада започатковує ще один інститут прямого народовладдя, коли представники громади не лише контролюють владу, а й беруть пряму участь в керівництві містом. Мова — про проект “Громадський бюджет”, суть якого полягає у тому, що тернополяни зможуть безпосередньо вирішувати, як витратити певну частину коштів з міського бюджету.
Усе почалося в Бразилії
Ідея громадських бюджетів належить бразильській партії з міста Порту-Алегрі, яка декларувала принцип “низи вирішують, що робити верхам”. Таким чином з’явився так званий бюджет участі (прототип теперішніх “Громадських бюджетів”).
Мешканці Порту-Алегрі самі щорічно вибирають проекти, які реалізовуються згодом в їхньому місті. У кожному мікрорайоні проводяться дебати, на яких мешканці представляють та обирають локальні та загальноміські проекти. Крім того, на цих же зборах кожен мікрорайон делегує своїх представників до Муніципальної бюджетної ради, яка вирішує, як розподілити кошти.
За перше десятиріччя бюджет участі показав конкретні результати. Кількість шкіл у місті збільшилася у чотири рази. Із 75 до 98 відсотків зросла кількість будинків, під’єднаних до водогону та каналізації. Бюджет на освіту та охорону здоров’я зріс із 17 до 40 відсотків.
А як в Україні?
Як пояснив мер Тернополя Сергій Надал, бюджети участі (“Громадські бюджети”) — один із принципів прямого вирішення громадянами питань місцевого значення, що актуальний в Україні. Сам принцип виписаний у Законі про місцеве самоврядування. Ідеться про те, що частина коштів з міського бюджету йде на фінансування проектів та пропозицій мешканців міста. Автором проекту може бути громадянин віком від 16 років. Він повинен детально розписати проект: від ідеї – до витрат на його реалізацію. Один автор може подати тільки один проект, зібравши необхідну кількість підписів на підтримку своєї ініціативи. Після цього проект повинен отримати позитивну оцінку фахівців міськради або спеціально створеної експертної групи. Потім – фінальне голосування, на якому визначають, які проекти будуть реалізовані в місті.
Бюджетний кодекс дає вичерпний перелік питань, на які з місцевих бюджетів можуть бути виділені кошти. Це — соціально-економічні, культурні, транспортні проекти, однак, на відміну від, наприклад, згадуваної Бразилії, в списку відсутні освіта та охорона здоров’я, оскільки кошти на ці програми у нас виділяють із державного бюджету.
«Громадський бюджет» у Тернополі
За словами мера міста Сергія Надала, “Громадський бюджет” у Тернополі запрацює з 2017 року, а проекти можна подавати вже з 1 вересня 2016 року. “Сума, якою зможуть розпоряджатись тернополяни, – 1% від міського бюджету, — підкреслив міський голова Тернополя. — На 2017 рік це буде близько 5 мільйонів. Конкурс проектів стартує з 1 вересня. Подавати свої проекти зможуть групи із 25-ти тернополян. Відкрите голосування за пропозиції відбудеться у листопаді. Проекти, що наберуть найбільшу кількість голосів, будуть профінансовані з міського бюджету в 2017 році.
Тернопіль — одне з перших міст в Україні, де було прийнято таке рішення. Відзначаючи це як одну із складових численних інновацій, запроваджених у нашому місті за останній час, Сергій Надал зазначив, що дуже розраховує на активність громадян і сподівається, що це буде реальний конкурс, а кошти отримають ті проекти, що будуть найбільш цікавими і кращими, а комісія матиме, з чого вибрати!”.
Джерело: НОВА Тернопільська газета