Субота, 23 листопада 2024
• Зупинилося серце захисника із Чортківської громади • Воїн із Теребовлянщини отримав високу відзнаку від президента • Переселенка із Запоріжжя обійняла високу посаду в громаді на Тернопільщині • 18 листопада на Тернопільщині вимикатимуть електроенергію • Понад 400 маскувальних сіток відправили на фронт волонтери із Великої Березовиці • Аварія у Тернополі: автомобіль “Toyota” проїхав на червоний сигнал світлофора • Понад 12 млн гривень взяв киянин за неякісні спальні мішки для тернопільських шкіл • Молодь із Борщева проводить благодійні ярмарки для підтримки воїнів • “Ділки” з Тернопільщини незаконно переправляли чоловіків через кордон • На Тернопільщині жінки складають половину кандидатів до лав Сил оборони • “Її вишиванки – гордість усієї родини”. Віра Присіч із Тернопільщини відсвяткувала 90-річчя • Артистці з Бережан Інні Калинюк присвоїли високе звання • Трагедія у Копичинцях: третя смерть через гриби… • Тернопільські поліцейські врятували 72-річну тернополянку • У пожежі на Кременеччині загинув чоловік • У Тернопільській духовній семінарії відбулася зустріч освітян та священників • П’яний водій у Тернополі повалив дорожній знак • “Зібрали рекордну суму”. У школі на Тернопільщині провели благодійний ярмарок • Працівники Тернопільської митниці склали 62 протоколи про порушення митних правил • 13 громад стали новими учасниками «Марафону лип» від «Контінентал»
Сергій Надал: «Уроки минулого – завдання для сьогодення»

Опубліковано: 16 Вересня о 11:00 41


17 вересня під патронатом міського голови Сергія Надала у Тернополі відбудеться масштабний форум “Совєтська окупація Західної України у 1939-ому: погляд через 80 років”.


Організаторами заходу є Тернопільська міська рада, Український інститут національної пам’яті, НАЦ “Українські студії стратегічних досліджень”, Тернопільський національний педагогічний університет ім. В. Гнатюка, Інститут українознавства ім. Крип’якевича НАН України. Форум приурочений 80-ій річниці окупації західноукраїнських земель радянськими військами, що розпочалася 17 вересня 1939 року, а однією з провідних тем планується історичний аналіз механізмів російської агресії у сталінській і путінській версіях. У роботі форуму візьмуть участь науковці й експерти з України і з-за кордону, а також мери з інших міст, що є представниками політичних націоналістичних сил. Своїм баченням окресленої теми з нашими читачами ділиться ініціатор проведення форуму — міський голова Тернополя Сергій Надал.

В українській політиці часто пропонують об’єднуватися навколо майбутнього і забути про минуле. Проте саме минуле дає важливі уроки для сьогодення. Хто не вивчив уроки минулого, ризикує втратити майбутнє. Особливо це стосується подій Другої світової війни. За кілька тижнів, 17 вересня, виповниться рівно
80 років з початку радянської окупації України. Це була саме окупація, а ніяке не “визволення”, як це нам роками нав’язувала радянська ідеологія.

У розумінні історичних подій ми повинні передусім виходити із усвідомлення себе як нації. У сучасному світі постправди і гібридної війни необхідно чітко розуміти свою історію, чітко виставляти оцінки. Бо сьогодні викривлена інформація і маніпуляція історією слугують інструментами війни.

Тиждень тому під час заходів, приурочених початку Другої світової війни, президент Польщі Анджей Дуда у своєму виступі сказав, що для Польщі ця війна закінчилася у 1989 році. Тоді його країна справді позбулася радянської окупації, котра прийшла на зміну нацистській. А в Україні досі свідомо нав’язують хибну думку про “визволення” у 1939 році. Насправді для України загалом це було продовження найкривавішої радянської окупації, а для Західної України — її початок. Так зване “визволення” означало лише Західній Україні понад 500 тисяч арештованих і репресованих, а тому ті, хто подає події вересня 1939-го як визволення, здійснюють не що інше, як інформаційну окупацію. Недарма саме аргумент “визволення” є одним з основних у лексиконі московських пропагандистів у сучасній війні проти України.

Історичне минуле важливе для  розуміння наших теперішніх внутрішніх викликів. 80 років тому війна починалася з активної інформаційної підготовки. За радянські гроші і за допомогою агентури всіляко підривалася довіра до тодішніх українських національно-демократичних партій та їхніх лідерів. Радянські агенти займалися підкупом української інтелігенції. На міжнародній арені формувався непривабливий образ українця. В ті часи  також були сильні промосковські рухи, бо їх так само щедро підживлювали. Багато прихильників “великої радянської України” зрозуміли обман лише тоді, коли опинилися у концтаборах, коли побачили справжнє обличчя «визволителів». На жаль, і сьогодні частина українського суспільства не усвідомлює загрози повернення до “радянської України”, де забуті «Пласт», Бандера, Шухевич і загалом увесь національно-визвольний рух.

Без аналізу історичного минулого неможливо збагнути і наші зовнішні виклики. 80 років тому міжнародна політика виявилася беззубою проти російського агресора. Багато країн загравали з ним, прагнули розвитку економічних і торгових відносин. Ті, хто говорив про московську імперію неправду, як, наприклад, Волтер Дюранті, отримували престижні премії. Натомість такі, як Ґарет Джонс, хто говорив правду про злочини радянського режиму і Голодомор, замовчувалися. Перед великою війною світові політичні сили намагалися уникнути її ціною здачі України. І сьогодні, на жаль, ми помічаємо такі ж загрозливі тенденції.

Аналіз історичного минулого під правильним кутом і оцінки його з точки зору національних інтересів України нам потрібні, щоб йти своїм шляхом. В історії також відомі такі приклади. Скажімо, Фінляндія, попри всі несприятливі зовнішні обставини, зберегла свою незалежність, бо зуміла чітко відстоювати свої інтереси. Навіть ціною великих жертв і територій. Якщо сьогодні прочитати спогади Густава Маннергейма — людини, яка зберегла незалежну Фінляндію, то ми побачимо опис усієї теперішньої ситуації, де були і “сліпота міжнародних організацій”, і “зрада союзників”, і “загравання з агресором”. Але була і єдність фінського народу навколо однакового трактування своєї історії, своєї державності. Була єдність представників усіх політичних сил навколо інтересів нації. І це дозволило Фінляндії вистояти.

Нині світ стрімко змінюється. І ми, як казав перший лідер ОУН Євген Коновалець, маємо до вибору: або бути творцями історії, або її жертвами. Відтак маємо чітко усвідомлювати історичні уроки. Розуміти, де можливі компроміси, а де вони неприпустимі. Цього разу, здобувши незалежність, ми зобов’язані її зберегти і зробити Україну сильнішою. Для цього маємо бути готовими навіть йти “проти течії”, як це робили українські націоналісти в минулому, коли боролися за українську державу, якої ніхто не хотів, крім самих українців.

Сергій Надалміський голова Тернополя


Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: ,

Нещодавно опубліковане

Телескопічна палиця: стильний і надійний помічник...


Рубрика: Опубліковано: о 16:21


У Чортківській громаді чергова болюча втрата - 19 листопада зупинилося серце 54-річного військовослужбовця Павла Савки із села Росохач....


Рубрика: , Опубліковано: о 21:09


Головний сержант — командир гармати 45-ої окремої артилерійської бригади Збройних Сил України, мешканець с. Кровинка Теребовлянської громади Віталій Сирляк відтепер повний кавалер ордена «За мужність»...


Рубрика: , Опубліковано: о 15:01


У Чортківській міській раді високу посаду обійняла переселенка із Запоріжжя Алеся Васильченко...


Рубрика: , , , Опубліковано: о 10:00


У понеділок, 18 листопада, внаслідок ракетного обстрілу обʼєктів енергетики, за розпорядженням НЕК «Укренерго» на Тернопільщині запроваджується графік погодинних вимкнень...


Рубрика: , Опубліковано: о 22:04



Теми дня
20 Листопада
17 Листопада
15 Листопада
12 Листопада